Նոյեմբերի 3-ին՝ նոր պաշտոնում առաջին աշխատանքային օրը, Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը Բրյուսելում հանդիպել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանին:
Եվրահանձնակատարը նշել է, որ ԵՄ-ն ու Հայաստանը կշարունակեն գործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, հիմնվելով ընդհանուր արժեքների վրա: «Մենք սատարում ենք երկրի արդիականացման ջանքերին և կշարունակենք խրախուսել Հայաստանին անհրաժեշտ բարեփոխումները»,- ասել է Հանը:
Կողմերը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել՝ սկսելով 140-170 մլն եվրո արժողությամբ ռազմավարական աջակցության ծրագիրը 2014-2017 թթ. համար: Գերակա ուղղություններ են համարվում պետական կառավարումը, մասնավոր հատվածը և արդարադատության համակարգը: Զուգահեռաբար աջակցություն կցուցաբերվի քաղաքացիական հասարակությանն ու հասարակական ինստիտուտների արդիականացմանը:
Հանձնակատարը հայտարարեց 2014 թ. առաջին փաթեթի տրամադրման մասին՝ 19 մլն եվրո կհատկացվի Հայաստանում մարդու իրավունքների և փոքր բիզնեսի պաշտպանության համար: Աջակցությունը տրամադրվում է Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում: «Աջակցությունը բիզնեսին ու նորարարական սթարթափերին երկարաժամկետ հեռանկարում նոր աշխատատեղեր կբացի, կբարձրացնի մրցունակությունն ու մասնավոր հատվածի ընդհանուր առաջընթացը Հայաստանում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Կողմերը նաև համաձայնագիր են ստորագրել 25 մլն եվրո արժողությամբ գյուղատնտեսական ոլորտի զարգացման ծրագրի ֆրնանսավորման համար:

3 ноября, в первый официальный рабочий день в своей новой должности, комиссар по вопросам расширения и Европейской политике соседства, Йоханнес Хан встретился в Брюсселе с министром экономики Армении Кареном Чшмаритяном.
Еврокомиссар отметил, что ЕС и Армения продолжат сотрудничать в сферах, представляющих взаимный интерес, основываясь на общих ценностях. «Мы поддерживаем усилия по модернизации страны и продолжим воодушевлять необходимые Армении реформы», – сказал Хан.
Стороны подписали Меморандум о взаимопонимании, запустив программу стратегической помощи на 2014-2017 годы, объемом €140 – € 170 млн. Приоритетными направлениями реформ станут государственное управление, частный сектор и система юстиции. Параллельно будет оказываться поддержка гражданскому обществу и модернизации общественных институтов.
Комиссар объявил о предоставлении первого пакета на 2014 год в рамках программы: 19 млн евро будут предоставлены для поддержки прав человека и малого бизнеса в Армении. Поддержка предоставляется в рамках программы Восточного партнерства. «Поддержка бизнеса и новаторских стартапов в долгосрочной перспективе откроет новые рабочие места, повысит конкурентоспособность и increase the economic competitiveness, и повысит всеобщий прогресс частного сектора в Армении», – говорится в сообщении.
Стороны также подписали соглашение о финансировании программы развития сельского хозяйства объемом в 25 млн евро.