Legatum Institute-ը հրապարակել է 2014 թվականի աշխարհի 142 երկրի բարեկեցության վարկանիշը՝ Prosperity Index-ը: Հայաստանն այս ցանկում 95-րդն է. այս ցուցանիշով մեր երկիրը զիջում է Ադրբեջանին (79), Վրաստանին (80) ու Թուրքիային (86): Իրանը 107-րդ հորիզոնականում է:
Հայաստանի Հանրապետությունն իր լավագույն ցուցանիշները գրանցել է կրթության ոլորտում`49-րդ տեղ, սակայն անգամ այստեղ է նախորդ տարվա համեմատ հետընթաց գրանցվել. 2013-ին ՀՀ-ն կրթության ոլորտով աշխարհում 42-րդ տեղում էր, 2012-ին՝ 44:
Անդրադառնալով վարկանիշային աղյուսակին՝ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը Facebook-ի իր էջում գրել է.
«Ուրախալի է, որ Հայաստանի բոլոր ցուցանիշների շարքում առաջնային է մնում կրթության ոլորտի ցուցանիշը, որով մեր երկիրը դասվել է 49-րդը աշխարհում՝ առաջ անցնելով բոլոր հարևաններից:
Եվս մեկ ապացույց, որ մեր երկրի բացառիկ մրցակցային առավելությունը մարդկային կապիտալն է, այն ներուժը, որ ունեն մեր երիտասարդներն ու երեխաները, այն պոտենցիալը, որ բացահայտում և զարգացնում ենք»:
Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել անվտանգության ոլորտում՝ նախորդ տարվա 65-րդի փոխարեն հայտնվելով 56-րդ տեղում: Ձեռնարակատիրության ու հնարավորությունների առումով մեկ տարվա ընթացքում ևս իրավիճակը բարելավվել է՝ 75-ից տեղափոխվելով 65-րդ հորիզոնական: Սակայն տնտեսության ցուցանիշը նվազել է միանգամից 13 կետով՝ 116-ից դառնալով 129: Առողջապահության ցուցանիշը պահպանվել է՝ 87-րդ հորիզոնական: Անձնական ազատության ցուցանիշն էլ է նվազել՝ ցանկում մեկ տարվա ընթացքում 117-ից իջնելով 123-րդ տեղ:
Ցուցակի առաջատարը Նորվեգիան է, որին հաջորդում են Շվեյցարիան, Նոլ Զելանդիան: Տասնյակում են նաև Դանիան, Կանադան, Շվեդիան, Ավստրալիան, Ֆինլանդիան, Նիդեռլանդները, ԱՄՆ-ն: Ցուցակը եզրափակում է Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետությունը:
Ռուսաստանը 68-րդն է ցուցակում: Հետխորհրդային երկրներից ամենալավ ցուցանիշն ունեն համապատասխանաբար 42-րդ և 44-րդ տեղերում հայտնված Լիտվան և Լատվիան: Բելառուսը 58-րդն է, Ուկրաինան՝ 63-րդը, Ղազախստանը 55-րդն է: Խոշոր զարգացող երկրների թվում առաջատար են Բրազիլիան (49), Չինաստանը (54), Մեքսիկան (64), Ինդոնեզիան (71), Թուրքիան (86), Հնդկաստանը (102):
Վարկանիշը ներառում է աշխարհի բնակչության 96%-ը և համաշխարհային ՀՆԱ-ի 99%-ը: Legatum Institute-ի ցուցակը կազմվում է ըստ ութ կատեգորիաների՝ տնտեսություն, կրթություն, առողջապահություն, անձնական ազատություն, անվտանգություն, ձեռնարկատիրության հնարավորություններ, կառավարում և սոցիալական կապիտալ:

4 Ноябрь 2014 - 14:03 AMT
Армения заняла 95-е место в рейтинге благополучия стран мира (2014 Prosperity Index) за 2014 год, составленном организацией Legatum Institute.
Индекс Legatum Institute оценивает восемь категорий: экономика (Армения занимает 129-е место), образование (49-е место), здравоохранение (87-е место), личная свобода (126-е место), безопасность (56-е место), возможности предпринимательства (68-е место), управление (88-ое место) и социальный капитал (124-е место).
Комментируя рейтинг Prosperity Index 2014, министр образования и науки Армении Армен Ашотян написал на своей странице в социальной сети Facebook: «Образование – наша сильная сторона», сообщает Panorama.am.
«Радостно, что среди всех показателей Армении на первом месте остается показатель образования. По этому показателю Армения занимает 49-ое место в мире, опережая соседние страны. Еще одно доказательство того, что абсолютным конкурентным преимуществом нашей страны является человеческий капитал, тот потенциал, которым обладают молодежь и дети Армении, потенциал, который мы раскрываем и развиваем», – написал А.Ашотян.
Армения по сравнению с прошлым годом зарегистрировала прогресс в сфере безопасности и возможностей предпринимательства, поднявшись с 65-го на 56-е место и с 75-го на 65-е – соответственно. Между тем, показатели экономики ухудшились сразу на 13 пунктов: по сравнению с прошлогодним 116-м местом в этом году Армения заняла 129-е место. Показатели здравоохранения не изменились. А по показателям личной свободы Армения спустилась с 117-го на 123-е место.
Лидером рейтинга снова стала Норвегия, за ней следуют Швейцария, также сохранившая свое место с прошлого года, и Новая Зеландия, улучившая позицию на три строки. В десятку самых процветающих стран мира также вошли Дания, Канада, Швеция, Австралия, Финляндия, Нидерланды и США.
Индекс включает 142 государства, охватывая 96% населения мира и 99% мирового ВВП. Замыкает список Центральноафриканская Республика.
Наиболее процветающей среди крупнейших стран Европы признана Великобритания, занявшая 13-ю строчку в общем зачете. Германия заняла 14-е место, Франция – 21-е, Испания – 26-е, Италия – 37-е. Россия заняла 68-е место в рейтинге благополучия стран мира.