Թուրքիայի ԶՈւ գլխավոր շտաբի պաշտոնական կայքի «Հատվածներ պատմությունից» բաժնի «Հայերի գործողությունները 1914-1918 թթ. արխիվային փաստաթղթերով» ենթաբաժինը հանվել է: Այս մասի հայտնում է թուրքական Cumhuriyet լրատվական կայքին հղումով գրում է Ermenihaber-ը:
8 հատորանոց ժողովածուն, որն, ըստ կայքի, գլխավոր շտաբի Ռազմական պատմություն և ռազմավարական հետազոտություններ բաժնի կողմից պատրաստվել է որպես պատասխան հայկական «պնդումներին», թուրքերեն և անգլերեն լեզուներով, PDF ֆորմատով զետեղված էր ԳՇ-ի պաշտոնական կայքում:
Աշխատանքը պատրաստվել է 2006-2008 թվականների ընթացքում, որի համար իբրև թե օգտագործվել է օսմանյան և ռուսական 1047 արխիվային փաստաթուղթ: Աղբյուրը հաղորդում է, որ այժմ ժողովածուն հասանելի է միայն վերոնշյալ Ռազմական պատմություն և ռազմավարական հետազոտություններ բաժնի կայքում:
Cumhuriyet-ն անդրադարձել է նաև Հայաստանի և սփյուռքի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100 ամյակին ընդառաջ իրականացվելիք լայնամասշտաբ միջոցառումներին՝ այդ համատեքստում տարօրինակ քայլ որակելով ԳՇ-ի կայքից հայկական թեմայով բաժնի անհետանալը:
Թուրքիայի մայր ընդդիմությունը` «Ժողովրդահանրապետական կուսակցություն»-ը (ԺՀԿ-CHP), 2015-ի ապրիլին Ստամբուլում ծրագրել է անցկացնել 1915-ին նվիրված համաժողով, որին հրավիրված են լինելու հայտնի պատմաբաններ աշխարհի տարբեր երկրներից: Նախատեսվում է 5 ամսում 3 միջազգային կոնֆերանս անցկացնել: Բացի պատմաբաններից մասնակցելու են նաև մի շարք ականավոր քաղաքական ու պետական գործիչների թոռներ, ինչպես օրինակ` Չերչիլի թոռ Սիլյա Սենդիեսը, Էնվեր փաշայի թոռ Օսման Մայաթեփեքը, Քյազիմ Կարաբեքիրի թոռ Ֆիլիզ Հանըմը և այլք:
Այս մասին հայտնել է Իզմիրից ընտրված ԺՀԿ-ական պատգամավոր Մուստաֆա Բալբայը, որըկոչ է արել հայերին գալ և մասնակցել ապրիլյան համաժողովին, լսել, թե ինչ են պատմաբանները խոսում 1915-ի վերաբերյալ: Բալբայը նաև նշել է, որ իրենք ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին էլ են հրավիրելու մասնակցելու ապրիլյան համաժողովին:
Մուստաֆա Բալբայն իր տիրապետած տվյալներից ելնելով նշել է, թե աշխարհում 1915-ի վերաբերյալ հայկական տեսակետը պաշտպանող գրքերի թիվը չի անցնում 40.000-ից, մինչդեռ թուրքական տեսակետը պաշտպանվում է իբր ավելի քան 60.000 գրքով:

Из раздела «Отрывки истории» официального сайта генштаба вооруженных сил Турции удален подраздел «Действия армян в 1914-1918 гг; архивные документы», пишет Ermenihaber со ссылкой на турецкое издание Cumhuriyet.
В частности, удален 8-томный труд, который был подготовлен на турецком и английском языках отделом военной истории и стратегических исследований генштаба Турции в качестве ответа на «утверждения» армянской стороны и размещен на официальном сайте ведомства.
Труд был написан в течение 2006-2008 гг. и в ходе работы над ним якобы было использовано 1047 архивных документов. По сообщению источника, теперь эту работу можно найти только на сайте отдела военной истории и стратегических исследований.
Издание Cumhuriyet, упомянув о масштабных мероприятиях, которые собираются проводить Армения и армянская диаспора в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян, посчитало удаление труда с сайта генштаба Турции «странным шагом».
Оппозиционная Народно-республиканская партия Турции НРП намерена провести в апреле следующего года конференцию, посвященную событиям 1915 года. На конференцию руководство партии намерено пригласить и президента Армении Сержа Саргсяна.
На протяжении 5 месяцев запланировано провести 3 международных конференции, в которых помимо историков также примет участие внучка Уинстона Черчилля Силия Сандис, внук Энвер-паши Осман Маятепек, внучка Казима Карабекира Филиз Ханум и другие.
Депутат от НРП Измира Мустафа Балбай заявил, что во всем мире число книг, подтверждающих «точку зрения армян в отношении событий 1915 года» не превышаeт 40 000, в то время как книг, отстаивающих точку зрения Турции насчитывается более 60 000.
Балбай призвал всех армян принять участие в апрельской конференции и узнать мнение историков о событиях 1915 года.
В мае 2014 года, выступая на четвертом заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, президент РА Серж Саргсян пригласил президента Турции в Ереван 24 апреля 2015 года: «Официально приглашаю Президента Турции, который будет избран во время предстоящих выборов, 24 апреля 2015 года посетить Армению и встать лицом к лицу с красноречивыми свидетельствами истории Геноцида армян».
28 августа Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в Анкаре на организованном после церемонии инаугурации новоизбранного президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана приеме в честь руководителей делегаций провел краткую беседу с Эрдоганом и передал ему официальное приглашение президента Армении присутствовать на предстоящей 24 апреля 2015 года в Ереване церемонии памяти жертв Геноцида армян.