Ամիսների լարված աշխատանքից հետո Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) տպավորիչ հաջողության է հասել՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններում հաղթել է կազմակերպության աջակցությունը վայելով հայամետ գործիչների 95 տոկոսը:
Հաղթանակածների թվում, ըստ ANCA-ի, կան «ինչպես հին բարեկամներ», որոնք ակտիվորեն համագործակցել են հայերի հետ նախորդ գումարման Կոնգրեսում, այնպես էլ նոր գործընկերներ: Առավել կարևորվում է հանրապետական Բոբ Դոլդի հաղթանակը, որն ընտրվել է Ներկայացուցիչների պալատի կազմում Իլինոյսի տասներորդ ընտրատարածքից: Դոլդն արդեն մեկ անգամ ընտրվել է Կոնգրես և եղել հայկական հարցերով զբաղվող «Հայկական կոկուս» երկկուսակցական խմբի անդամ, նա հաղթանակ է տարել ամենաբարդ ընտրարշավներից մեկում:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը հայտարարել է, որ «բարեկամ կոնգրեսականների» հաղթանակները հայերի քվեների աջակցությամբ միշտ են ուրախացնում, հատկապես, բարդ ու մրցակցային ընտրությունների պարագայում: «Մենք հպարտ ենք, որ մեր մասնակցությունը ռեկորդային էր, մենք արդեն պատրաստվում ենք հաղթահարել այդ ցուցանիշը 2016-ի ընտրական փուլում»,-հայտարարել է նա:
Այլ նշանակալի հաղթանակների թվում է կոնգրեսական Մայքլ Գրիմի ընտրությունը՝ նա հանրապետական է Նյու Յորքից: Նա «Հայկական կոկուսի» գործող համանախագահն է և հաղթել է 13 տոկոսի առավելությամբ: Կարևորվում է նաև հանրապետական Դևիդ Վալադաոյի հաղթանակը, որը Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի հեղինակն է և հաղթել է Կալիֆորնիայում 18 տոկոսի առավելությամբ:
Կալիֆորնիայից Կոնգրեսում կարող են հայտնվել նաև հայերի աջակցությունը վայելող դեմոկրատներ Ջիմ Կոստան, Մայք Հոնդան, Փիթեր Ագիլարն ու Ռաուլ Ռուիսը՝ նրանց դեպքում հաշվարկը դեռ վերջնական չէ:
Ներկայացուցիչների պալատի ընտրություններում հաղթել են նաև հանրապետական Դևիդ Բրատը Վանքուվերից, հանրապետական Միչ ՄաքՔոնելը Քենտուկկիից, որը մեծամասնության ներկայացուցիչը կլինի Սենատում: Սենատ է անցել նաև Ներկայացուցիչների պալատի նախկին անդամ, դեմոկրատ Գերի Փիթերսը Միչիգանից, որին նույնպես սատարել է Հայ Դատի հանձնախումբը:
Դեմոկրատներից Ներկայացուցիչների պալատ են ընտրվել Աննա Էշուն և Ջեքի Շփեյերը՝ երկուսն էլ հայկական ծագում ունեն մորական կողմից: Կոնգրեսի ընտրություններից բացի, Կալիֆորնիայի օրենսդիր մարմին են անցել Ադրին Նազարայնն ու Խաչո Աչաջյանը, իսկ Ռոդ Այլենդի խորհրդարան՝ Քաթրին Ղազարյանը: Սքոթ Ավետիսյանը վերընտրվել է Վարվիքի քաղաքապետի պաշտոնում, որը Ռոդ Այլենդի երկրորդ քաղաքն է մեծությամբ: Ռաքել Նարոյանը կոնսուլի պաշտոնը կզբաղեցնի Սանտա Կրուզում: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում նույնպես հաղթանակ են տարել տասնյակ հայամետ թեկնածուներ:
Հանձնախումբը նշում է, որ հայերի մասնակցությունն ընտրություններին աննախադեպ բարձր էր, ինչը զգալի էր հատկապես ընտրողների ընդհանուր զանգվածի ոչ այնքան ակտիվ մասնակցության ֆոնին:
Նոյեմբերի 4-ին Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունների արդյունքում ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատներում՝ Սենատում և Ներկայացուցիչների պալատում մեծամասնություն ստացան հանրապետականները:

6 Ноябрь 2014 - 11:17 AMT
Месяцы напряженной работы Армянского национального комитета Америки (АНКА) привели к впечатляющему результату: на промежуточных выборах в США победили более 95% проармянских кандидатов, поддержанных организацией.
Среди одержавших победу, согласно АНКА, есть как «старые друзья», активно сотрудничающие с армянами в конгрессах предыдущего созыва, так и новые партнеры. Наиболее важной победой оказалось избрание республиканца Боба Долда в палату представителей от десятого округа в Иллинойсе. Долд, уже однажды избранный в конгресс и бывший вице-председателем двухпартийной группы по армянским вопросам – «Армянского кокуса», победил в одной из наиболее сложных гонок на прошедших выборах.
Исполнительный директор АНКА Арам Гамбарян заявил, что победы «друзей-конгрессменов» при поддержке голосов армян радуют всегда, и особенно – в случае победы на сложных и соревновательных выборах. «Мы гордимся тем, что наше участие было рекордным за все время, и уже готовимся преодолеть этот показатель на выборном цикле 2016 года», – заявил он.
Среди других значимых побед – избрание конгрессмена Майкла Гримма (республиканец, Нью-Йорк), который является действующим сопредседателем «Армянского кокуса» и победил с перевесом в 13%, победа республиканца Девида Валадао – автора резолюции о Геноциде армян, одержавшего победу с перевесом в 18% в Калифорнии.
Из Калифорнии в конгресс могут попасть также поддерживаемые армянами демократы Джим Коста, Майк Хонда, Питер Агилар и Рауль Руис, результаты на их участках пока окончательно не определены.
На выборах в палату представителей выиграли также республиканец Девид Брат (Ванкувер), еще один проармянский кандидат – республиканец Митч МакКоннелл из Кентукки займет кресло представителя большинства в Сенате. В Сенат приошел также экс-член палаты представителей, демократ Гэри Питерс из Мичигана, которому также помогала АНКА.
В палату представителей от демократов попали Анна Эшо и Джеки Шпейер, обе – армянки по материнской линии. Помимо выборов в Конгресс, калифорнийское законодательное собрание прошли Адрин Назарян и Хачо Ачаджян, в в парламент Род-Айленда – Катрин Казарян, Скотт Аветисян переизбран мэром Варвика – второго по величине города Род-Айленда, Ракель Нороян получила кресло консула в Санта Круз. Победу на выборах в органы местного самоуправления одержали десятки проармянских кандидатов.
АНКА отмечает, что участие армян в выборах было рекордно высоким, что сказалось особенно на фоне не очень высокой общей явки избирателей.
По итогам промежуточных выборов 4 ноября республиканская партия США получила большинство в обеих палатах конгресса США – Сенате и палате представителей. В Сенате республиканцы получили 52 места из 100, а в Палате представителей – 218 мест из 435.