7 Նոյեմբեր 2014 - 12:20 AMT
Նոյեմբերի 6-ին Լոնդոնում անցնում էր միջազգային զբոսաշրջային World Travel Market ցուցահանդեսը, որին մասնակցում է նաև Արցախի պատվիրակությունը՝ ներկայացնելով ԼՂՀ զբոսաշրջային ներուժը բրիտանական շուկայում: Նյութեր բաժանելուց բացի, պատվիրակության անդամներն այցելուներին հրավիրել են գինիների, ուտեստների համտեսի, ինչը մեծաթիվ այցելուների է հետաքրքրել:
Ինչպես միշտ, այս անգամ ևս ադրբեջանական կողմը դիմել է արդեն ավանդական դարձած սադրանքների: Մի խումբ ադրբեջանցիներ ադրբեջանական դրոշները ուսերին գցած շրջապատել են Արցախի տաղավարը և փորձել են խանգարել պատվիրակության աշխատանքին՝ փակելով մուտքը: «Ցուցարարների» թվում էին Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակիցները: Հայաստանի և ԼՂՀ պատվիրակությունների ջանքերի շնորհիվ սադրանքը կասեցվեց, անվտանգության ծառայության աշխատակիցները դուրս բերեցին կարգը խախտող երիտասարդներին:
Ինչպես նշել է ԼՂՀ կառավարությանը կից զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանման վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանը, որը գլխավորում էր պատվիրակությունը Լոնդոնի ցուցահանդեսում, ադրբեջանցիների այդ լկտի պահվածքը զբոսաշրջային ցուցահանդեսներում կապված է ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունում Ադրբեջանի նախաձեռնած հակահայկական բանաձևի ձախողման հետ: Խոսքը «Գրավյալ տարածքներում զբոսաշրջության քարոզչության կասեցման մասին» բանաձևին է վերաբերում, որն Ադրբեջանը նախաձեռնեց ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին: Վերոնշյալ կազմակերպության խորհրդի նիստում Ադրբեջանի առաջարկին կողմ չքվեարկեց ոչ մի երկիր: «Ադրբեջանական կողմի ակցիաները մեկ նպատակ ունեն՝ ֆիզիկապես անհնար դարձնել ԼՂՀ մասնակցությունը խոշոր միջազգային ցուցահանդեսներին, սակայն նրանց բոլոր ջանքերն ապարդյուն են»,-ասել է Շահվերդյանը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Հայաստանն ու Արցախը մասնակցել են նոյեմբերի 3-6 Լոնդոնում կայացած World Travel Market ցուցահանդեսին: Հյուրերը ծանոթացել են Հայաստանի ու Արցախի քրիստոնեական ու պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող նյութերին անգլերեն լեզվով: Նման ցուցահանդեսներին մասնակցելու հիմնական նպատակը եվրոպական շուկայում ճամփորդությունների խթանումն է դեպի ՀՀ ու ԼՂՀ:
World Travel Market առաջին ցուցահանդեսը տեղի է ունեցել 1980-ին: Ցուցահանդեսի կարգախոսն է՝ «WTM-ը նշանակում է բիզնես»: Ըստ մասնակիցների, WTM իդեալական հարթակ է նոր զբոսաշրջային պրոդուկտ ներկայացնելու և առաջ տանելու համար:
Ցուցահանդեսի գործարար մասը ներառում է համաժողով, ուղևորությունների տեխնոլոգիաներ, կլոր սեղան ճամփորդների համար բջջային հավելվածների հարցերի շուրջ:
Ցուցահանդեսի լսարանը զբոսաշրջային ոլորտի մասնագետներն են, ինչպես նաև ավիափոխադրողները, հյուրանոցների, սպորտային ու SPA-կենտրոնների աշխատակիցները, ծովային ուղևորությունների կազմակերպիչները, ինչպես նաև պետական կառույցների, ազգային արգելոցների ներկայացուցիչներ, ներդրողներ, անձնակազմի ընտրության և ուսուցման պատասխանատուներ, մասնագիտական միավորումներ:
2013-ին ցուցահանդեսը ռեկորդային թվով մասնակիցներ ու այցելուներ ունեցավ՝ մոտ 5 հազար մասնակից և 50 հազար հյուր:
2012-ին World Travel Market-ն ընդունեց գրեթե 5 հազար մասնակցի 184 երկրից, այցելուների թիվը մոտ 28 հազար էր:

7 Ноябрь 2014 - 11:24 AMT
Азербайджанцы активно, но безуспешно пытались помешать работе арцахского павильона на World Travel Market в Лондоне
В Лондоне состоялась международная туристическая выставка «WTM-Excel London-2014», в которой принимала участие также арцахская делегация, которая провела широкомасштабную акцию, представляя туристический потенциал Нагорно-Карабахской Республики на британском рынке. Помимо раздачи рекламных материалов, делегация организовала дегустацию вин, а также угощение традиционными блюдами, что привлекло к павильону большое количество посетителей.
Естественно, на этот раз также азербайджанская сторона прибегла к ставшим уже традицией провокациям. Группа азербайджанцев с флагами своей страны на плечах окружила павильон Арцаха и попыталась помешать работе делегации, перекрыв вход в павильон. Среди «митингующих» были сотрудники посольства Азербайджана. Благодаря усилиям делегаций НКР и Армении провокация была пресечена, сотрудники службы безопасности вывели нарушающих порядок молодых людей.
По словам начальника управления туризма и сохранения исторической среды при правительстве НКР Сергея Шахвердяна, который возглавлял делегацию на лондонской выставке, подобное наглое поведение азербайджанцев на туристических выставках в последнее время связано с провалом инициированной Азербайджаном антиармянской резолюции во Всемирной организации туризма ООН. Речь идет о резолюции «Пресечение пропаганды туризма на оккупированных территориях», инициированной Азербайджаном в октябре текущего года. На заседании совета вышеуказанной организации за предложенную Азербайджаном резолюцию не проголосовала ни одна страна. «Акции азербайджанской стороны преследуют одну цель – сделать физически невозможным участие НКР на крупных международных выставках, однако все их усилия напрасны», – отметил Сергей Шахвердян, передает Armenia Today.
Армения и Арцах были представлены на международной выставке «World Travel Market», которая состоялась 3-6 ноября в Лондоне, Фондом национальной конкурентоспособности Армении и с пятью армянскими туристическими компаниями Армении.
Гостям армянского и арцахского павильона были представлены материалы о христианском и историко-культурном наследии Армении и Арцаха на английском языке и карты. Основной целью участия в выставке является стимулирование туризма Армении и Арцаха на европейском рынке.
Первая выставка «World Travel Market» или WTM состоялась в 1980 году. Слоган выставки: «WTM — означает бизнес». Как считают участники, World Travel Market — идеальная площадка для продвижения нового туристического продукта.
Деловая программа выставки World Tavel Market включает: бизнес-форум, технологии путешествий, круглый стол по вопросам мобильных приложений для путешественников.
Аудитория выставки WTM – это профессионалы туристической индустрии, бюро путешествий и экскурсионных туров, авиаперевозчики, гостиницы, спортивные и SPA-центры, организаторы морских и речных круизов, поставщики услуг по организации мероприятий и выставок, инвесторы, представители государственных структур, национальных заповедников и достояний культуры, ответственные за подбор/обучение персонала, профессиональные объединения.
Выставка WTM 2013 стала рекордной по количеству участников и посетителей. Более 5 тыс. экспонентов и более 50 тыс. гостей.
В 2012 году WTM приняла почти 5 тыс. участников из 184 стран и регионов мира. Мероприятие посетили 28 тыс. специалистов и байеров.