Եվրամիությունը հաստատել է, որ լիովին սատարում է ԵԱՀԿ ՄԽ և երեք համանախագահ՝ ՌԴ, Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ ջանքերին՝ հորդորելով նաև Հայաստանին ու Ադրբեջանին «խուսափել ցանկացած գործողություններից կամ հայտարարություններից, որոնք կարող են սրել իրավիճակը», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նոյեմբերի 12-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ժամը 13.45-ի սահմաններում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈւ-ն հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ
«Բացի այդ, մենք կոչ ենք անում հետաքննել այս միջադեպը»,- ասվում է փաստաթղթում:
«Երկու կողմերը պետք է խստորեն պահպանեն հրադադարի ռեժիմը, ձեռնպահ մնան ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից ու վերսկսեն ջանքերն, ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»,- կարծում են Բրյուսելում: Ավելի վաղ կողմերին ուղղված նմանատիպ կոչով էին հանդես եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:
«ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահները (դեսպան Իգոր Պոպովը` ՌԴ, Ջեյմս Ուորլիքը` ԱՄՆ և Պիեր Անդրիոն` Ֆրանսիան) իրենց խոր մտահոգությունն են հայտնում շփման գծում խոցված ուղղաթիռի և բռնության սրացման կապակցությամբ: Մենք ափսոսում ենք մարդկային կորուստների կապակցությամբ և հայտնում մեր ցավակցությունը»:
Համանախագահները լրջորեն անհանգստացած են այն իրադարձություններով, որոնք հրադադարի մասին պայմանագրի ստորագրումից ի վեր` իր տեսակի մեջ աննախադեպ ծայրահեղ դեպքի պատճառ են դարձել: Այսօրվա դեպքերը հիշեցում են մեզ ԼՂ հակամարտության փխրունության մասին, և անրաժեշտ է ակտիվացնել կայուն կարգավորման որոնման ջանքերը: Մենք նախկինի պես պատրաստակամ ենք ցանկացած հնարավոր ձևով աջակցելու կողմերին:
Մենք հիշեցնում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին հրադադարի ռեժիմի պահպանման իրենց պարտականությունների մասին և կոչ ենք անում կատարել իրենց պարտավորությունները, որոնք նրանք ստանձնել են Սոչիում, Նյուպորտում և Փարիզում հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիներ որոնելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Համանախագահները նաև կոչ են արել միջոցներ ձեռնարկել վստահության ամրապնդման համար, ինչը թույլ կտա բարձրացնել թափանցիկության մակարդակը շփման գծի երկայնքով և հայ-ադրբեջանական սահմանին, ու նվազեցնել այնպիսի դեպքերի հավանականությունը, ինչպիսին այս միջադեպն էր:

Европейский союз подтвердил свою полную поддержку усилий Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху и ее трех сопредседателей (Россия, Франция, США), также призвав Армению и Азербайджан «избегать любых действий или заявлений, которые могут нагнетать обстановку», сообщает Интерфакс.
12 ноября вертолет МИ-24 военно-воздушных сил Армии Обороны Нагорного Карабаха был сбит на линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана. Вертолет упал в нейтральной зоне и загорелась, погибло трое членов экипажа. Армянская сторона заявляет, что вертолет был без вооружения, огонь с азербайджанской стороны не позволяет забрать тела погибших.
После известия о нарушении прекращения огня на линии соприкосновения, в результате которого был сбит военный вертолет, очень важно, чтобы все стороны проявляли сдержанность, говорится в заявлении официального представителя Европейской внешнеполитической службы (ЕВС).
«Кроме того, мы призываем к расследованию этого инцидента», – отмечается в документе.
«Обе стороны должны строго соблюдать режим прекращения огня, воздерживаться от применения силы или любой ее угрозы и возобновить усилия по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта», – считают в Брюсселе.
Ранее с аналогичным призывам к сторонам конфликта выступили сопредседатели Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андрие (Франция) выразили серьезную обеспокенность в связи со сбытым в Нагорном Карабахе вертолетом и нарушением режима перемирия в зоне карабахского конфликта.
Посредники отметили, что это первый подобный инцидент после установления режима прекращения огня в 1994 году. Они призвали избегать шагов, которые могут привести к эскалации напряжения, так как нельзя допустить еше одного периода насилия, которое наблюдалось прошедшим летом. По их словам, необходимо активизировать усилия по достижению мирного урегулирования конфликта, а посредники, в свою очередь, решительны в оказании содействия сторонам.
Сопредседатели напомнили президентам Армении и Азербайджана об обязательствах, взятых ими на себя на встречах в Сочи, Ньюпорте и Париже. Они также призвали глав государств предпринять меры по укреплению доверия, что будет способствовать уменьшению количества инцидентов на линии соприкосновения.