13 Նոյեմբեր 2014 - 08:56 AMT
ANCA-ն Սպիտակ տնից պահանջում է դատապարտել Ադրբեջանին, Շիֆը Բաքվի վարքագիծը ապակայունացնող է համարում
Ամերկացի կոնգրեսական Ադամ Շիֆը մեկնաբանել է ադրբեջանցիների կողմից ուսումնավարժական թռիչք կատարող ԼՂՀ ՊԲ Մի-24 ուղղաթիռի խոցման փաստը:
Նոյեմբերի 12-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ժամը 13.45-ի սահմաններում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈւ-ն հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ:
Ըստ կոնգրեսականի, Ադրբեջանի վարքագիծը սպառնում է իրավիճակի ապակայունացմամբ տարածաշրջանում: Ադամ Շիֆը նշել է, որ անզեն ուղղաթիռի ոչնչացումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում վկայում է, որ Ադրբեջանը քամահրանքով է վերաբերվում մարդկային կյանքին և բռնության ու սադրանքների միջոցով ներքին խնդիրներից ուշադրությունը շեղելու միտում ունի, հայտնում է Armenian weekly-ն:
Ուղղաթիռի խոցման միջադեպի կապակցությամբ Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) ևս հայտարարություն է տարածել` Սպիտակ տնից պահանջելով խստագույնս դատապարտել Ադրբեջանին` անզեն ուղղաթիռը կործանելու համար:
«Օբամայի վարչակազմը պետք է խստագույնս դատապարտի Լեռնային Ղարաբաղի օդային տարածքում թռիչքներ իրականացնող ուղղաթիռի կործանումը, դադարեցնի Բաքվին տրվող ռազմական օգնությունը և վերանայի Ադրբեջանի հետ իր երկկողմ հարաբերությունների բնույթը, քանի դեռ Իլհամ Ալիևը չի դադարեցրել Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ իր ագրեսիան: Սպիտակ տունը պետք է հրաժարվի արդեն իսկ վարկաբեկված այն մոտեցումից, որ հակամարտության կողմերի միջև նման դեպքերում կա մի տեսակ հավասարություն: Փաստերն անկհայտ են և պետք է ամերիկյան քաղաքականությունը առաջնորդվի այդ փաստերով. Արցախը խաղաղությանն իր ձեռքը մեկնած ժողովրդավարական երկիր է, իսկ Ադրբեջանը` բռնատիրություն, որն օրեցօր սաստկացնում է իր հակահայկական ագրեսիան: Միացյալ Նահանգները պետք է խաղաղության և ժողովրդավարության կողքին կանգնի»,- ասված է հայտարարության մեջ, հայտնում է Panorama.am-ն «Ասբարեզ»-ին հղումով:
Հայ դատի հանձնախումբը նաև վիդեոուղերձ է տարածել` ակնկալելով ստանալ կոնգրեսականների արձագանքը Ադրբեջանի քայլերի հետ կապված:
Հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև Վաշինգտոնի Հայ դատի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանն՝ անդրադառնալով ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարությանը: «Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով հայկական ուղղաթիռի կործանման հետ կապված ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դարձյալ խուսափեց միջադեպի մանրամասների մեջ խորանալուց և մեղքը հավասարապես բարդեց երկու կողմերի վրա, մինչդեռ ողջ աշխարհը գիտի, որ այդ թշնամությունը ուղղորդվում է մեկ մարդու` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից»,- ասել է Համբարյանը:
Միջադեպի վերաբերյալ հայտարարությամբ են հանդես եկել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները: «ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահները (դեսպան Իգոր Պոպովը` ՌԴ, Ջեյմս Ուորլիքը` ԱՄՆ և Պիեր Անդրիոն` Ֆրանսիան) իրենց խոր մտահոգությունն են հայտնում շփման գծում խոցված ուղղաթիռի և բռնության սրացման կապակցությամբ: Մենք ափսոսում ենք մարդկային կորուստների կապակցությամբ և հայտնում մեր ցավակցությունը»:
Համանախագահները լրջորեն անհանգստացած են այն իրադարձություններով, որոնք հրադադարի մասին պայմանագրի ստորագրումից ի վեր` իր տեսակի մեջ աննախադեպ ծայրահեղ դեպքի պատճառ են դարձել: Այսօրվա դեպքերը հիշեցում են մեզ ԼՂ հակամարտության փխրունության մասին, և անրաժեշտ է ակտիվացնել կայուն կարգավորման որոնման ջանքերը: Մենք նախկինի պես պատրաստակամ ենք ցանկացած հնարավոր ձևով աջակցելու կողմերին: Մենք հիշեցնում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին հրադադարի ռեժիմի պահպանման իրենց պարտականությունների մասին և կոչ ենք անում կատարել իրենց պարտավորությունները, որոնք նրանք ստանձնել են Սոչիում, Նյուպորտում և Փարիզում հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիներ որոնելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Համանախագահները նաև կոչ են արել միջոցներ ձեռնարկել վստահության ամրապնդման համար, ինչը թույլ կտա բարձրացնել թափանցիկության մակարդակը շփման գծի երկայնքով և հայ-ադրբեջանական սահմանին, ու նվազեցնել այնպիսի դեպքերի հավանականությունը, ինչպիսին այս միջադեպն էր:

Американский конгрессмен Адам Шифф прокомментировал факт поражения азербайджанской стороной выполняющего учебно-тренировочный полет вертолета МИ-24 ВС Нагорно-Карабахской Республики.
12 ноября вертолет МИ-24 военно-воздушных сил Армии Обороны Нагорного Карабаха был сбит на линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана. Вертолет упал в нейтральной зоне и загорелась, погибло трое членов экипажа. Армянская сторона заявляет, что вертолет был без вооружения, огонь с азербайджанской стороны не позволяет забрать тела погибших.
По словам конгрессмена, поведение Азербайджана угрожает дестабилизацией ситуации в регионе. Адам Шифф отметил, что уничтожение безоружного вертолета над территорией Нагорного Карабаха является свидетельством пренебрежительного отношения Азербайджана к человеческой жизни и его стремления отвлечь внимание от своих внутренних проблем посредством насилия и провокаций, сообщает Armenian weekly.
В свою очередь, исполнительный директор Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Арам Амбарян призвал армянскую общину США обратиться к сенаторам и конгрессменам с призывом осудить насильственные действия Азербайджана.
«Этот насильственный акт стал очередным проявлением агрессии со стороны Ильхама Алиева в отношении Армении и НКР. Насилие – это стиль работы, отнявший уже большое количество жизней и угрожающий вовлечь регион в новую войну», – отметил Амбарян.
По его словам, США должны осудить это преступление, прекратить предоставление военной помощи и ограничить формат двусторонних отношений, до тех пор пока Азербайджан не прекратит применять силу в отношении армянского народа. «Более того, США должны прекратить ставить знак равенства между Арменией и Азербайджаном, Арцахом и Азербайджаном, исходя из провальных намерений. Арцах – демократическое государство, которое протягивает руку с призывом о мире, Азербайджан – авторитарная страна, которая трясет кулаком. США должны встать на сторону мира и демократии», – отметил он.
Сопредседатели Минская группа ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андрие (Франция) выразили серьезную обеспокенность в связи со сбытым в Нагорном Карабахе вертолетом и нарушением режима перемирия в зоне карабахского конфликта.
Посредники отметили, что это первый подобный инцидент после установления режима прекращения огня в 1994 году. Они призвали избегать шагов, которые могут привести к эскалации напряжения, так как нельзя допустить еше одного периода насилия, которое наблюдалось прошедшим летом. По их словам, необходимо активизировать усилия по достижению мирного урегулирования конфликта, а посредники, в свою очередь, решительны в оказании содействия сторонам.
Сопредседатели напомнили президентам Армении и Азербайджана об обязательствах, взятых ими на себя на встречах в Сочи, Ньюпорте и Париже. Они также призвали глав государств предпринять меры по укреплению доверия, что будет способствовать уменьшению количества инцидентов.