Հայաստանին աջակցող խմբի հանձնախմբի համանախագահ, ամերիկացի կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի ուղղաթիռի վրա Ադրբեջանի հարձակման վերաբերյալ:
«Ես վրդովված և վշտացած եմ զորավարժությունենրում ներգրավված ղարաբաղյան օդուժի ուղղաթիռի վրա Ադրբեջանի հարձակմամբ: Սա Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի կառավարության ագրեսիայի հերթական օրինակն է և նրանց բռնի գործողություններում սրացում, որոնք շարունակում են ապակայունացնող ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանի վրա: Այլևս կասկած չկա, որ նախագահ Բարաք Օբաման պետք է քայլեր ձեռնարկի Ադրբեջանին նման բռնի ագրեսիայից հետ պահելու և խաղաղությանն ու կայունությանը մեր հանձնառությունը ցուցադրելու համար»,- ասել է նա իր տարածած հայտարարության մեջ, մեջբերում է Tert.am-ը:
«Ես կոչ եմ անում նախագահ Օբամային պաշտոնապես դատապարտել մահվան պատճառ դարձած այս հարձակումը: Ես նաև կոչ եմ անում դադարեցնել Ադրբեջանին հատկացվող ռազմական օգնությունը և խստացնել Ազատության աջակցության որոշման 907-րդ կետը, որը սահմանափակում է Ադրբեջանին տրվող օգնությունը՝ հիմնվելով Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ այդ երկրի ագրեսիայի վրա: Ժամանակն է, որ և՛ նախագահը, և՛ Կոնգրեսն ապահովեն, որ ԱՄՆ օրենքը ևս մեկ անգամ Ադրբեջանին պատասխանատու դարձնի իր բռնի գործողությունների համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Միացյալ Թագավորությունը ևս լիովին պաշտպանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կարևոր հայտարարությունը, որով մտահոգություն է հայտնում շփման գծում ուղղաթիռի խփման հետ կապված և դիմում է կողմերին՝ զերծ մնալ քայլերից, որոնք կնպաստեն լարվածության մեծացմանը շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին:
«Մենք միանում ենք նրանց և միջազգային հանրությանը, մեր ափսոսանքը հայտնելով մարդկային կորուստների համար, և մեր ցավակցություն ենք հայտնում զոհերի ընտանիքներին: Մենք կողմերին կոչ ենք անում հարգել զինադադարը և աշխատել խաղաղության ուղղությամբ»,- գրված է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան Facebook-ի էջում:
Նոյեմբերի 12-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ժամը 13.45-ի սահմաններում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈւ-ն հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Ըստ նախնական տվյալների, անձնակազմի 3 անդամից մեկը կարող է դեռ ողջ լինել, սակայն ադրբեջանական կողմը, գնդակոծելով ուղղաթիռի կործանման վայրը, թույլ չի տալիս մոտենալ բեկորներին:
Ավելի վաղ Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը հաղորդել է, որ ՄԻ-24 ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագրի մասին առայժմ տեղեկություններ չկան:
«Վիճակն ընդհանուր առմամբ վերահսկելի է, կայուն է: Ճիշտ է` դեռևս չենք կարողանում մոտենալ այդ տեղին, այն այս պահին էլ ինտենսիվ կրակի տակ է»,-տեղեկացրել է Բաբայանը.«Արդեն դիմել ենք Կարմիր խաչին, որ խնդիրը լուծի և իրենք էլ օգնեն, որպեսզի կարողանանք մոտենալ ուղղաթիռի անկման վայրին: Համապատասխան դիմումն արդեն ուղարկվել է»:

Член Палаты представителей Конгресса США, сопредседатель Группы Конгресса по армянским вопросам Фрэнк Паллоун прокомментировал уничтожение азербайджанской стороной вертолета ВС Нагорного Карабаха, совершавшего учебно-тренировочный полет.
12 ноября вертолет МИ-24 военно-воздушных сил Армии Обороны Нагорного Карабаха, совершавший учебно-тренировочный полет, был сбит азербайджанской стороной на линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана. Армянская сторона заявляет, что вертолет не имел вооружения на борту. Вертолет упал в нейтральной зоне и загорелся. На борту вертолета находилось трое членов экипажа, один из которых, по некоторым сведениям, мог выжить. Однако азербайджанская сторона, обстреливая зону крушения, не позволяет подойти к обломкам.
По словам Паллоуна, пришло время, чтобы и президент, и Конгресс сделали так, чтобы закон США вновь привлекал Азербайджан к ответственности за его насильственные действия.
«Я возмущен азербайджанской атакой на карабахский вертолет, совершавший тренировочный полет. Это еще один пример агрессии со стороны азербайджанского правительства по отношению к Нагорному Карабаху и Армении, и этот шаг может иметь дестабилизирующее воздействие на регион. Нет никаких сомнений в том, что президент Обама должен принять меры, чтобы отговорить Азербайджан от проявления такой насильственной агрессии и продемонстрировать нашу приверженность миру и стабильности», – отметил конгрессмен.
«Я призываю президента Обаму официально осудить эту смертоносную атаку. Я также призываю прекратить любую военную помощь Азербайджану и усилить раздел 907 Закона о поддержке свободы, который ограничивает помощь Азербайджану на основании его агрессии к Нагорному Карабаху и Армении. Пришло время и для президента, и для Конгресса сделать так, чтобы закон США вновь привлекал Азербайджан к ответственности за его насильственные действия», – говорится в заявлении, опубликованном на официальном сайте Фрэнка Паллоуна.
Ранее член Европейского парламента от фракции Европейской народной партии и Европейских демократов, глава кипрской делегации фракции ЕНП в Европейском парламенте Элени Теохарус предложила ЕС создать специальную комиссию для расследования инцидента.
Теохарус также сообщила, что направила письма чиновникам ЕС с конкретным предложением. «Я уже направила письмо председателю Еврокомиссии Жан-Клоду Юнкеру и другим комиссарам, подчеркнув факты инцидента. Кроме того, я предложила ЕС организовать специальную миссию для расследования на месте того, что произошло на самом деле. Что очевидно на данный момент, так это то, что правительство Азербайджана нарушило режим прекращения огня и три невинных человека, скорее всего, лишились жизни. ЕС должен осудить эти действия и поддержать усилия по решению проблемы на основе права на самоопределение», говорится в распространенном евродепутатом заявлении.