Ստամբուլի Բույուկդերե թաղամասի փողոցներից մեկն անվանակոչվել է թուրքական կինոյի հայազգի դերասան Նուբար Թերզյանի անունով:
Սբ Հռիփսիմյանց եկեղեցու հիմնադրամն անցյալ տարի ներկայացրել էր փողոցն անվանակոչելու առաջարկը, սակայն տեղական իշխանությունները մերժել էին առաջարկը:
Ուստի հիմնադրամը ստորագրահավաք սկսեց հօգուտ անվանափոխման և որոշ փոփոխություններ կատարեց հայտում, որից հետո այն հավանության արժանացավ: Վերանվանման պաշտոնական արարողությունը տեղի ունեցավ օրերս:
Նուբար Թերզյանը ծնվել է Ստամբուլում 1909 թ., դերասանի կարիերան սկսել է 1949-ին, դերեր է կատարել հարյուրավոր ֆիլմերում և մի քանի սերիալներում, նշում է պարբերականը: Դերասանը մահացել է 1994 թվականին 84 տարեկան հասակում, հայտնում է Hurriyet-ը «Ակոսի» վրա հղումով:
2014-ի ամռանը Բիթլիսի քաղաքային խորհուրդը որոշում կայացրեց փողոցներից մեկը մեծանուն գրող Վիլյամ Սարոյանի անունով կոչելու վերաբերյալ, որին գրողը նույն անվանումը կրող պիես է նվիրել: Սակայն Բիթլիսի նահանգապետ Օրհան Օզթուրքը արգելեց վերանվանումը՝ հայտարարելով, թե Սարոյանը ոչ մի կապ չունի քաղաքի հետ:

Одна из улиц района Буюкдере в Стамбуле нaзвана именем армянского актера турецкого кино Нубара Терзяна.
По сообщению Hurriyet, ссылающейся на газету Акос, руководство церкви армянской церкви Святой Рипсимянц в прошлом году выступила с инициативой о переименовании улицы. Однако муниципалитет отверг предложение.
Тогда фонд организовал сбор подписей в пользу переименования и внес некоторые изменения в заявку, после чего она была одобрена. Официальная церемония переименования должна состояться на днях.
Терзян родился в Стамбуле в 1909 году, при рождении получил имя Нубар Алиянак. Актерская карьера началась в 1949 году, он сыграл роли в сотнях фильмов и нескольких сериалах, отмечает издание. Актер скончался в 1994 году в возрасте 84 лет.
При этом, еще летом 2014 года городским советом Битлиса принято решение о переименовании одной из улиц в честь известного писателя Вильяма Сарояна, чьи родители эмигрировали из города в конце 19 века, и которому писатель посвятил одноименную пьесу. Однако губернатор ила (области) Битлис Орхан Озтурк запретил переименование, заявив, что Сароян к городу никакого отношения не имеет.