18 Նոյեմբեր 2014 - 08:16 AMT
Հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին խոսք անգամ լինել չի կարող: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության անդամ Մազհար Բաղլին:
Ըստ նրա, Թուրքիան երբեք Ադրբեջանի շահերին վնասող քայլեր չի ձեռնարկի: «Թուրքիան ցանկանում է լավ հարաբերություններ ունենալ բոլոր հարևան երկրների հետ, Անկարան միշտ սատարել է Ադրբեջանի շահերին և երբեք եղբայրական պետության դեմ ուղղված քայլեր չի ձեռնարկել»,-ասել է Բաղլին, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում Թուրքիայի նախկին դեսպան Ունալ Չևիքոզի հայտարարությանն այն մասին, որ հարկավոր է բացել Հայաստանի հետ սահմանը Երևանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով, Բաղլին ասել է, որ Թուրքիայում ամեն ոք տարբեր հարցերի շուրջ իր կարծիքը հայտնելու իրավունք ունի:
Թուրքիան փակեց Հայաստանի հետ սահմանը 1995 թ. Արցախում ազատագրական պատերազմի տարիներին՝ սատարելով Ադրբեջանին: Այժմ սահմանը, ըստ ՌԴ հետ պայմանագրի, պաշտպանում են ռուս և հայ սահմանապահները համատեղ: Հայ-թուրքական սահմանը Եվրոպայի միակ փակ սահմանն է:

Об открытии турецко-армянской границы не может быть и речи. Об этом член правления правящей Партии справедливости и развития Турции Мазхар Баглы.
По его словам, Турция никогда не предпримет шагов, направленных против интересов Азербайджана. «Турция за то, чтобы иметь хорошие отношения со всеми соседними странами, и Анкара всегда поддерживала интересы Азербайджана и никогда не предпринимала шагов против братского государства» – сказал Баглы, сообщает Trend.
Комментируя слова бывшего посла Турции в Азербайджане Унала Чевикоза о необходимости открыть границу с Арменией с целью нормализации отношений с Ереваном, Баглы заявил, что в Турции каждый имеет право высказать свое мнение по разным вопросам.