Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ ռեժիսոր Նիհաթ Մուրշիթփընարը սկսել է հայերի տեղահանության և կոտորածների մասին պատմող պիեսի բեմադրությունը:
Հեղինակն Օզգյուր Օզջանն է: Նա խոսել է իր իսկ գրած ստեղծագործության մասին և նշել, որ այն բեմ է բարձրանալու 2015-ին: Խոսելով ստեղծագործության մասին՝ հեղինակը նշել է, որ Թուրքիայում ազգային փոքրամասնությունների խնդիրները 1915-ին չեն սկսվել ու ավարտվել: Դրանք շարունակվում են մինչև այժմ:
«Պիեսը գրելիս փորձել եմ գտնել պատասխանն ու հանդիսատեսից հարցնել, թե ինչ է փոխվել ու ինչ չի փոխվել անցած 100 տարիվա ընթացքում: Կոտորածները տեսնելով լուռ մնացած մարդիկ կոտորողների չափ հանցավոր են»,- ասել է նա։
Պիեսում հայրենիքից հեռանալ հարկադրվածները հանդիպում են արտերկրում՝ Անդո քեռու մոտ:Tert.am-ը գրում է, որ հեղինակը նաև մանրամասնել է, թե ինչ դժվարությունների են հանդիպում պիեսը ցուցադրելու համար բեմ գտնելու հարցում:
«Մարդիկ մտածում են, որ դրանով իրենց կառույցները վտանգի տակ կդնեն: Այն, որ պիեսը հայերի և 1915-ին մասին է և բեմադրվելու է 2015-ին՝ ջարդերի 100-ամյակին, մարդկանց կաշկանդում է: Դեռ բեմ ենք փնտրում: Մեր ներկայացումը նաև հայերեն է թարգմանվելու»,- մանրամասնել է Օզջանը:
Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող հարյուրավոր գիտական ու փաստական աշխատություններ ու գրքեր են հրատարակվել աշխարհի տարբեր անկյուններում տարբեր ազգերի գիտնականների կողմից: Մի ամբողջ գրադարան կարող են կազմել գեղարվեստական գրականության անդրադարձները` տարբեր ժանրային իրացումներով:
Վերջին շրջանում Ցեղասպանությանը նվիրված բազմաթիվ գրքեր են հեղինակում նաև թուրք գրողները: Թուրք գրող Աբդուլլահ Գազելը, օրինակ, իր նոր «Աքբեզ. վերջին բերդը» վեպում պատմել է իր ծննդավայրից՝ Թուրքիայի Հաթայ նահանգի Աքբեզ գյուղից հայերին տեղահանելու պատմությունը: Պատմական տվյալներով հարուստ ստեղծագործության մեջ Արևմտյան Հայաստանում տեղի ունեցած դեպքերին անդրադարձ է արվում և պատմվում է, թե ինչպես են դրանք անդրադարձել կոնկրետ մեկ գյուղի վրա:
Վերջերս ևս մեկ թուրք հեղինակի Ցեղասպանությանը նվիրված գիրքը թարգմանվեց հայերեն: Գերմանաբնակ, ազգությամբ թուրք Էրդալ Շահինիի «1915 -ի դահճի փոխակերպում» Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող գրքի հայերեն տարբերակը հոկտեմբերի 9-ին ներկայացվեց լրագրողներին: Ինքը հեղինակը նշել է, որ հայերի պատմության դժբախտ էջի համար նաև իրեն է մեղավոր ճանաչում: Իսկ 2012-ին հրատարակված «Արսինե» վեպը, որը գրվել է 107-ամյա հայ կնոջ պատմած փաստերի հիման վրա, մի շարք կազմակերպությունների, միությունների կողմից առաջարկվել է որպես 2015 թվականին գրականության Նոբելյան մրցանակի թեկնածու:

В преддверии 100-летия Геноцида армян режиссер Нихат Муршитпынар готовит к постановке пьесу, рассказывающей о выселении и резне армян, автором пьесы является Огюр Озджан.
Последний рассказал о своей работе и отметил, что премьера пьесы состоится в 2015 году.
Говоря о своем произведении, он отметил, что проблемы национальных меньшинств в Турции не начались и не закончились в 1915 году. Они продолжаются по сей день.
«При написании пьесы я попытался найти ответ и спросить у зрителя, что изменилось и что не изменилось за прошедшие 100 лет. Промолчавшие свидетели этой резни виновны так же, как и организаторы этого преступления», – сказал он.
При этом Огюр Озджан отметил, что они сталкиваются с многочисленными трудностями при поиске сцены для постановки пьесы, передает Tert.am.
«Многие думают, что тем самым поставят свои учреждения под угрозу. Людей смущает то, что пьеса повествует об армянах и событиях 1915 года, а премьера состоится в 2015 году, в год 100-летия резни. Мы все еще находимся в поисках сцены. Наша постановка также будет переведена на армянский язык», – сказал он.
В 2015 году по всему миру будут проходить мероприятия, посвященные 100-летней годовщине Геноцида армян.
Так, к примеру, в начале октября Городской совет Парижа единогласно ратифицировал обращение мэрии о проведении в 2015 году мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
В первой половине 2015 года в выставочном зале мэрии Парижа состоится большая выставка по теме Геноцида армян, в которой будут выставлены и экспонаты ереванского Музея-института Геноцида армян.
Также совместно с образовательными ведомствами французской столицы должны быть проведены учебно-воспитательные работы, направленные на распространение информации о Геноциде и переживших эту трагедию армянах.
24 апреля 2015 года, в 17:00 по местному времени колокола всех церквей Германии призовут всех верующих к молитве за упокой жертв Геноцида армян.
Также 24 апреля 2015 годы во Фрезно состоится церемония освящения памятника, посвященного 100-летней годовщине Геноцида армян. Памятник из туфа будет представлять символы культуры армянского народа. Основные конструкции памятника будут установлены в виде окружности с небольшим уклоном вовнутрь, что будет напоминать мемориал жертвам Геноцида армян Цицернакаберд в Ереване. Девять столбов будут символизировать шесть районов исторической Армении, Киликию, Диаспору и Республику Армения. Сверху столбы будут соединены в ознаменование того, что Геноцид армян хоть и оставил глубокий шрам, но смог нарушить единства армянского народа.
Помимо этого, выставки, посвященные 100-летней годовщине Геноцида армян, пройдут в 2015 году в парламентах Греции, Кипра и других стран.