Արքայազն Չարլզն այցելել է Լոնդոնի Սբ Եղիշե հայկական եկեղեցի Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների վիճակի մասին համաշխարհային հանրությանն իրազեկելու քարոզարշավի շրջանակում:
Ինչպես հայտնում է Horizon Weekly-ին, այցի ժամանակ արքայազնն անդրադարձել է «Իսլամական պետության» գրոհայինների կողմից Դեր էզ Զորի հայկական Սբ Նահատակաց եկեղեցու ոչնչացման փաստին: Նա նշել է, որ քրիստոնյաների և նրանց սրբությունների դեմ գրոհների մասին իմանալն ուղղակի «սրտաճմլիկ է»: Նա «դաժան և անիմաստ է» անվանել հայկական եկեղեցու ոչնչացումը գրոհայինների կողմից:
«Ես հիացած եմ ձեր հոտի խիզախությամբ և հավատով, որը բոլորիս համար հավատի խորհրդանիշ է նման սարսափելի ու բարբարոսական բռնության պայմաններում»,-ասել է նա:
«Իսլամական պետություն» խմբավորումն ականապատել և պայթեցրել է Դեր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Սրբոց Նահատակաց մատուռը կառուցվել է Դեր Զորի նախկին Սբ Հռիփսիմե եկեղեցու և Ազգային վարժարանի տեղում։ Հիմնարկեքը կատարվել է 1985-ի մայիսի 12-ին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Գարեգին 2-րդի ձեռամբ: Շինարարական աշխատանքները ավարտվել են 1990-ի նոյեմբերին: Այն ամբողջանում է Սրբոց Նահատակաց հուշահամալիրով։ Սրբոց Նահատակաց մատուռի ներքնահարկում են գտնվում Խաչելության, Նահատակության և Եղեռնի սրահները։ Այստեղ ամփոփվում են նաև Դեր Զորի անապատներում մարտիրոսացած Մեծ եղեռնի զոհերի մասունքները։
Տարիներ շարունակ այն դարձել էր ուխտատեղի, ուր այցեր են կազմակերպել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը, «Հայ օգնության միությունը»։ 2010 թվականի մարտին այս վայրն է այցելել նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ուր ակնկալվում էր, որ նա պետք է հայտարարեր ֆուտբոլային դիվանագիտության դադարեցման մասին, սակայն մի շարք պատճառներով դա տեղի չունեցավ։ Դեր Զորում, մինչև ռազմական գործողությունները բնակվում էր մոտ 20 հայ ընտանիք։
Սա Սիրիայում քրիստոնեական արժեքների ոչնչացման միակ դեպքը չէ: Հալեպում հրկիզվել է նաև Սուրբ Գևորգ հայկական եկեղեցին։ Այն ևս հայտնվել էր բախումների կիզակետում, ապա հրկիզվել և ավերվել։ Հրկիզված եկեղեցին գրեթե մոխրացել էր, էապես վնասվել էր նաև եկեղեցու հարակից Մեսրոպյան վարժարանը: Սուրբ Գևորգը կառուցվել էր Ցեղասպանությունը վերապրած և Հալեպում հաստատված հայրերի նախաձեռնությամբ և ուժերով:

Принц Чарльз совершил визит в армянскую церковь святого Егише в британской стлице в рамках кампании по осведомлению мировой общественности о положении христиан на Ближнем Востоке.
По сообщению Horizon Weekly, в ходе визита принц Чарльз затронул также уничтожение армянской церкви в Дейр-эз-Зоре боевиками ИГИЛ. По его словам, узнавать об атаках на христиан и их святыни «душераздирающе». В связи с этим, он назвал уничтожение армянской церкви «жестоким и бессмысленным разрушением».
«Я восхищаюсь мужеством и верой вашей паствы, которая для всех нас является символом веры в условиях подобного гротескного и варварского насилия», – сказал он.
В сентябре группировка «Исламское государство» заминировала и взорвала армянскую церковь Святых Мучеников в сирийском городе Дейр-эз-Зор. Церковь была заложена 12-о мая 1985 года патриархом Великого дома Киликийского, будущего Католикоса всех армян Гарегина I. Работы были завершены в 1990-м году. Годами церковь была местом поклонения и дани памяти жертвам Геноцида армян 1915 года. Церковь пострадала также в 2012 году в ходе авианалета сирийских войск.
Это не единственный случай уничтожения и повреждения христианских святынь в Сирии. В сентябре 2013 года боевики ИГИЛ сорвали крест и ограбили армянскую католическую церковь в городе Ракка, а весной 2014 года в ходе нападения боевиков из ан-Нусры на армянонаселенный Кесаб, была осквернена Церковь Святой Троицы.