Նոյեմեբերի 20-ին Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՀԱՕԿ) պատվիրակությունը մեկնել է Թբիլիսի, որտեղից կուղևորվի Բաքու՝ մասնակցելու Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի 43-րդ նստաշրջանին:
Օրակարգի գլխավոր հարցը 2015-ին Բաքվում կայանալիք Եվրոպական առաջին խաղերն են: Եվրոպայի օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Պատրիկ Հիկեի գլխավորությամբ նստաշրջանի մասնակից պատվիրակները կայցելեն օլիմպիական մրցումների համար նախատեսված մարզաբազաներ և կծանոթանան պայմաններին:
Հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի ղեկավար Թոմաս Բախը հավաստիացրեց, որ և՛ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի, և՛ Եվրոպայի օլիմպիական կոմիտեի կողմից կգործադրվեն բոլոր ջանքերը, որպեսզի Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բավարարված լինեն այդ բանակցությունների արդյունքներով, և հայ մարզիկների ու նրանց մարզիչների համար խաղերն ընդունող երկրում անհրաժեշտ պայմաններն ապահովված լինեն: ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն իր հերթին նշեց, որ Հայաստանը ողջունում է «սպորտն առանց սահմանների» սկզբունքը: «Հայաստանի պատվիրակությունը պատրաստ է մեկնել Բաքու այն դեպքում, եթե այդ երկիրը երաշխավորի հայկական պատվիրակության անվտանգությունը»,- ասել է Ծառուկյանը:
Նոյեմբերի 5-ին Պատրիկ Հիկեն Բանգկոկում հայտարարեց, որ Հայաստանը կմասնացի Եվրոպական խաղերին Բաքվում՝ հավելելով, որ Հայաստանի մասնակցությանը խանգարող խնդիրները լուծված են:
Բաքուն Եվրոպական խաղերի անցկացման վայր է ընտրվել 2012-ի դեկտեմբերին: 2015-ին Եվրոպական օլիմպիական խաղերի անցկացման օպերացիոն կոմիտեն Բաքվում (BEGOC) կստանձնի Եվրոպական խաղերի կազմակերպումն ու կառավարումը Եվրոպայի օլիմպիական կոմիտեի հետ գործակցությամբ: Հայ մարզիկների մասնակցությունը Բաքվում կայանալիք մրցումներին հաճախ ուղեկցվում է միջադեպերով. մարզիկների, հայկական դրոշի ու օրհներգի դեմ, պատվիրակությունների անդամներին անվտանգության նկատառումներով արգելում են լքել հյուրանոցը: Ավելի վաղ Բաքվում Շախմատի աշխարհի գավաթի մրցումներում ու շախմատի օլիմպիադայում Հայաստանին տեսնելու ցանկության մասին էր հայտարարել ՖԻԴԵ նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը: 2010-ին Հայաստանի ըմբշամարտի հավաքականը հրաժարվեց մասնակցել Ադրբեջանում անցած Եվրոպայի առաջնությանը: 2012-ին Հայաստանի շախմատի հավաքականի առաջատար Լևոն Արոնյանը հրաժարվեց մասնակցել Բաքվում անցկացվող հավակնորդների մրցաշարին: Սակայն 2014-ին Լևոն Արոնյանը համաձայնվել է մասնակցել Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը, որը կայանալու է Բաքվում 2015 թ.:

20 Ноябрь 2014 - 10:31 AMT
20 ноября делегация Национального Олимпийского комитета Армении отправилась в Тбилиси, а оттуда – в Баку, где примет участие в 43-й сессии Европейского олимпийского комитета.
Главным вопросом в повестке дня является подготовка к первым Европейским Олимпийским играм в Баку. Под руководством президента Европейского олимпийского комитета Патрика Хике участники мероприятия посетят спортбазы, предназначенные для спортивных мероприятий и ознакомятся с ходом проведения работ.
9 октября в ходе встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном глава Международного Олимпийского Комитета Томас Бах заверил, что со стороны МОК и ЕОК будут приложены все усилия, чтобы для армянских спортсменов и их тренеров в принимающей игры стране были обеспечены необходимые условия на играх в Азербайджане. А глава Армянского олимпийского комитета Гагик Царукян заявил, что армянская делегация поедет в Баку в случае наличия гарантий безопасности принимающей стороны. 5 ноября Патрик Хики заявил в Бангкоке, что Армения примет участие в Европейских играх в Баку в 2015 году, и отметил, что что проблемы, препятствующие участию Армении, решены.
Баку был избран для проведения Европейских Игр Европейским Олимпийским Комитетом в декабре 2012 года. Операционный Комитет по проведению Европейских игр 2015 в Баку (BEGOC) возьмет на себя организацию и управление Европейских игр в сотрудничестве с Европейским Олимпийским Комитетом. Участие армянских спортсменов на состязаниях в Баку часто сопровождается эксцессами: самих спортсменов, армянский флаг и гимн освистывают, членам делегаций по соображениям безопасности запрещают покидать гостиницы. В 2010 году сборная Армении по борьбе отказалась от участия в чемпионате Европы в Азербайджане. В 2012 году лидер сборной Армении по шахматам Левон Аронян отказался от участия в турнире претендентов в Баку и направил Илюмжинову письмо, в котором объяснил свое решение напряженностью в отношениях между Арменией и Азербайджаном и тем, что принимающая сторона не сможет обеспечить необходимые условия для полной концентрации на игре. Однако в 2014 году Левон Аронян дал согласие на участие в розыгрыше Кубка мира, который состоится в 2015 году в столице Азербайджана Баку.