Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը հայտարարել է, որ բացառվում է ձերբակալված ու այժմ դատվող ադրբեջանցի դիվերսանտների փոխանակումը խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի դիերի հետ: Դիվերսանտների կողմից սպավնած Սմբատ Ցականյանի հայրը՝ Մեխակ Ցականյանը ևս բացառել է նման հնարավորությունը: «Իրանք ոնց են անում՝ Սաֆարովին տանում են գեներալ տալիս, իսկ էն Շամշադինի Կարենին երկու օր չպահեցին՝ սպանեցին։ Ո՞րն ա ճիշտը, իսկ իրանց մենք պահում ենք. մի հատ էլ տուն սարքենք տանք իրենց՝ դա՞ են ուզում, ի՞նչ են ուզում, ես չեմ իմանում։ Այսքան խաղաղ պայմանում գան իմ երեխուն սպանեն»,- ասել է Մեխակ Ցականյանը, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Վերջին օրերին ադրբեջանական կողմը շրջանառության մեջ է դրել խոցված Մի-24 ուղղաթիռի անձնակազմի անդամներին ձերբակալված ադրբեջանցիների հետ փոխանակելու հարցը։ Անդրադառնալով այս հարցին նախօրեին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հայտարարեց, որ այս հարցը վերաբերում է ԼՂՀ ղեկավարության իրավասությանը: «Ակնհայտ է, որ այդ դիվերսանտները հանցագործություն են կատարել և դրա համար պետք է պատասխան տան: Մեր կատարած դիվանագիտական աշխատանքները տվեցին իրենց արդյունքը, որ համանախագահները կոնկրետ հայտարարություններ արեցին՝ դիմելով Ադրբեջանին, որպեսզի վերցնենք մեր աճյունները»,-ասել է նախարարը: Նախարարը շեշտել է, որ Արցախում Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կողմից խոցված հայկական ուղղաթիռի զոհված անձնակազմի դիերն այդ տարածքից վերցնելու գործում Հայաստանի ջանքերն ուղղված են դիվանագիտական ճանապարհով հարցը լուծելուն։
Դիվերսանտների գործով կա երկու մեղադրյալ՝ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևը, որոնց մեղադրանք է առաջադրվել ԼՂՀ Քրեական օրենսգրքով նախատեսված 316-րդ հոդվածով` լրտեսությունը, 350-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ առանց պատշաճ թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելը, ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 245-րդ հոդվածի 3-րդ մասով` կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելը, 129-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` մարդուն բացահայտ առևանգելը, կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով, զենքի գործադրմամբ, անչափահասի նկատմամբ կատարված` կազմակերպված խմբի կողմից, Քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 7-րդ և 14-րդ կետերով` սպանությունը`զուգորդված մարդուն առևանգելով, կազմակերպված խմբի կողմից, ազգային ատելության շարժառիթով և ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 33-րդ հոդվածով, 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և14-րդ կետերով` կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձ:
Մինչդեռ, ԼՂՀ ՊԲ-ն հայտնում է, որ վերջին շրջանում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ շեշտակիորեն աճել են հակառակորդի կողմից իրականացվող հրադադարի ռեժիմի խախտումները: Առավել ինտենսիվ կրակահերթեր են արձանագրվում հատկապես նոյեմբերի 12-ին շփման գծի արևելյան հատվածում՝ ուղղաթիռի անկման վայրի ուղղությամբ: Միայն նոյեմբերի լույս 21-ի գիշերը նշված հատվածում ադրբեջանական բանակը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքից հրադադարի ռեժիմը խախտել է մոտ 190 անգամ, որից 8-ի դեպքում՝ նռնականետից և խոշոր տրամաչափի այլ զինատեսակներից:
ՊԲ առաջապահ ուժերի կողմից ձեռնարկվել և ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ թույլ չտալու համար հակառակորդին մոտենալ ուղղաթիռի անկման վայրին:
Ներկա դրությամբ, ինչպես ուղղաթիռի անկման վայրը, այնպես էլ ամբողջ առաջնագիծը, հայ դիրքապահների մշտական վերահսկողության տակ է:
Նոյեմբերի 12-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ժամը 13.45-ի սահմաններում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈւ-ն հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է:Ըստ նախնական տվյալների, անձնակազմի 3 անդամներից մեկը կարող է դեռ ողջ լինել, սակայն, ադրբեջանական կողմը, գնդակոծելով ուղղաթիռի կործանման վայրը, թույլ չի տալիս մոտենալ բեկորներին: Անձնակազմի հրամանատարան էր մայոր Սերգեյ Սահակյանը: Մյուս երկու անդամներն էին լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը և ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հայտարարել է, որ ուղղաթիռն ընկել է չեզոք գոտում, ականապատ տարածքում՝ կոչ անելով կողմերին դադարեցնել վայրի գնդակոծությունը և նպաստել տարածքի ականազերծմանը:

Степанакерт не собирается обменивать азербайджанских диверсантов, плененных летом 2014 года в Карвачарском районе НКР, на тела пилотов, погибших в результате уничтожения вертолета Ми-24.
Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян заявил радиостанции «Свобода», что подобный обмен исключен. Отец убитого диверсантами подростка Смбата Цаканяна Мехак Цаканян также заявил, что категорически против этого обмена.
Накануне, комментируя звучащие из Азербайджана призывы допустить забрать тела летчиков в обмен на освобождение азербайджанских диверсантов, которых судят в Степанакерте, министр обороны Армении Сейран Оганян заявил, что данный вопрос относится к руководству НКР. «Очевидно, что эти диверсанты совершили преступление, за которое должны понести расплату. Наши дипломатические действия дали результат, сопредседатели Минской Группы выступили с конкретным заявлением, обратившись к Азербайджану, чтобы мы забрали останки», – сказал он. Министр обороны Армении заявив, что вопрос тел летчиков сбитого вертолета Армения пока решает дипломатическими методами.
Азербайджанским диверсантам Дильхаму Аскерову и Шахбазу Гулиеву, задержанным в Карабахе летом 2014 года, предъявлено обвинение по нескольким статьям Уголовного кодекса НКР, предусматривающим наказание за шпионаж (ст. 316), пересечение госграницы НКР группой и без соответствующего разрешения (ст. 350 п.2), ношение оружие организованной группой лиц (ст. 245 п.3), похищение несовершеннолетнего с применением оружия, совершенное группой лиц (ст. 129 ч. п. 1), убийство по мотиву национальной ненависти, с применением оружия, сопряженное похищением со стороны организованной группы лиц, (ст. 103, ч.2,пп 3,7,14). Аскерову также инкриминируется попытка убийства двух лиц на основе национальной ненависти (ст. 103, ч.2, пп 1,7,14).
Азербайджан ранее предлагал обменять диверсантов на пленного Акопа Инджигуляна и тело умершего в плену Карена Петросяна, но всякий раз получал отказ.
Армия обороны НКР, тем временем, сообщает, что по всей линии соприкосновения с азербайджанской армией возросла интенсивность обстрелов. Наиболее интенсивно, при этом, обстреливается участок падения вертолета. «Только в ночь с 20 на 21 ноября азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня около 190 раз из которых 8 раз – из гранатометов и другого крупнокалиберного оружия», – говорится в сообщении.
Подчеркивается, что армия обороны НКР совершает необходимые действия для того, чтобы не допустить противника к месту падения вертолета.
12 ноября, около 13:45, во время учебно-тренировочного полета был подбит вертолет МИ-24 Армии обороны Нагорно-Карабахской республики. Место, где вертолет был подбит, находится вблизи линии соприкосновения между Нагорным Карабахом и Азербайджаном. Вертолет совершал учебно-тренировочный полет и был без вооружения. На борту находились трое летчиков ВС НКР. Государственная комиссия НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших обратилась в миссию Международного Комитета Красного Креста в Нагорном Карабахе с просьбой оказать содействие в выяснении судьбы экипажа сбитого вертолета. В обращении Госкомиссии, в частности, отмечается, что азербайджанская сторона держит под обстрелом место падения вертолета, не давая возможность выяснить судьбу троих членов экипажа – Сергея Саакяна, Саргиса Назаряна и Азата Саакяна.
Минская группа ОБСЕ заявила, что вертолет упал заминированный участок на нейтральной территории, призвала стороны прекратить обстрелы на месте инцидента и содействовать разминированию территории.