21 Նոյեմբեր 2014 - 15:06 AMT
Ճապոնիայի Նարիտա քաղաքում նոյեմբերի 21-ին մեկնարկել է Սամբոյի աշխարհի 2014-ի առաջնությունը, որին մասնակցում է մոտ 80 պետության 600 մարզիկ:
Մրցումների առաջին օրը խաղարկվել են կանանց՝ մարզական և տղամարդկանց՝ մարզական ու մարտական սամբոյի մեդալների 3-ական հավաքածու: Հայ մարզիկներից գերազանց է հանդես եկել արցախցի Մավրիկ Նասիբյանը, որը հաղթելով բոլոր գոտեմարտերը՝ նվաճել է ոսկե մեդալ ու մարտական սամբոյի 74 կգ քաշային կարգում հռչակվել աշխարհի չեմպիոն:
Սամբոյի աշխարհի 2014-ի առաջնությունը կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 24-ը: Գոտեմարտերը կկայանան նոյեմբերի 21-ից 23-ը «Նակադայ» մարզապալատում:
Հայաստանը տարվա խոշորագույն մրցումներին ներկայացնում է 11 մարզիկ: Հավաքականում ընդգրկված են աշխարհի չեմպիոններ Աշոտ Դանիելյան, Վաչիկ Վարդանյան, համաշխարհային ունիվերսիադայի և Եվրոպայի այս տարվա չեմպիոն Տիգրան Կիրակոսյան, Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիրներ Մխիթար Մխիթարյան, Էդիկ Պետրոսյան, նաև փոձառու մարզիկներ Մարտին Միրզոյան, Արեն Անտոնյան Արթուր Հակոբյան, աղջիկներից՝ Ռոզա Խաչատրյան, Սոսե Բալասանյան:
Մավրիկ Նասիբյան 2013-ին աշխարհի, Եվրոպայի առաջնություններում, համաշխարհային Ունիվերսիադայում, «Սպորտակորդ» համաշխարհային խաղերում և Աշխարհի գավաթի փուլերում գրանցած արդյունքներով հավաքած բալերով Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի լավագույն մարզիկների ցանկում զբաղեցրել է 3-րդ տեղը՝ աշխարհի առաջնություն՝ բրոնզ, Եվրոպա՝ բրոնզ, գավաթի փուլեր՝ ոսկի, արծաթ, բրոնզ:

Входящий в сборную Армении карабахский спортсмен Маврик Насибян на стартовавшем в японском городе Нарита чемпионате мира по самбо 2014 года, одержав победу во всех поединках, завоевал золотую медаль и титул чемпиона мира по боевому самбо в весовой категории 74 кг.
Согласно сообщению пресс-службы Федерации самбо Армении, в мировом первенстве принимают участие 600 спортсменов из 80 стран мира. В первый день соревнований было разыграно по три комплекта медалей в женском спортивном, а также в мужском спортивном и боевом самбо, передает русская служба радио Свобода.
Армению на крупнейших соревнованиях года представляют, помимо Насибяна, 10 спортсменов: чемпионы мира Ашот Даниелян, Вачик Варданян, чемпион Всемирной универсиады и первенства Европы этого года Тигран Киракосян, призеры Чемпионата Европы Мхитар Мхитарян, Эдик Петросян, а также опытные спортсмены Мартин Мирзоян, Арен Антонян, Артур Акопян, из девушек – Роза Хачатрян и Сосэ Баласанян.