22 Նոյեմբեր 2014 - 09:29 AMT
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն` նոյեմբերի 16-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 1200 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 13.000 կրակոց:
ԼՂՀ ՊՆ-ից հայտնում են, որ ՊԲ առաջապահ զորամասերը համարժեք պատասխան են տվել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ մարտական դիրքերի պաշտպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու համար:
Նոյեմբերի 9-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել էր մոտ 800 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 7000 կրակոց:
Բացի հրադադարի ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից, նոյեմբերի 12-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ժամը 13:45-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ուսումնավարժական թռիչք կատարող ՄԻ-24 ուղղաթիռը:
Նոյեմբերի 22-ի առավոտյան հայտնի է դարձել, որ հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հայտարարություններն ու բանականության իսպառ բացակայությունը, ԼՂՀ զինված ուժերը ստիպված դիմել են խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագիրն անկման վայրում պարզելու և դրանից բխող խնդիրները լուծելու հատուկ նշանակության գործողության: Մարտական խնդրի կատարման արդյունքում դեպքի վայրից տարհանվել են ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին, երկու օդաչուի դիերի մնացորդները և ուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր, այդ թվում՝ սև արկղը:
Հատուկ նշանակության գործողության ընթացքում հակառակորդը 2 զինվոր է կորցրել: Պաշտպանության բանակի կողմից կորուստներ չեն եղել: Ավելի ուշ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով անձնակազմի անդամներ մայոր Սերգեյ Սահակյանը, ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանն ու լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը հետմահու պարգևատրվել են «Արիության համար» մեդալով:

22 Ноябрь 2014 - 10:36 AMT
На прошлой неделе азербайджанцы активнее нарушали перемирие, произведя по арцахским позициям свыше 13 тыс. выстрелов
По оперативным данным Армии обороны НКР, на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана в период с 16-ого по 22-ое ноября азербайджанцы нарушили режим прекращения огня около 1200 раз. За этот период азербайджанские подразделения из стрелкового оружия разного калибра произвели в направлении арцахских позиций свыше 13 000 выстрелов.
Передовые части Армии обороны НКР дали адекватный ответ на провокационные действия противника и предприняли необходимые меры для обеспечения безопасности на всем протяжении линии соприкосновения.
С 9-го по 15-ое ноября азербайджанцы нарушили режим перемирия 800 раз, произведя по арцахским позициям свыше 7000 выстрелов из стрелкового оружия разного калибра.
Помимо этого, 12 ноября вертолет МИ-24 военно-воздушных сил Армии Обороны Нагорного Карабаха, совершавший учебно-тренировочный полет, был сбит азербайджанской стороной на линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана. Армянская сторона заявляет, что вертолет не имел вооружения на борту. Вертолет упал в нейтральной зоне и загорелся. На борту вертолета находилось трое членов экипажа, один из которых, по некоторым сведениям, мог выжить. На протяжении 10 дней азербайджанская сторона, обстреливая зону крушения, не позволяла подойти к обломкам.
22 ноября Армия обороны НКР заявила о проведении спецоперации в районе, где упал сбитый азербайджанцами вертолет.
В распространенном заявлении, в частности, говорится, что «учитывая официальные заявления и полное отсутствие рациональности с азербайджанской стороны вооруженные силы НКР были вынуждены провести спецоперацию в месте падения подбитого противником 12 ноября вертолета с целью выяснения судьбы экипажа и проистекающей оттуда спецоперации».
«В ходе выполнения боевой задачи с места инцидента вынесено тело одного из членов экипажа, останки двух летчиков и некоторые необходимые части вертолета», – говорится в сообщении.
В ходе спецоперации, по формулировке пресс-службы Армии обороны НКР, «выбыло из строя» двое азербайджанских солдат. Со стороны АО НКР потерь нет. Tert.am пишет, что один из убитых азербайджанцев был снайпером, другой освещал территорию падения вертолета.
Пресс-служба президента НКР Бако Саакяна, в свою очередь, сообщила, что президент подписал указ о посмертном награждении медалью «За отвагу» майора Сергея Саакяна, старшего лейтенанта Саргиса Назаряна, лейтенанта Азата Саакяна – членов экипажа вертолета МИ-24 военно-воздушных сил НКР, сбитого во время учебно-тренировочного полета в результате нарушения режима прекращения огня со стороны вооруженных сил Азербайджана.