25 Նոյեմբեր 2014 - 08:24 AMT
Աշխարհահռչակ System of a Down ռոք խումբը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում կայանալիք համաշխարհային շրջագայությունից առաջ հայտարարություն է տարածել, որտեղ անդրադարձել է Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման անհրաժեշտությանը: Ըստ խմբի, դա կարևոր նախապայման է ապագայում հնարավոր ցեղասպանությունները կանխելու գործում: Հայտարարությունում նշվում է, որ XX դարի առաջին ցեղասպանության հեղինակներն օսմանյան թուրքերն են, որոնք փորձում էին բնաջնջել հայերին, հույներին և ասորիներին:
Ըստ հայտարարության, «առաջին աշխարհամարտի տարիներին զանգվածային ջարդերի կազմակերպիչները չկանգնեցին միջազգային դատարանի առջև, զոհերի իրավունքները չվերականգնվեցին և փոխհատուցման ընթացակարգ չիրականացվեց: Նյուրնբերգյան դատավարության նման դատավարություն տեղի չունեցավ: Փոխարենը Թուրքիան օգտագործեց նավթի գործոնն ու աշխարհաքաղաքական կապիտալը՝ խոչընդոտելով ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի Հայաստանի համար նախատեսած տարածքների վերադարձն ու փոխհատուցումը:
«Խուսափելով մի ամբող ազգի բնաջնջման համար պատասխանատվությունից՝ թուրքական պետությունը շարունակում է քաղել իր գործած ոճրի պտուղները: Այդ պետության առաջնորդները, քաջալերված լինելով աշխարհի անգործությամբ, այսօր փորձում են արգելել ԱՄՆ և այլ երկրների կառավարություններին բարձրաձայնել ճշմարտությունն ոճրագործության մասին»:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ չնայած ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված բազմաթիվ միջազգային և համաշխարհային կոնվենցիաներին ու նորմերին, բազմաթիվ միջազգային մասնագիտացված մարմիններին` ներառյալ ԱՄՆ Ցեղասպանությունների կանխարգելման գործակալությանը, այդ չարիքը շարունակում է տարածվել, քանի որ համաշխարհային հանրության արձագանքն ընկալվում է որպես քաղաքական, ոչ թե բարոյական դիրքորոշում:
«Պահանջելով Հայոց ցեղասպանության միանշանակ և արդար ճանաչում՝ մենք ասում ենք «այլևս երբեք» նոր ցեղասպանություններին»:
«Թուրքիայում արդեն կան խիզախ մարդիկ, որոնք անտեսելով դատաստանի, հետապնդումների և նույնիսկ բռնության վտանգը, բացահայտ կոչ են անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և հատուցել դրա համար: Թուրքիայի բազմաթիվ քաղաքացիներ կիսում են մարդասիրական արժեքները, սակայն դեռ չեն արտահայտվում, ահաբեկված լինելով կառավարության կողմից… Ժամանակն է խախատել լռությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«Ձեր օգնությամբ նման պատմական քայլը Թուրքիայի ժողովրդի կողմից ոչ միայն կբխի մարդկային համերաշխությունից, կարեկցանքից և արդարության սկզբունքից, այլ նաև նոր քայլ կլինի դեպի նոր դարաշրջան՝ ցեղասպանություններից զերծ դարաշրջան»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ամերիկյան System Of A Down ռոք խումբը հայտարարել է համաշխարհային նոր շրջագայության մասին, որի առաջին համերգը կլինի դեկտեմբերի 13-ին Լոս Անջելեսում: Այնուհետև 2015-ի ապրիլի 10-ից 20-ը խումբը համերգներ կունենա Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Բելգիայում, Նիդերլանդներում ու Ռուսաստանում: Իսկ ապրիլի 23-ին` Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախօրեին, խումբը բացօթյա համերգ կտա Երևանում` Հանրապետության հրապարակում: Համերգային շրջագայությունը կանցկացվի Wake up the souls (արթնացրեք հոգիները) խորագրով:
Համերգը տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հրավերով. այն ուղղված է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը:

25 Ноябрь 2014 - 07:43 AMT
В рамках концертной программы в память жертв Геноцида армян в Османкой империи, члены рок-группы System of a Down (SOAD) выступили с заявлением с призывом к большей осведомленности о геноциде и его последствиях.
В распространенном по данному поводу заявлении отмечается, что первый геноцид 20-го столетия был осуществлен Османской империей против армянского, греческого и ассирийского населения. Отсутствие осуждения породило волну геноцидов в двадцатом столетии.
Подчеркивается, что по итогам массового убийства в ходе Первой мировой войны не было процессов типа Нюрнбергского, международных судов, не было репараций. Отмечается, что вместо восстановления справедливости Турция использовала все свое влияние для того, чтобы остановить запланированные президентом США Вудро Вильсоном репарации и территориальные реституции в пользу Армении.
«Турецкое государство, избежавшее ответственности за попытку уничтожения целой нации, продолжает пожинать плоды своего преступления», -говорится в сообщении, – ее лидеры, ободренные бездействием мира, пытаются запретить США и другим властям говорить правду о данном зверстве».
Подчеркивается, что несмотря на многочисленные наднациональные и международные конвенции и организации по предотвращению геноцидов, данное зло продолжает распространяться, так как отклики мирового сообщества на геноцид воспринимаются как политическая, а не моральная позиция. «Требуя однозначного и справедливого признания Геноцида армян, мы говорим «никогда» новым геноцидам», – говорится в заявлении.
«В Турции уже есть смелые люди, которые под страхом суда, преследования и даже насилия открыто призывают к признанию и репарациям за Геноцид армян. Многие другие граждане Турции разделяют гуманистические ценности, но пока не выражают их, запуганные правительством…. Настало время прервать молчание», – отмечается в заявлении.
«Совершение народом Турции с вашей помощью подобного исторического шага не просто будет в духе человеческой солидарности, сострадания и справедливости, но и важным шагом в новую эру – эру без геноцидов», подчеркивается в заявлении.
Рок-группа System Of A Down (SOAD) заявила о начале нового мирового турне, старт которому будет дан 13 декабря в концертном зале The Forum в Лос-Анджелесе. Далее в апреле 2015 года группа выступит в Великобритании (10 апреля), Германии (13 апреля), Франции (14 апреля), Бельгии (16 апреля), Нидерландах (16 апреля) и России (20 апреля). А 23 апреля – за день до столетней годовщины Геноцида армян в Османской империи, группа даст открытый концерт в Ереване, на площади Республики. Концертное турне проводится под слоганом Wake up the souls (Разбудите души).