Վրաստանը պատրաստ է ազատ տարանցիկ միջանցք տրամադրել ԵՏՄ երկրներ հայկական ապրանքների արտահանման համար, չորեքշաբթի ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության կազմակերպած` ԵՏՄ–ի շրջանակում արտահանմանը նվիրված քննարկումների ժամանակ:
Ըստ նրա, Վրաստանի տարածքով հայկական բեռների տարանցման հարցը ներառվել է հիմնական փաստաթղթերի ցանկում, որոնք Հայաստանը ստորագրել է ԵՏՄ–ի շրջանակում, քանի որ Հայաստանը Միության երկրներից միակն է, որը չունի ուղիղ սահման մասնակից երկրներից ոչ մեկի հետ։
«Այսօր ձեռնարկվում են բոլոր քայլերը` ԵՏՄ երկրներ հայկական ապրանքների անխափան մատակարարում իրականացնելու համար», – ասաց Տարասյանը։ Նա նաև տեղեկացրեց, որ հայկական ապրանքները սահմանին կազատվեն մաքսային վարչարարությունից, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
ԵՏՄ մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը ստորագրվել է Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում: Եվրասիական տնտեսական միությունը վերպետական-տնտեսական կառույց է, որի ստեղծման փաստաթուղթն ուժի մեջ կմտնի 2015թ. հունվարի 1-ից: Ակնկալվում է, որ պայմանագիրն Ազգային ժողովի նիստի օրակարգ կմտնի դեկտեմբերի սկզբին: Վավերացման ազգային ընթացակարգեր են տեղի ունենում նաև Ռուսաստանում, Բելառուսում և Ղազախ ստանում:
Իսկ Վրաստանն ընտրեց ԵՄ հետ հարաբերությունները խորացնելու ճանապարհը՝ ստորագրելով ասոցացման և ազատ տնտեսական գոտու մասին պայմանագիրը: Երկու երկրների ընտրած զարգացման տարբեր ուղղությունները մտավախություն էր առաջացրել Հայաստանում, որ կարող են խնդիրներ ծագել ՌԴ և ԵՏՄ մյուս երկրների հետ առևտրի ոլորտում:

Грузия готова предоставить свободный транзитный коридор для экспорта армянских товаров в страны Евразийского экономического союза. Об этом заявил заместитель министра экономики Армении Эмиль Тарасян в ходе обсуждений по вопросам экспорта в ЕАЭС.
По его словам, вопрос о транзите армянских грузов через территорию Грузии был включен в список основных документов, которые Армения подписала в рамках ЕАЭС, поскольку Армения единственная из стран Союза, не имеющая прямых границ ни с одной из стран-участниц.
«На сегодня предпринимаются все шаги для осуществления бесперебойных поставок армянской продукции в страны ЕАЭС», – сказал Тарасян. Он отметил также, что армянские товары будут освобождены от таможенного администрирования на границе, сообщает АРКА.
Договор о присоединении Армении к ЕАЭС был подписан 10 октября на заседании Высшего экономического пространства в Минске. Выступая на заседании президент Армении Серж Саргсян заявил, что у членства Армении есть своя специфика – это отсутствие общей границы с другими членами ЕАЭС. «Однако мы убеждены, что это не помешает интеграции Армении в единые системы регулирования, системы транспорта, энергетики, телекоммуникаций, финансов, формируемые на нашем общем экономическом пространстве», – отметил он.
Грузия, тем временем, выбрала курс на углубление отношения с ЕС, подписав Соглашение об ассоциации и договор об углубленной и всеобъемлющей зоне свободной торговли (DCFTA). Разнонаправленность векторов, выбранных двумя странами, вызывала в Армении опасения по поводу возникновления проблем с торговлей с Россией и ЕАЭС.