27 Նոյեմբեր 2014 - 09:44 AMT
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն և այդ երկրում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Բասը քննարկել են Կիպրոսի հարցն ու Հայոց ցեղասպանությանմոտալուտ 100-ամյա տարելիցի հետ կապված հարցեր:
Ինչպես հայտնում է Istambul Post-ը, Չավուշօղլուն դեսպանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե Թուրքիան չափազանց զգայուն է 1915 թվականի իրադարձությունների հարցում, և եթե այն հայտնվի ԱՄՆ օրակարգում, կարող է վնասել երկկողմ թուրք-ամերիկյան հարաբերություններին:
Օրերս, ելույթ ունենալով խորհրդարանում, Չավուշօղլուն հայտարարեց, որ Անկարան ամեն ինչ կանի, կասեցնելու համար Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունումը ԱՄՆ Կոնգրեսում: Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանք է տարվում և թուրք լոբբիստները գործակցում են այդ հարցում Թուրքիայի նախարարությունների հետ: «2015-ը ոչ վերջն է, ոչ էլ սկիզբը: Թուրքիան գործում է ըստ երկարաժամկետ ռազմավարության և սառնասրտորեն է գնահատում 2015 թվականը, առավել լայն հեռանկարի տեսանկյունից»,-մեջբերում է Չավուշօղլուի խոսքն Asbarez-ը: Ըստ Չավուշօղլուի, Անկարան ուշադիր հետևելու է երրորդ երկրներում Հայաստանի կազմակերպած քարոզարշավին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ: Ընդ որում, նա հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման առումով Թուրքիայի մտադրությունները չեն փոխվել:
Ավելի վաղ Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Բասն անդրադարձել էր Վաշինգտոնի դիրքորոշմանը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի շեմին: Պատասխանելով հարցին, թե մտադիր է արդյո՞ք ԱՄՆ-ն 2015 թ. ճանաչել «հայերի սպանությունները» (ըստ լրագրողի ձևակերպման՝ խմբ.) որպես ցեղասպանություն՝ Բասը հայտարարել է, որ ԱՄՆ կառավարության դիրքորոշումն արտացոլված է վարչակազմի նախորդ հայտարարություններում:
ԱՄՆ նախագահ Օբաման, լինելով սենատոր և նախագահի թեկնածու, խոստացավ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը նախագահ ընտրվելու դեպքում: Սակայն, ընտրվելուց հետո չկատարեց խոստումը, որի համար պարսավանքի ենթարկվեց հայության կողմից: Իր նախագահության ընթացքում ապրիլի 24-ին հայ համայնքին ուղղված իր ամենամյա ուղերձներում Օբաման խուսափում է «ցեղասպանություն» եզրույթից՝ սահմանափակվելով հայերեն «Մեծ Եղեռն» արտահայտությամբ:
Կարդացեք նաև`Թուրք պատգամավորն առաջարկում է ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը. Օրինագիծը խորհրդարանում է

Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу и посол США в стране Джон Басс провели встречу, в ходе которой обсудили кипрскую проблему и вопросы, связанные с грядущей 100-летней годовщиной Геноцида армян в Османской империи.
По сообщению Istambul Post, в ходе встречи Чавушоглу заявил послу, что Турция «крайне чувствительно относится к вопросу о событиях 1915 года, и появление данного вопроса в повестке США может навредить двусторонним отношениям стран».
На днях Мевлют Чавушоглу, выступая в парламенте, заявил, что Анкара сделает все, чтобы не допустить принятия резолюции по Геноциду армян в Османской империи накануне 100-летней годовщины. Он отметил, что турецкие лоббисты ведут работу по данному вопросу, и что Анкара будет внимательно следить также за организуемой Арменией накануне 100-летия Геноцида армян кампанией в третьих странах. «2015-й год – не начало, и не конец. Турция действует согласно долгосрочной стратегии и оценивает 2015 год хладнокровно, с точки зрения более широкой перспективы», – заявил он.
Ранее посол США в Турции Джон Басс, отвечая на вопрос о том, собирается ли Вашингтон признавать события 2015 года геноцидом, заявил, что позиция правительства США отображена в заявлениях администрации, сделанных 24 апреля в предыдущие годы.
Президент США Барак Обама, будучи сенатором и кандидатом в президенты, обещал признать Геноцид армян сразу, как только переедет в Белый дом. После избрания в президенты он не выполнил своего обещания, за что подвергся критике со стороны армян всего мира вообще и США – в частности. За время своего президентства во время каждого ежегодного обращения президента США к армянской общине в связи с Днем поминовения жертв Геноцида армян 24 апреля Обама избегает термина «геноцид», ограничиваясь его армянским аналогом «Мец Егерн».