2 Դեկտեմբեր 2014 - 11:05 AMT
2015-ի ապրիլի 20-ին System Of A Down ռոք խումբը համերգով հանդես կգա Մոսկվայի «Օիլմպիյսկի» մարզահամալիրում: Սա հայտնի ռոք խմբի առաջին համերգը չի լինի Մոսկվայում և Ռուսաստանում: System Of A Down-ի առաջատար Սերժ Թանկյանը ROCK FM ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում պատմել է Ռուսաստանի մասին իր հիշողությունները, ներկայացրել ստեղծագործական ծրագրերն ու աշխարհում ցեղասպանությունների խնդրի իր տեսլականը:
Հայոց ցեղասպանության մասին
Հայոց ցեղասպանության թեման շատ կարևոր է, այն պետք է ընկալվի այլ ցեղասպանությունների հետ կապի մեջ, որոնց հավանականությունը, ցավոք, բացառված չէ նաև ապագայում, ասել է Սերժ Թանկյանը: Ըստ նրա, Հայոց ցեղասպանությունն առաջին նման ողբերգությունն էր XX դարում, այդ մասին հաճախ են մոռանում: «Ինձ համար կարևոր է հասկացնել մարդկանց, որ նման ողբերգություններ կատարվում են ամբողջ աշխարհում, և դրանք չի կարելի անտեսել: Մարդկությունը պետք է համախմբված արձագանքի, կանխի նման իրադարձությունները, իսկ հիմա դա տեղի չի ունենում: Օրինակ, ցեղասպանությունը Սուդանում: Այդ երկիրն արդյունավետ առևտրատնտեսական հարաբերություններ ունի Չինաստանի հետ, և, բնականաբար, Չինաստանը դեմ էր այլ երկրների միջամտությանն այդ հակամարտությանը: Կարծում եմ, որ պետք է հստակ միջազգային վարվելակարգ լինի՝ երբ աշխարհում ինչ-որ տեղ ցեղասպանություն է իրագործվում, բոլոր ազգերը պետք է մոռանան գոնե ժամանակավորապես սեփական շահը հանուն համամարդկայինի և միասին լուծեն այդ գլոբալ խնդիրը: Ես գիտեմ, որ այս ամենն ուտոպիստական է հնչում, բայց դա միակ միջոցն է, որը կօգնի մարկությանը գոյատևել որպես տեսակ»,-ասել է Թանկյանը:
Երաժշտության ժանրերի մասին
Անդրադառնալով իր ստեղծագործական կյանքին ու պատասխանելով այն հարցին, թե որ երաժշտական ժանրն է իրեն ավելի մոտ, SOAD-ի մենակատարն ասել է, որ երաժշտությունը տարբեր զգացողություններ է առաջացնում: «Դասականը այլ զգացմունքներ է արթնացնում, ռոքը՝ այլ: Յուրաքանչյուր զգացմունք յուրովի արժեքավոր է, չի կարելի է ինչ-որ մի բան ընտրել: Ինչ վերաբերում է էքսպերիմենտներին, ապա ես շատ բան չեմ փորձել: Օրինակ, երբեք ակուստիկ ալբոմ չեմ ձայնագրել և ակուստիկ շրջագայության չեմ մեկնել…Գուցե մի օր անեմ դա հետաքրքրության համար: Ես շատ բան կուզեի անել: Օրինակ, այլ երաժիշտների հետ համատեղ աշխատել, նույնիսկ չեմ կարող դեռ ասել, թե հատկապես՝ ում: Ես երկար տարիներ երգեր եմ գրել, հիմա կոմպոզիտոր եմ դարձել: Ինձ դուր է գալիս ինչ-որ նոր բան փորձելը՝ կարելի է փոփ երգ գրել, կամ ռեգգի, օրինակ: Որպես կոմպոզիտոր ինձ համար դա մարտահրավեր է: Տարբեր ժանրերում աշխատելը հետաքրքիր է: Յուրաքանչյուր երաժիշտ կարող է ինչ-որ նոր բան ներմուծել ցանկացած ժանրում, իր մի մասնիկը տալ: Ինձ դուր են գալիս էքսպերիմենտները, եթե ոգեշնչող բան կա»:
Ռուսաստանի մասին
Սերժ Թանկյանը նշում է, որ շատ հիշողություններ ունի Ռուսաստանի հետ կապված: «Դա շատ մեծ երկիր է, անցյալ տարի ես եղա Սիբիրում՝ Եկատերինբուրգում, Նովոսիբիրսկում, Կրասնոյարսկում…Իսկ մի քանի տարի առաջ մենք շրջագայում էինք System Of A Down-ի հետ, և եղանք Անապայում: Եվ, անշուշտ, Մոսկվան ու Սանկտ Պետերբուրգը: Բոլոր այդ քաղաքներն այնքան տարբեր են: Մոսկվայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ես շատ անգամ եմ եղել, իսկ ահա սիբիրյան ուևորությունս շատ հետաքրքիր էր: Մեծ տարածքներ, շատ սիրալիր մարդիկ: Շատ հետաքրքիր էր: Այնտեղ յուրահատուկ մթնոլորտ է: Սիբիրը շատ է տարբերվում Ռուսաստանի մյուս մասերից: Ուստի ինձ շատ դուր եկավ իմ վերջին շրջագայությունը Ռուսաստանում նվագախմբի հետ՝ մենք ոչ միայն ելույթներ ունեցանք Սանկտ Պետերբուրգում ու Մոսկվայում, ինչը միշտ է ուրախալի, այլ նաև այլ քաղաքներ այցելեցինք»,-ասել է նա:
Ֆանատների մասին
Այն հարցին, թե որտեղ են System Of A Down-ի ամենախենթ երկրպագուները, Թանկյանը պատասխանեց. «Բարդ հարց է: Հարավային Ամերիկայում խելահեղ ժողովուրդ է, Ռուսաստանում նույնպես: Բայց այն տարբեր է՝ տարբեր է ֆիզիկական էներգետիկան, զգացմունքային, հոգևոր…Մենք ցնցող երկրպագուներ ունենք, մենք ելույթներ ենք ունենում 1995-ից և ուր էլ գնանք, մեզ ամենուր լավ են ընդունում, դա իսկական օրհնություն է: Բայց եթե խոսելու լինենք, թե մեր որ երկրպագուներն են ամենախենթը, կարծում եմ, դա կլինի բրազիլցաի երկրպագուների ու ռուսաստանցիների միջինը:
Նոր ձայնասկավառակի մասին
Ինչ վերաբերում է նոր ձայնասկավառակի ձայնագրությանը (System Of A Down-ի վերջին «Hypnotize» ալբոմի ռելիզը եղել է 2005 թ.), ապա երաժիշտն ասաց, որ խումբը մտորում է նոր նյութի վրա. «Բայց մենք դեռ չենք սկսել աշխատանքը, այնպես որ ավելի լավ է ձեռնպահ մնամ այս հարցի շուրջ մեկնաբանություններից»:
Ապրիլի 20-ին կայանալիք մոսկովյան համերգի տոմսերի վաճառքը սկսվել է նոյեմբերի 18-ին: Դա կլինի խմբի միակ ելույթը Ռուսաստանում 2015-ին:
System Of A Down (SOAD) ռոք խումբը հայտարարել է համաշխարհային նոր շրջագայության մասին, որի առաջին համերգը կլինի դեկտեմբերի 13-ին Լոս Անջելեսի The Forum համերգասրահում: Մոսկովյան համերգը տեղի կունենա այդ համերգաշարի շրջանակում:
2015-ի ապրիլի 10-ից 20-ը խումբը համերգներ կունենա Մեծ Բրիտանիայում (10-ին), Գերմանիայում (13-ին), Ֆրանսիայում (14-ին), Բելգիայում (16-ին), Նիդերլանդներում (17-ին) ու Ռուսաստանում (20-ին):

2 Декабрь 2014 - 09:03 AMT
20 апреля 2015 года группа System Of A Down выступит в СК «Олимпийский» в Москве. Это не первый концерт известной рок-группы в Москве и в России в целом. Своими воспоминаниями о России, творческими планами и своим видением проблемы геноцидов в мире лидер System Of A Down Серж Танкян поделился с радиостанцией ROCK FM.
О Геноциде армян
Геноцид армян – это очень важная тема, и ее необходимо поднимать в связи с другими геноцидами, которые происходили в мире, и возможность которых, к сожалению, не исключена и в будущем, заявил Серж Танкян. По его словам, Геноцид армян стал первой подобной трагедией в 20-м веке, и об этом часто забывают.
«Для меня важно донести до людей, что такие трагедии происходят по всему миру, и их нельзя игнорировать. Человечество должно реагировать сообща, предотвращать подобные события, а сейчас этого не происходит. Взять, например, геноцид в Судане. У этой страны продуктивные торгово-экономические отношения c Китаем, и, естественно, Китай выступал против вмешательства других стран в этот конфликт. Я думаю, что должен существовать четкий международный протокол: когда где-то в мире происходит геноцид, все нации должны забыть на время о своих собственных интересах ради общечеловеческого блага и сообща решить эту глобальную проблему. Я знаю, что звучит это все утопически, но это единственный способ для человечества продолжить существовать как вид», – сказал Танкян.
О музыкальных жанрах
Говоря о своей творческой деятельности и отвечая на вопрос, какой музыкальный жанр ему ближе всего, лидер SOAD отметил, что разная музыка вызывает разные эмоции: «Классика будит какие-то одни чувства, а рок – другие. Каждая эмоция ценна по-своему, нельзя выбрать что-то одно. Что касается экспериментов – я много чего не пробовал. Вот, например, никогда не записывал акустический альбом и не ездил в акустический тур… Может, когда-нибудь сделаю это ради развлечения. Я много чего хотел бы сделать. Например, какие-нибудь совместные работы с другими музыкантами – даже не могу пока сказать, с кем именно. Я долгие годы писал песни, сейчас я стал композитором. Мне нравится пробовать что-то новое – можно написать поп-песню, или регги, например! Для меня как для композитора это — вызов. Это интересно – поработать в разных жанрах. Каждый музыкант может привнести что-то новое в любой жанр, отдать частичку себя. Мне нравится экспериментировать, если что-то меня вдохновляет».
О России
По словам Сержа Танкяна, у него связано много воспоминаний с Россией. «Это очень большая страна, и в прошлом году я побывал в Сибири – в Екатеринбурге, Новосибирске, Красноярске… А пару лет назад мы гастролировали с System Of A Down и были в Анапе. И, конечно, Москва и Санкт-Петербург. Все эти города такие разные! В Москве и Санкт-Петербурге я был много раз, а вот путешествие в Сибирь было очень интересным! Прекрасные просторы, очень милые люди. Это здорово! Там совершенно особая атмосфера, Сибирь сильно отличается от других частей России. Поэтому мне очень понравился мой последний на данный момент тур по России с оркестром – мы не просто выступили в Санкт-Петербурге и Москве – что всегда весело, конечно – но еще и посетили другие города», – рассказал он.
О фанатах
На вопрос о том, где самые сумасшедшие фэны System Of A Down, Танкян отметил: «Это сложный вопрос! В Южной Америке народ безбашенный, в России тоже. Но это разное сумасшествие – физическая энергетика, эмоциональная, духовная… У нас потрясающие поклонники, мы выступаем с 1995-го года и куда бы мы ни поехали, нам везде принимают просто прекрасно, это самое настоящее благословение. Но если говорить именно о том, какие наши фэны круче всех отрываются на концертах – думаю, будет что-то среднее между бразильскими поклонниками и российскими».
О новой пластинке
Что касается записи новой пластинки (релиз последнего на сегодняшний день альбома System Of A Down — «Hypnotize» состоялся в 2005-м году), музыкант отметил, что группа думает над новым материалом: «Но мы пока еще не приступили к работе, так что я лучше пока воздержусь от комментариев на этот счет».
Продажа билетов на запланированный на 20 апреля 2015 концерт System Of A Down в СК «Олимпийский» началась 18 ноября.
Московский концерт станет единственным выступлением SOAD в России в будущем году.
Концерт пройдет в рамках мирового турне, старт которому будет дан 13 декабря в концертном зале The Forum.
Далее в апреле 2015 года группа выступит в Великобритании (10 апреля), Германии (13 апреля), Франции (14 апреля), Бельгии (16 апреля), Нидерландах (16 апреля) и России (20 апреля).
А 23 апреля – за день до столетней годовщины Геноцида армян в Османской империи, группа даст открытый концерт в Ереване, на площади Республики. Концертное турне проводится под слоганом Wake up the souls (Разбудите души).