Yahoo Travel-ը խորհուրդ է տվել ընթերցողներին ընդլայնել իրենց ճամփորդություններն ու հանգիստն անցկացնել տեխնիկապես գոյություն չունեցող, սակայն փաստացի գործող պետություններում, որոնք ՄԱԿ-ը չի ճանաչել: Նման երկրների ցանկում պորտալն առանձնացրել է Սոմալիլենդը, Մերձդնեստրն ու Լեռնային Ղարաբաղը:
Պորտալը հիշեցնում է, որ խորհրդային տարիներին Լեռնային Ղարաբաղը հայաբնակ շրջան էր Ադրբեջանի կազմում, որի քաղաքացիները ԽՍՀՄ փլուզումից հետո քվեարկեցին հօգուտ անկախության, ինչի արդյունքում Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միջև պատերազմ սկսվեց: Հաղթանակ տանելով Ադրբեջանի հանդեպ և հրադադար կնքելով 1994 թվականին, Արցախն անկախ պետություն կերտեց և այսօր ճանաչված է Աբխազիայի, Հարավային Օսեթիայի ու Մերձնդեստրի կողմից:
«Լեռնային Ղարաբաղը հայտնի է իր գեղատեսիլ լեռներով ու մշակութային հարստությամբ: Հինավուրց եկեղեցիները սփռված են երկրի ամբողջ տարածքում: Ղարաբաղյան հյուրընկալությունը նույնպես շատ հայտնի է՝ մի զարմացեք, եթե հանկած հայտնվեք տեղի գյուղերից մեկում թթի օղիով ու բաժակաճառերով սեղանի շուրջ: Երկշաբաթյա հետիոտն ուղևորություն կատարեք, վայելեք հինավուրց հայկական Շուշի քաղաքն ու Ղազանչեչոց եկեղեցին, բաց չթողնեք Գանձասարը, ինչը հայերենից թարգմանաբար նշանակում է գանձերի լեռը և IX դարում կառուցված Դադիվանքը»,-գրում է պարբերականը:
Հոդվածում ասվում է, որ պատերազմ քարոզող Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաճախ է սպառնում զավթել Լեռնային Ղարաբաղը, ուստի խորհուրդ է տալիս չմոտենալ առաջնագծին, որտեղ դիպուկահարներ կան ու կարելի է նաև գերության մեջ հայտնվել: «Հակամարտության ժամանակ հազարավոր ականներ են տեղադրվել, որոշ մասը դեռ հողում է մնում», եզրափակում է պորտալը:

Портал Yahoo travel посоветовал читателям разнообразитль путешествия и провести каникулы в технически несуществующих странах – де-факто государствах, не признаваемых ООН. Среди таких стран издание выделило Сомалиленд, Приднестровье и Нагорный Карабах.
Портал напоминает, что во время советской власти Нагорный Карабах был армянонаселенной областью в составе Азербайджана, и граждане страны проголосовали за независимость во время развала Советского союза, что породило войну между Азербайджаном и Карабахом. После победы над Азербайджаном и заключением перемирия в 1994 году Карабах занят построением независимого государства, и на сегодняшний день признан Абхазией, Южной Осетией и Приднестровьем.
«Нагорный Карабах известен красотой своих гор и культурным богатством. Древние церкви и монастыри разбросаны по всей стране. Карабахское гостеприимство также широко известно в регионе – не удивляйтесь, если внезапно окажетесь за столом, с многочисленными тостами с тутовой водкой в одной из местных деревень. Совершите двухнедельный пеший поход по стране, насладитесь древним армянским городом Шуши и собором Казанчецоц, не пропустите монастыри Гандзасар, что в переводе с армянского означает «гора сокровищ» и датируемый девятым веком Дадиванк», – пишет издание.
Издание отмечает, что пропагандирующий войну президент Азербайджана Ильхам Алиев часто угрожает захватить Карабах, и в связи с этим советует держаться подальше от передовой, где действуют снайперы и возможно пленение. «Во время конфликта также были заложены тысячи мин, некоторое количество которых пока остается в земле»