11 Դեկտեմբեր 2014 - 09:53 AMT
Հրանտ Դինքի սպանության համար 22 տարի և 10 ամիս ազատազրկման դատապարտված Օգյուն Սամասթը հայտարարել է, որ հանցագործության կազմակերպիչներն են գործով անցնող բարձրաստիճան ոստիկանները:
Ինչպես հայտնում է Hurriyet-ը, Սամասթը մեղադրել է Տրաբզոնի ոստիկանության նախկին պետ Ռամազան Աքյուրեքին և Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզության բաժնի նախկին ղեկավար Ֆուադ Յիլմազերին սպանությունը կազմակերպելու մեջ: «Նրանք ստիպեցին ինձ սպանություն կատարել: Յասին Հայալը, որը դատապարտվել է սպանության կազմակերպման համար, մեղքն իր վրա վերցրեց՝ չհրապարակելով իր ետևում կանգնածների անունները: Ճշմարտությունն ի հայտ կգա, եթե կապն այն ոստիկանների միջև, ում անունները ես տվեցի՝ Աքյուրեքի ու Յիլմազերի, և այն մարդկանց միջև, ում անունները դատական գործի թղթապանակներում են, բացահայտվի»,-հայտարարել է նա:
Մի քանի օր առաջ հայտնի դարձավ, որ Օգյուն Սամասթը նամակ է հղել Յուսուֆ Հաքքինին՝ հայտարարելով, որ ցանկանում է նոր մանրամասներ հաղորդել սպանության մասին, որից հետո նրան բանտից տեղափոխեցին Ստամբուլի արդարադատության պալատ: Հատկանշական է, որ «նամակի հիման վրա» դատախազը թույլատրեց Սամասթին ներկայանալ որպես «վկա»:
Հոկտեմբերին «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով նոր զարգացում արձանագրվեց. գործի շրջանակում կասկածյալի կարգավիճակով հարցաքննվեց Ոստիկանության հետախուզության բաժնի նախկին ղեկավար Ռամազան Աքյուրեքը: Հարցաքննությունը տևեց մոտ 4 ժամ: Գործի քննության շրջանակում ավելի վաղ հարցաքննվել էր նաև հետախուզության մեկ այլ նախկին պաշտոնյա՝ Սաբրի Ուզունը:
Նոյեմբերին Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը 9 պետական ծառայողի, այդ թվում նաև Դինքի սպանության ժամանակ Ստամբուլի անվտանգության պետ Ջելալեթթին Ջերրահին, ինչպես նաև Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզության բաժնի նախկին պետ Ահմեդ Իլհան Գյուլերին դատական գործընթացի մեջ ներգրավելու թույլտվություն է տվել: Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզական բաժնի նախկին պետ: Դեկտեմբերի 6-ին հարցաքննվեց Ալի Ֆուաթ Յըլմազերը, որը որպես կասկածյալ է ներգրավված Դինքի սպանության գործով հետաքննության շրջանակում:
Ենթադրվում է, որ Ջելլահն ու Գյուլերը նուրսիստների շարժմանն են հարում, որի ղեկավար Ֆեյթուլլահ Գյուլենը նախագահ Էրդողանի գլխավոր ընդդիմախոսն է:

11 Декабрь 2014 - 09:11 AMT
Осужденный на 22 года и 10 месяцев заключения за убийство журналиста Гранта Динка Огюн Самаст назвал проходящих по делу бывших высокопоставленных полицейских заказчиками преступления.
Как сообщает Hurriyet, Самаст обвинил бывшего шефа полиции Трабзона Рамазана Акюрека и бывшего главу разведки стамбульской полиции Фуата Йылмазера в том, что они стоят за организацией убийства. «Они заставили меня совершить убийство. Ясин (Ясин Хаял, осужденный за организацию убиойства – ред.) берет вину на себя, но он не назвал тех кто стоял за ним. Истина станет известной, если связь между полицейскими, чьи имена я назвал – Акюреком и Йылмазером, и людьми, чьи имена находятся в папках судебного дела, будет раскрыта», – заявил он.
Несколько дней назад стало известно, что Огюн Самаст направил письмо прокурору Юсуфу Хаккыну, в котором заявил, что хочет сообщить новые подробности об убийстве, после чего его перевезли из тюрьмы в Палату юстиции Стамбула. Примечательно, что «на основе письма» прокурор позволил Самасту предстать в качестве «свидетеля».
В начале октября в деле об убийстве Гранта Динка появились новые обстоятельства: в качестве подозреваемого был подвергнут допросу бывший начальник отдела разведки стамбульской полиции Фуат Йылмазер. Ранее в рамках дела об убийстве Динка был допрошен еще один бывший сотрудник разведки Сабри Узун, а в ноябре в суд в качестве подозреваемых были вызваны бывший начальник полиции Стамбула Джелаладдин Джеррах и экс-начальник отдела сыска стамбульской полиции Ахмед Ильхан Гюлер (их дела уже рассматривались в контексте халатности, повлекшей гибель Динка, однако в первый раз они были признаны невиновными.). 6 декабря был допрошен в качестве подозреваемого экс-начальник управления разведки полиции Стамбула Али Фуат Йылмазер, которого ранее обвиняли в том, что, зная о готовящемся убийстве, он не предпринял шагов по предотвращению преступления.
Предполагается, что Джеллах и Гюлер являются членами движения нурсистов – сторонников влиятельного богослова Фейтуллаха Гюлена – главного оппонента президента Эрдогана, находящегося в эмиграции.
Грант Динк был убит 19 января 2007 года у редакции газеты «Акос» в Стамбуле. После почти двухлетнего судебного заседания виновные в убийстве не осуждены. В деле раскрываются все новые и новые подробности, в частности, о причастности к убийству Динка членов террористической организации «Эргенекон». После убийства Гранта Динка Турцию покинул нобелевский лауреат Орхан Памук, которому также угрожали физической расправой.