Գերմանիայի Վերաքննիչ դատարանը պետք է վերջնական որոշում կայացնի Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի օկուպացված մասից գողացված 85 գանձերի ճակատագիրը, որոնց թվում են եկեղեցական որմնանկարների հատվածներ, հայկական ձեռագիր Ավետարանը և ևս 40 հնագույն արժեքներ: Այս մասին հայտնում է arm-world.ru-ն «Cyprus Mail»-ի վրա հղումով:
Ակնկալվում է, որ Մյունխենի դատարանը վերջնական վճիռ կկայացնի նաև մյուս արժեքների վերաբերյալ, որոնք հայտնաբերվել են հնությունների ապօրինի առևտրով զբաղվող թուրք դիլեր Այդին Դիքմենի Մյունխենի բնակարանում, եթե մինչև 2015-ի փետրվարի 13-ը կողմերը հաշտության չգան: Եթե նման համաձայնության հնարավոր չլինի հասնել, ապա դատարանը վերջնական որոշումը կկայացնի մինչև 2015-ի մարտի 16-ը:
Ընդհանուր առմամբ Մյունխենում Այդին Դիքմենից առգրավված 173 արժեքավոր իր է վերադարձվել Կիպրոսին հոկտեմբերին: Նեապոլի եպիսկոպոս Պորֆիրիոսը հայտարարել է, որ Կիպրոսի եկեղեցին և Կիպրոսի Հանրապետության Փաստաբանական բյուրոն կփորձեն մյուս կողմի հետ համաձայնության հասնել, եթե «հաշտեցումը լինի խելամիտ ու թույլ կտա վերադարձնել Կիպրոսի բոլոր գանձերը»:

Апелляционный суд в Германии должен вынести окончательное решение о судьбе оставшихся 85 сокровищ, украденных с оккупированной Турцией территории Кипра, в том числе фрагментов настенных церковных картин, икон, рукописи армянского Евангелия и 40 доисторических артефактов. Об этом пишет Arm-world.ru со ссылкой на «Cyprus Mail».
Ожидается, что Апелляционный суд Мюнхена вынесет свое окончательное решение в отношении остальных предметов, найденных в квартирах турецкого дилера по незаконной торговле древностями Айдына Дикмена в Мюнхене, если до 13 февраля 2015 года не будет достигнуто мировое соглашение. Если мирового соглашения не будет, суд вынесет окончательное решение до 16 марта 2015 года.
В общей сложности 173 ценных предмета, найденные у Айдына Дикмена в Мюнхене, были репатриированы на Кипр в октябре. Неаполитанский епископ Порфирий сказал, что Кипрская церковь и Адвокатское бюро Республики Кипр попытаются достичь мирового соглашения с другой стороной при условии, что «урегулирование будет разумным и позволит репатриацию всех кипрских сокровищ».