12 Դեկտեմբեր 2014 - 11:51 AMT
Հունաստանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված նախաձեռնությունների շարքում մեծ տեղ է հատկացված մշակութային միջոցառումներին: Հունաստանի Համազգային կրթական եւ մշակութային միությունը առաջիկա երկու ամսվա ընթացքում նախատեսել է իրականացնել մի շարք մշակութային ծրագրեր: Այս մասին հայտնում է Հունաստանում հրատարկվող «Ազատ օր» պարբերականը:
Հաջորդ տարի նախատեսվում է անցկացնել մեծ թվով միջոցառումներ, որոնք այս պահին նախապատրաստական աշխատանքների փուլում են:
Դեկտեմբերի 14-ին Համազգայինի «Նանոր» պարախումբը Վիրոնայի հրապարակում հանդես կգա պարային ներկայացումներով, որին կմասնակցեն քաղաքապետարանի փողային նվագախումբը, Կրետե կղզու եւ տեղական վարժարանների պարախմբերը, հայտնում է «Հայերն այսօր» կայքը:
Դեկտեմբերի 19-ին Աթենքում կկայանա «Կոմիտաս, եկել եմ» ներկայացումը` Երգի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արթուր Գրիգորյանի բեմադրությամբ:
Հունվարի 18-ին Աթենքի թատերասրահում Հունաստանի Կենտրոնական հանձնախմբի նախաձեռնությամբ կազդարարվի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների սկիզբը: Զեկույցներից բացի, նախատեսվում է նաեւ գեղարվեստական միջոցառում` Հունաստանի Համազգայինի «Հակոբ Փափազյան» քառաձայն երգչախմբի եւ «Նաիրի» պարախմբի մասնակցությամբ։
2015-ին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներ կանցնեն ամբողջ աշխարհում: Հոկտեմբերի սկզբին Փարիզի քաղաքային խորհուրդը միաձայն վավերացրել է 2015-ին Փարիզում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված հիշատակի, տեղեկատվական և ժխտողականության դեմ ուղղված միջոցառումներ իրականացնելու մասին քաղաքապետարանի ուղերձը:
Փարիզի քաղաքապետարանի ցուցասրահում 2015-ի առաջին կեսին Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված մեծ ցուցահանդես կկայանա, որի առթիվ Փարիզ պետք է տեղափոխվեն Երևանի Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուները:
Ազգային կրթության գերատեսչության հետ գործակցությամբ պետք է կազմակերպվեն ուսումնադաստիարակչական աշխատանքներ՝ Փարիզի հանրակրթական հաստատություններում, Հայոց ցղասպանության, Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ համայնքի պատմության մասին, որպեսզի խրախուսվի Փարիզի և հատկապես 9-րդ թաղամասի պատմության անբաժանելի մասի նկատմամբ հետաքրքրությունը:
2015-ի ապրիլի 24-ի կղողանջեն Գերմանիայի բոլոր եկեղեցիների զանգերը:
Ֆրեզնոյում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված հուշարձանի հիմնարկեքի արարողությանը: Միջոցառումը տեղի կունենա նոյեմբերի 2-ին Ֆրեզնոյում (Կալիֆորնիա), հաղորդում է Asbarez-ը: Ճարտարապետական բետոնից ու տուֆից կառուցվող հուշարձանը կներկայացնի հայ ժողովրդի մշակութային խորհրդանիշները: Դրա հիմնական բաղադրիչներն ունենալու են շրջանաձև դասավորվածություն և դրվելու են որոշակի թեքությամբ` դեպի ներս, ինչը կհիշեցնի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի կառուցվածքը: Ինը սյուները խորհրդանշելու են պատմական Հայաստանի վեց շրջանները, Կիլիկիան, Սփյուռքը և Հայաստանի Հանրապետությյունը: Վերևից սյուներն իրար կմիացնի թերի շրջանը` որպես ապացույց, որ թեև Հայոց ցեղասպանությունն անջնջելի սպի է թողել, հայ ժողովրդի միասնությունը չի խաթարվել: Հուշարձանի օծման արարողությունը նախատեսվում է անցկացնել 2015-ի ապրիլի 24-ին: Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսներ կբացվեն Հունաստանի, Կիպրոսի և այլ երկրների խորհրդարաններում:

В Греции пройдет ряд мероприятий, посвященный 100-летней годовщине Геноцида армян. На данный момент уже проводится работа над организацией мероприятий.
Как пишет публикующаяся в Греции армянская газета «Азад ор», 14го декабря ансамбль танца «Нанор» представит танцевальную программу на площади в Вироне; в концерте примут участие городской духовой оркестр и танцевальные коллективы лицеев острова Крит и города.
19го декабря в Афинах состоится спектакль «Комитас, я пришел» Государственного театра песни под управлением Артура Григоряна, передает издание Министерства диаспоры Армении «Армяне сегодня».
18го января в Афинах, в театральном зале Центральный комитет Греции огласит начало траурных мероприятий, посвященных 100летию Геноцида. Кроме докладов, проведение торжественного мероприятия предполагает и культурную часть – выступления четырехголосного хора Общенационального образовательного и культурного союза Греции «Акоп Папазян» и ансамбля «Наири».
Ранее сообщалось, что в 2015 году выставки, посвященные 100-летней годовщине Геноциде армян, пройдут в парламентах Греции и Кипра.
В 2015 году по всему миру будут проходить мероприятия, посвященные 100-летней годовщине Геноцида армян.
Так, к примеру, в начале октября Городской совет Парижа единогласно ратифицировал обращение мэрии о проведении в 2015 году мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
В первой половине 2015 года в выставочном зале мэрии Парижа состоится большая выставка по теме Геноцида армян, в которой будут выставлены и экспонаты ереванского Музея-института Геноцида армян.
Также совместно с образовательными ведомствами французской столицы должны быть проведены учебно-воспитательные работы, направленные на распространение информации о Геноциде и переживших эту трагедию армянах.
24 апреля 2015 года, в 17:00 по местному времени колокола всех церквей Германии призовут всех верующих к молитве за упокой жертв Геноцида армян.
Также 24 апреля 2015 годы во Фрезно состоится церемония освящения памятника, посвященного 100-летней годовщине Геноцида армян. Памятник из туфа будет представлять символы культуры армянского народа. Основные конструкции памятника будут установлены в виде окружности с небольшим уклоном вовнутрь, что будет напоминать мемориал жертвам Геноцида армян Цицернакаберд в Ереване. Девять столбов будут символизировать шесть районов исторической Армении, Киликию, Диаспору и Республику Армения. Сверху столбы будут соединены в ознаменование того, что Геноцид армян хоть и оставил глубокий шрам, но смог нарушить единства армянского народа.