13 Դեկտեմբեր 2014 - 09:24 AMT
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, դեկտեմբերի 7-ից 13-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 1600 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 18.000 կրակոց:
Մասնավորապես հրադադարի պահպանման ռեժիմի աննախադեպ խախտումներ են արձանագրվել շփման գծի արևելյան հատվածում: Նշված ուղղությամբ հակառակորդը 60 և 82 մմ ականանետերից արձակել է ավելի քան 3 տասնյակ կրակոց:Շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը կիրառել է նաև նռնականետեր, խոշոր և փորք տրամաչափի դիպուկահար և գնդացրային զինատեսակներ:
ԼՂՀ ՊՆ-ից հայտնում են, որ ՊԲ առաջապահ զորամասերն, ըստ անհրաժեշտության, համարժեք պատասխան են տվել հակառակորդին` օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը պահելով մշտական վերահսկողության տակ:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ դեկտեմբերի 11-ին և լույս 12-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը մոտ 204 անգամ խախտել է հրադադարը, որի ընթացքում արձանագրվել է ավելի քան 2200 կրակոց: Մասնավորապես, առաջնագծի արևելյան ուղղությամբ հակառակորդը 82 և 60 մմ ականանետից կրակել է 24 անգամ:Հակառակորդն առաջնագծի տարբեր հատվածներում կիրառել է նաև դիպուկահարներ (144 կրակոց), գնդացիրներ (820 կրակոց) և այլ հրաձգային զինատեսակներ:
Արցախից ստացված տեղեկություններով՝ ադրբեջանական կողմը նաև ականանետեր է կիրառել։Հայկական կողմից զոհեր և վիրավորներ չկան։ Պատասխան կրակից ադրբեջանական կողմն ունի մի քանի զոհ, որոնց մասին լուրերը թաքցնում է։
Դեկտեմբերի 8-ինԼեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի քարտուղարԴավիթ Բաբայանը տեղեկացրել էր, որ շփման գծում ադրբեջանական զինուժը դիվերսիոն գործողության փորձ է արել, որի արդյունքում կորուստներ է տվել և հետ է շպրտվել:Նույն օրը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի արձակած կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող Գարիկ Իսպիրյանը:

По оперативным данным Армии обороны НКР, на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана в период с 7 по 13 декабря азербайджанцы нарушили режим прекращения огня около 1600 раз.
За этот период азербайджанские подразделения из стрелкового оружия разного калибра произвели в направлении арцахских позиций свыше 18000 выстрелов.
В ночь на 12 декабря на восточном направлении линии соприкосновения 24 раза применялись 60 и 82-миллиметровые минометы, произведено 144 выстрела из снайперских винтовок, более 800 выстрелов из пулеметов.
В течение недели противник также вел обстрелы из гранатометов, снайперских винтовок и пулеметов разного калибра.
Как сообщили в пресс-службе Минобороны НКР, передовые части Армии обороны НКР по мере необходимости предпринимали адекватные ответные действия, держа оперативно-тактическую ситуацию под контролем.
Ранее пресс-секретать министерства обороны Армении сообщал, что интенсивность обстрелов за ночь возросла в пять раз. А 10 декабря министр обороны Армении Сейран Оганян заявил журналистам, что ситуация на границе постоянно меняется, и если раньше на карабахском участке за определенный период происходило 30-50 случаев нарушения перемирия и 1000 выстрелов, то теперь количество увеличилось до 170-200 случаев и 3-6 тысяч выстрелов.
По оперативным данным Армии обороны НКР, на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана в период с 30-го ноября по 6-е декабря азербайджанцы нарушили режим прекращения огня около 800 раз. За этот период азербайджанские подразделения из стрелкового оружия разного калибра произвели в направлении арцахских позиций свыше 13000 выстрелов. С 23-го по 29-ое ноября азербайджанские подразделения нарушили режим перемирия 1000, произведя по арцахским позициям более 12000 выстрелов.В промежутке с 16-го по 23-е ноября режим прекращения огня нарушался 800 раз, по позициям арцахских военнослужащих было произведено более 7000 выстрелов.