Եգիպտական Լուքսորում նշել են Ամենհոտեպ III փարավոնի հսկայական 14-մետրանոց արձանի վերականգնումը: Այն հայտնաբերվել էր Նեղոսի արևմտյան ափին երկրաշարժից հետո: Հնագետները վերականգնել են այն 88 բեկորից:
«Քիչ էր մնում կորցնեինք արձանը: Այդ բեկորները դաշտերում էին գտնվում, և մենք պահպանեցինք դրանք: Երկրորդը՝ դա կանգնած փարավոնի ամենաբարձր արձանն է»,-ասել է հնագետ Հուրիկ Սուրուզյանը:
3000 տարեկան քարակերտ արձանի վերականգնումը բավականին բարդ գործ էր: «Արձանի մի մասը շատ վատ վիճակում էր, քանի որ գտնվել է ջրի տակ: Դա առաջին բարդությունն էր, մյուսն այն էր, որ այն քանդվել է նաև մարդկանց մասնակցությամբ: Արձանը բազմաթիվ ճագեր ուներ, որոշ հատվածներ բացակայում էին, հատկապես սակավ էին ոտքերի մասի բեկորները»,-պատմում է հնագետ Միգել Անխել Լոպեսը:
Վերականգնված արձանը տեղադրվել է Ամենհոտեպ III մեկ այլ արձանի հարևանությամբ, որը կես մետրով ցածր է: Այդ արձանը նույնպես փլուզվել էր երկրաշարժի ժամանակ, այն նույնպես վերականգնվել էր ընթացիկ տարում, հայտնում է Ntdtv.ru-ն:
Հայտնի «Մեմնոնի կոլոս» կոթողի երկու արձանները ևս պատկերում են Ամենհոտեպ III փարավոնին, սակայն այնտեղ փարավոնը ներկայացված է նստած դիրքով:
Ըստ Միգել Անխել Լոպեսի, «նրանց արվեստը կատարյալ է, այն զուգընթաց է տեխնիկական նվաճումներին: Նրանք կառուցել են այս հսկայական արձանները, դեմքն են քանդակել: Նրանք հիանալի դամբարաններ ունեն գեղեցիկ պատկերներով: Դա իրոք բարձր գեղարվեստական վարպետություն էր պահանջում»:
Եգիպտոսի իշխանությունները հուսով են, որ վերականգնված քարե արձանները հերթական գրավիչ խայծը կդառնան զբոսաշրջիկների համար:«Այդ աշխատանքները կյանքի են կոչում տաճարը, ուստի այստեղ կարող է թանգարան հայտնվել: Դրանք համալրում են եգիպտական հնություններն ու տնտեսական խթան են զբոսաշրջության համար»,-հայտարարել է Եգիպտոսի հնությունների նախարար Մամդուհ ալ Դամատին:
Լուքսորի հնագիտական պեղումներն արդեն 16 տարի շարունակ իրականացնում է մասնագետների բազմազգ թիմը՝ բաղկացած իսպանացիներից, գերմանացիներից, հայերից և ճապոնացիներից:
Ամենհոտեպ III Հին Եգիպտոսի փարավոններից է, նա իշխել է 1388-1351 տարիներին մեր թվարկությունից առաջ, պատկանում է XVIII տոհմին: Նա Թութմոս IV և Մուտեմույեի որդին էր:
Ամենհոտեպ III համարվում է Եգիպտոսի լավագույն շինարար փարավոններից մեկը: Հզորացման և ծաղկման ժամանակաշրջանը Եգիպտոսի համար շարունակվեց Ամենհոտեպ III-ի երեսուներկուամյա կառավարման ընթացքում պահպանելով Թութմոս III կատարած նվաճումները:
Չնայած նրա կառավարման տարիների մասին բավականին հարուստ տեղեկություններին, նրա անձը դեռ խորհրդավոր ու հակասական է մնում: Մի կողմից նա եռանդով հարգում էր ավանդական եգիպտական աստվածներին և ճոխ դամբարաններ էր կառուցում նրանց համար, մյուս կողմից հենց նրա դարաշրջանում, երբ արքայական ինքնաաստվածացումը հսկայական չափերի հասավ, սկիզբ առավ Ամառնայի բարեփոխումը:

15 Декабрь 2014 - 11:41 AMT
Армяно-испано-германская группа археологов восстановила статую Аменхотепа III, разрушенную 3 тыс. лет назад
Египетский город Луксор отпраздновал восстановление древней 14-метровой статуи фараона Аменхотепа III. Ее нашли на западном берегу Нила. Она разрушилась еще 3 тысячи лет назад во время землетрясения. Археологам пришлось собирать статую из 88 кусков.
«Во-первых, мы чуть не утратили ее. Эти куски лежали в полях, и мы сохранили их. Во-вторых, это – самая высокая статуя стоящего фараона», – сказал археолог Хуриг Сурузян.
Восстановление каменной фигуры оказалось достаточно сложной задачей.
«Часть статуи была в очень плохом состоянии, поскольку лежала под водой. Это – первая проблема. Другая – это разрушение людьми. В статуе оказалось много трещин, и отсутствовали некоторые части, особенно не хватало некоторых частей ног», – рассказывает архитектор Мигель Анхель Лопес
Отреставрированную каменную фигуру установили рядом с другой статуей Аменхотепа III, которая на полметра ниже. Она также развалилась во время землетрясения, восстановили ее ранее в этом году, сообщает Ntdtv.ru.
Обе статуи стояли у ворот Поминального храма, от которого остались только обломки и Колоссы Мемнона. Эти две статуи также изображают Аменхотепа III, только сидящего. Археологи говорят, что в течение ближайших 20 лет полностью восстановят древний некрополь.
По словам Мигеля Анхеля Лопеса, «их искусство совершенно, оно идет рука об руку с техническими достижениями. Они построили эти огромные статуи, вытесали на них лицо. У них есть прекрасные гробницы с красивыми картинами. Это – действительно высокое художественное мастерство».
Власти Египта надеются, что отреставрированные каменные колоссы станут очередной привлекательной изюминкой для туристов.
«Эти работы возвращают храм к жизни, поэтому здесь может появиться музей. Это – научное дополнение к египетским древностям и экономическое дополнение для сферы туризма», – заявил министр по делам древностей Египта Мамдух аль-Дамати
На археологических раскопках рядом с Луксором уже 16 лет работает многонациональная команда специалистов, состоящая из испанцев, немцев, армян и японцев.
Аменхотеп III — фараон Древнего Египта, правивший в 1388 — 1351 годах до н. э., из XVIII династии. Сын Тутмоса IV и царицы Мутемуйи (Мут-ма-уа).
Время правления Аменхотепа III рассматривается как один из величайших периодов расцвета древнеегипетской цивилизации, о чем свидетельствуют грандиозные храмовые комплексы и превосходные памятники скульптуры, изящные туалетные вещицы и многие другие произведения искусства, считающиеся шедеврами лучших египетских собраний музеев мира.
Несмотря на обилие этих свидетельств, Аменхотеп III все еще остается фигурой во многом загадочной и противоречивой. С одной стороны, он как никто другой почитал традиционных египетских богов и сооружал им роскошные храмы, с другой стороны, именно в его эпохе, когда царское самообожествление достигло невиданного размаха, лежат корни грядущей амарнской реформы.