17 Դեկտեմբեր 2014 - 09:56 AMT
ԱՄՆ Սենատը հաստատել է Հայաստանում ԱՄՆ նոր դեսպանի պաշտոնում Ռիչարդ Միլզի թեկնածությունը: Այդ մասին Twitter-ում հայտնել է Արտաքին քաղաքականության ամերիկյան ասոցիացիան (AFSA): Հայաստանում ԱՄՆ գործող դեսպան Ջոն Հեֆերնը նույնպես Twitter-ի միջոցով շնորհավորել է իր հետնորդին:
Սենատում իր թեկնածության քննարկումների ժամանակ Միլզը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ ու աշխարհը իրենց համերաշխությունը կհայտնեն հայ ժողովրդին «20-րդ դարի ամենասարսափելի ոճրագործություններից մեկի» 100-ամյակի շեմին: Սակայն, նա, ինչպես և բոլոր ամերիկացի դիվանագետները, բացառությամբ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսի, խուսափեց «ցեղասպանություն» եզրույթից:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ Միլզը հավանություն է տվել երկու երկրների ԱԳ նախարարների ստորագրած արձանագրություններին: Նա նշել է, որ գործընթացն արգելակվեց, քանի որ Թուրքիան հրաժարվեց վավերացնել փաստաթուղթը: Միլզը նաև հորդորել է Թուրքիային համագործակցել Հայաստանի հետ, որպեսզի երկու երկրները կարողանան խաղաղ ու արդյունավետ հարաբերություններ հաստատել:
Անդրադառնալով տնտեսական բնույթի հարցերին՝ Միլզը դատապարտել է ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու որոշումն ու հայտարարել, որ Հայաստանն ամերիկյան ներդրումների ավելի մեծ ծավալի կարիք ունի:

Американский сенат утвердил кандидатуру Ричарда Миллза на пост нового посла США в Армении.
Об этом в Twitter сообщила Американская ассоциация внешней политики (AFSA). Действующий посол США в Армении Джон Хефферн также через Twitter поздравил своего преемника с назначением.
В ходе обсуждений кандидатуры в Сенате Миллз заявлял, что Соединенные Штаты и мир будут солидарны с армянским народом в канун 100-летия «одного из самых страшных зверств 20-го века», однако, как и все американские дипломаты за исключением экс-посла Джона Эванса, избежал слова «геноцид».
Говоря о повестке армяно-турецких отношений, Миллс выразил поддержку протоколам, подписанным министрами иностранных дел двух стран. Он отметил, что процесс застопорился из-за отказа Турции ратифицировать документ. Миллс также призвал Турцию сотрудничать с Арменией, чтобы обе страны могли начать развитие мирных и продуктивных отношений.
Касаясь вопросов экономического характера, Миллс осудил решение Армении присоединиться к Евразийскому экономическому союзу, а также заявил о необходимости большего объема американских инвестиций в Армению.