23 Դեկտեմբեր 2014 - 07:21 AMT
Հաջորդ ամիս Հայաստանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ներկայացնող իրավաբանների թվում կլինի նաև Ջորջ Քլունիի տիկինը՝ հայտնի իրավաբան-միջազգայնագետ Ամալ Քլունին (Ալամուդդին): Այդ մասին Asbarez-ում գրել է California Courrier թերթի գլխավոր խմբագիր Հարութ Սասունյանը:
Ամալ Քլունիի նախկին պաշտպանյալների թվում են եղել Wikileaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը, Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն, որին դատապարտել էին նախագահ Յանուկովիչի օրոք: Նա նաև մեղադրող կողմի անդամ էր Լիբանանի հարցով ՄԱԿ Հատուկ տրիբունալում և Հարավսլավիայի հարցով Միջազգային տրիբունալում: Ամալ Քլունին եղել է ՄԱԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանի խորհրդականը 2012-2013 թթ. Սիրիայում նրա առաքելության ժամանակ:
«Տիկին Քլունին մեծապես կաջակցի Ստրասբուրգում հայ իրավաբանների թիմին «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի քննությանն ընդառաջ, որը կայանալու է հունվարի 28-ին ՄԻԵԴ-ում»,-գրում է Սասաունյանը:
2007 թվականի մարտի 9-ին շվեյցարական դատարանը Քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածով դատապարտել էր թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար` ենթարկելով ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ քրեական պատասխանատվության: Վուդի կանտոնի վերաքննիչ դատարանը և Դաշնային գերագույն դատարանը մերժել էին մարտի 9-ի դատավճռի դեմ ներկայացված բողոքը:
ՄԻԵԴ-ը 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ին Շվեյցարիայի դեմ Դողու Փերինչեքի գործով դատավճռում նշել էր, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը հանցագործություն չէ, քանի որ Շվեյցարիայի օրենքն իր մեջ խոսքի ազատությունը կաշկանդող տարրեր է պարունակում: Ինչից հետո Շվեյցարիայի կառավարությունը բողոքարկել էր ՄԻԵԴ վճիռը:
Հայաստանի Հանրապետությունը «Դուղու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով ներգրավվում է որպես երրորդ կողմ:

23 Декабрь 2014 - 06:55 AMT
Одним из юристов, которые будут представлять в Армению в Европейском суде по правам человека в следующем месяце, станет супруга Джорджа Клуни, известная юрист-международник Амаль Клуни (в девичестве – АламуДдин). Об этом в Asbarez пишет главный редактор газеты California Courrier Арут Сасунян.
Среди бывших подзащитных Амаль Клуни – основатель Wikileaks Джулиан Ассандж, экс-премьер министр Украины Юлия Тимошенко, осужденная при президентстве Виктора Януковича. Также она работала со стороной обвинения в Специальном трибунале ООН по Ливану и Международном трибунале по бывшей Югославии. Амаль Клуни была советником экс-генсека ООН Кофи Аннана во время его миссии в Сирии в 2012-2013 годах.
«Миссис Клуни будет большой поддержкой команде армянских юристов в Страсбурге в канун рассмотрения дела «Перинчек против Швейцарии» в ЕСПЧ 28-го января», – отмечает Сасунян.
В Швейцарии действует закон об уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян. В частности, в марте 2007 года швейцарский суд признал лидера Турецкой рабочей партии Догу Перинчека виновным в проявлении нетерпимости за заявления об отрицании Геноцида армян и приговорил его к 90 дням лишения свободы условно или аналогичному наказанию и штрафу в 3 тысячи швейцарских франков ($2,5 тыс.). За два года до этого Перинчек назвал Геноцид армян «международной ложью».
17 декабря 2013 года Европейский суд по правам человека (ECHR) в Страсбурге признал нарушение Швейцарией прав лидера Турецкой рабочей партии Догу Перинчека, обвиненного в расовой дискриминации по делу о публичном отрицании Геноцида армян. 11 марта 2014 года правительство Швейцарии заявило, что обжалует решение ECHR. 3 июня суд в составе 5 судей обсудил иск швейцарского правительства об обжаловании вердикта ECHR по делу Догу Перинчека. ECHR обнародовал принятое 2 июня решение о пересмотре вынесенного ранее приговора. Дело передано на рассмотрение Верховной палаты, заседание состоится в январе 2015 года.