23 Դեկտեմբեր 2014 - 09:27 AMT
Կիևից Թբիլիսի թռչող 25 ադրբեջանցի ուղևորներով ինքնաթիռը ստիպված էր վայրէջք կատարել Երևանի օդանավակայանում, ինչն ադրբեջանցի ուղևորների շրջանում բողոքների ու խուճապի պատճառ դարձավ:
Ինչպես հայտնում է AZE.az-ը, Ադրբեջանցի երիտասարդների համաուկրաինական կազմակերպության անդամ Սաֆարալի Բաբաևը հայտարարել է, որ, իմանալով, որ ինքնաթիռը Երևան է թռչում, ուղևորները սկսեցին բողոքել ու առաջարկեցին Գյանջա թռչել: «Մենք ասացինք, որ Հայաստանը թշնամական երկիր է և ոչ մի դեպքում չի կարելի Երևանում վայրէջք կատարել»: Այնուամենայնիվ, օդաչուն վայրէջք կատարեց Երևանում:
Անշուշտ ադրբեջանցիների հետ ոչ մի «սարսափելի» բան տեղի չունեցավ: Ուկրաինացի օդաչուն առաջարկել է նրանց դուրս գալ ինքնաթիռից՝ ասելով, որ իրենց անվտանգությունն երաշխավորված է միջազգային կոնվենցիաներով, սակայն նրանք շարունակում էին նստած մնալ ինքնաթիռում: Ըստ Բաբաևի ձևակերպման, հետո անվտանգության ծառայության աշխատակիցները «ստիպեցին» նրանց դուրս գալ ինքնաթիռից: Նրանց առաջարկվեց անձնագրային հսկողություն անցնել ու մեկնել Թբիլիսի ավտոբուսով: Ադրբեջանցիները, սակայն, կապվեցին Կիևում իրենց դեսպանատան հետ, որտեղ նրանց արգելեցին հանձնել անձնագրերը: Նրանք մի քանի ժամ անցկացրեցին «Զվարթնոց» օդանավակայանում ու մի քանի ժամից ինքնաթիռով մեկնեցին Թբիլիսի:
Այս պատահարը միակ դեպքը չէ, երբ ադրբեջանցիներին փոխադրող օդանավը վայրէջք է կատարում Հայաստանում և հակառակը: Ամեն անգամ, սակայն, նման դեպքերն ավարտվել են առանց միջադեպերի: 2014-ի ամռանը Դուբայից Մոսկվա ուղևորվող «Աէրոֆլոտի» ինքնաթիռը վայրէջք կատարեց Երևանում սանձազերծ ուղևորի պատճառով, որն Ադրբեջանի քաղաքացի էր: «Զվարթնոց» օդանավակայանի անվտանգության աշխատակիցները ձեռնաշղթաներ հագցրեցին նրան, իսկ բժիշկները ստիպված էին հանգստացնող ներարկում անել, որից հետո ինքնաթիռը շարունակեց թռիչքը, որտեղ անկարգ ուղևորին հանձնեցին իրավապահներին: Իսկ 2013-ին Կիևի օդանավակայանի աշխատակիցները սխալմամբ Բաքու էին ուղարկել ՀՀ քաղաքացու, որին մի քանի օր անց վերադարձրեցին Ուկրաինա:

Самолет с 25-ю азербайджанцами, летевший из Киева в Тбилиси, был вынужден совершить посадку в ереванском аэропорту, что вызвало протесты и панику азербайджанских пассажиров.
Как сообщает AZE.az, член Всеукраинской организации азербайджанской молодежи Сафарали Бабаев заявил, что, узнав о том, что самолет полетит в Ереван, пассажиры начали протестовать, и предложили лететь в Гянджу. «Мы сказали, что Армения является вражеской страной и нам ни в коем случае нельзя садиться в Ереване». Тем не менее, пилот совершил посадку в Ереване.
Ничего страшного с азербайджанцами подле этого не произошло. Украинский пилот предложил им выйти из самолета, заявив, что их безопасность обеспечивается международными конвенциями, но они продолжили сидеть в самолете. После этого сотрудники службы безопасности, по формулировке Бабаева, «вынудили» их выйти из самолета. Им было предложено пройти паспортный контроль и отправиться в Тбилиси на автобусе. Азербайджанцы, однако, связались с посольством в Киеве, откуда им запретили сдавать паспорта для прохождения контроля. Затем они провели в аэропорту несколько часов, и были отправлены в Тбилиси самолетом.
Произошедшее – не единственный случай посадок бортов с азербайджанцами в Армении или наоборот. Всякий раз, однако, подобные случаи заканчивались без каких-либо инцидентов. А летом 2014 года рейс «Аэрофлота» Дубаи-Москва совершил посадку в Ереване из-за буянившего пассажира – гражданина Азербайджана. Сотрудники службы безопасности аэропорта «Звартноц» заковали его, а врачам пришлось сделать укол успокоительного, после чего самолет продолжил полет в Москву, где пассажира передали службам правопорядка. А в 2013 году сотрудники киевского аэропорта «Борисполь» по ошибке отправили в Баку гражданина Армении. Спустя несколько дней он был возвращен обратно – на Украину.