Դեկտեմբերի 25-ի գիշերը` ժամը 01:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժը ՊԲ հարավարևելյան հատվածի երկու ուղղությամբ հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման գործողություններ է ձեռնարկել:
Դիվերսիոն գործողության ընթացքում նախահարձակ թշնամին կիրառել է տարբեր տրամաչափի հարձակողական զենքեր, այդ թվում` ձեռքի նռնակներ, տեղեկացնում է Պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշելով հակառակորդի հատուկ ստորաբաժանումների առաջխաղացման փորձերը, հակառակորդի կորուստներ են հասցրելև ստիպել նահանջել ելման դիրքեր: Հակառակորդին դիմակայելու ընթացքում պաշտպանության բանակը կորուստներ չի ունեցել:
Միջադեպի մանրամասները ճշտվում են:
Վերջերս հակառակորդը ակտիվ խախտում է շփման գծումհրադադարի պահպանման ռեժիմը: Դեկտեմբերի 14-ից 20-ն ընկած ժամանակահատվածում հրադադարը խախտվել է մոտ 1200 անգամ, հակառակորդը տարբերտրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 12.000 կրակոց:
Վերջին անգամ Ադրբեջանը դիվերսիոն փորձ էր ձեռնարկել դեկտեմբերի 8-ին՝ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում: Այդ օրը հակառակորդի արձակած կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում էր ստացել զինծառայող, 1995-ին ծնված Գարիկ Իսպիրյանը:
Ամռանը հակառակորդի գործողություններն աննախադեպ էին 90-ականներից ի վեր։ Հայկական ստորաբաժանումներն այդ ընթացում կանխել էին 20-ից ավելի դիվերսիա։ Հակառակորդի նպատակն էր ազդել բանակցային գործընթացի վրա, ինչպես նաև` ներքին լսարանի մոտ վերացնել պարտվածի հոգեբանությունը, ինչի համարռազմական բնույթի աննախադեպ գործողությունների էր դիմում՝ հրադադարի ինտենսիվ խախտումների և խաղաղ բնակավայրերի ռմբակոծությունների, դիվերսիոն հետախուզական ակտիվ գործողությունների, ինչպես նաև շփման գծում ու թիկունքում զորքերի տեղաշարժերի, տեղեկատվական և քարոզչական ակտիվ աշխատանքներ տանում։

25 Декабрь 2014 - 06:31 AMT
Азербайджанские подразделения предприняли очередную попытку диверсии, но были отброшены, неся потери
В ночь на 25 декабря, около 01:30 по местному времени азербайджанские ВС предприняли попытку диверсионно-разведовательного проникновения на двух отрезках юго-западного направления позиций АО НКР.
В ходе диверсионных действий противник использовал оружие разного калибра, в том числе ручные гранаты. Передовые подразделения АО НКР, вовремя заметив попытки проникновения спецотрядов противника, вынудили их отступить на исходные позиции, неся потери. Арцахская сторона потерь не понесла. Детали инцидента уточняются.
Последняя по времени попытка диверсионных действий была предпринята азербайджанской стороной 8 декабря.
Противник был отброшен, неся потери.
Пресс-служба Армии обороны НКР сообщила, что 8 декабря на боевой позиции в результате выстрела противника погиб военнослужащий Гагик Испирян, 1995 года рождения. Других подробностей инцидента не сообщается.
В свою очередь, азербайджанские СМИ сообщают о нескольких инцидентах с погибшими и ранеными. По сообщению haqqin.az, двое военнослужащих подорвались на мине на линии фронта, один из них погиб, другой ранен. Salamnews, в свою очередь, сообщает о ДТП, в котором ранены трое военнослужащих. Азербайжданские официальные структуры нередко скрывают боевые потери, списывая их на несчастные случаи. Возможно, в данном случае речь также идет о замалчивании потерь в результате столкновения.
В 2014 году Азербайджан предпринял уже 28 попыток диверсии. Наиболее напряженным выдался конец июля-начало августа – тогда Азербайджан объявил о рекордных со дня установления перемирия единовременных потерях.