26 Դեկտեմբեր 2014 - 12:26 AMT
Հայաստանի նախագահր հրամանագրով Կիպրոսի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Վասոս Լասարիդիսը օրերս պարգևատրվել էր «Մխիթար Գոշ» մեդալով:
Վասոս Լասարիդիսը Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրել է 1985 թ. դեկտեմբերի 30-ից մինչև 1991 թ. մայիսի 30-ը:
Մեդալը նախկին խոսնակին Կիպրոսում հանձնել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Արարողությունը տեղի է ունեցել խոսնակ Յանակիս Օմիրուի գրասենյակում Կիպրոսի խորհրդարանի պատգամավորների ներկայությամբ: Արարողությանը ներկա էին Կիպրոսում հայ համայնքի ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանը, կիպրոսահայ թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Վարուժան Էրքելյանը, Հունաստանում ՀՀ դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը, որը հատուկ ժամանել էր Աթենքից, հայտնում է Cyplive.com-ը:
1993թ. ընդունված օրենքի համաձայն Մխիթար Գոշի մեդալը շնորհվում է ակնառու պետական և հասարակական-քաղաքական գործունեության, ինչպես նաև դիվանագիտության, իրավագիտության ու քաղաքագիտության ասպարեզներում ունեցած նշանակալի ծառայությունների համար։ 2014թ. ընդունված օրենքով մեդալի կարգավիճակը չի փոփոխվել:
Մեդալով պարգևատրվում են պետական, հասարակական, քաղաքական գործիչները, գիտնականները, դիվանագիտական գործիչները և իրավաբանները:

Бывший спикер парламента Кипра Вассос Лиссаридис указом президента Республики Армения Сержа Саргсяна был награжден на днях медалью «Мхитар Гош».
Васос Лисаридис занимал должность спикера Палаты представителей Кипра с 30 декабря 1985 года 30 мая 1991 года.
Медаль была вручена Лиссаридису министром Диаспоры Армении Грануш Акопян. Церемония прошла в офисе спикера Яннакиса Омиру в присутствии депутатов кипрского парламента.
На церемонии награждения присутствовали представитель религиозной общины Армении на Кипре – Вардгес Мадессьян, архиепископ армянской церкви на Кипре – Варужан Эркельян и посол Армении в Греции, прибывший по этому случаю из Афин, – Гагик Галатчян, сообщает Cyplive.com.
Медаль Мхитара Гоша — государственная награда Республики Армения, присуждается за выдающуюся государственную и общественно-политическую деятельность, а также за значительные заслуги в областях дипломатии, юриспруденции, политики.
Закон «О медали Мхитара Гоша» действует с 26 июля 1993 года и гласит:
«Статья 1. Награждение медалью Мхитара Гоша производится за выдающуюся государственную и общественно-политическую деятельность, а также значительные заслуги в области дипломатии, правоведения и политологии.
Статья 2. Ходатайство о награждении медалью Мхитара Гоша возбуждается Президиумом Верховного Совета Республики Армения, Правительством Республики Армения.