29 Դեկտեմբեր 2014 - 08:08 AMT
2014-ին Ռուսաստանը նպատակային ջանքեր է գործադրել ԱՊՀ տարածքում հակամարտությունների հանգուցալուծման ուղղությամբ: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ն ՝ ամփոփելով տարին:
Գերատեսչությունում նշել են, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շրջանակում Ռուսաստանի միջնորդական գործունեության կարևոր փուլ եղավ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կազմակերպած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների օգոստոսի 10-ին կայացած Սոչիի հանդիպումը, որը թույլ տվեց զգալիորեն նվազեցնել լարվածությունը հակամարտության գոտում ու հստակեցնել կողմերի դիրքորոշումը:
ՀՀ, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահները եռակողմ հանդիպում են ունեցել Սոչիում, որտեղ քննարկել են աննախադեպ սրացումը ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծում: Հանդիպմանը կողմերը հաստատեցին խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը շարունակելու մտադրությունը: Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները կողմ հանդես եկան ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծմանը և հույս հայտնեցին, որ Ռուսաստանը կաջակցի այդ գործում:
ՌԴ ԱԳՆ-ում նշեցին նաև, որ ռուսական կողմն ակտիվորեն աշխատել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների «եռյակում»: Միջնորդները 5 հանդիպում են ունեցել Ադրբեջանի ու Հայաստանի ղեկավարների հետ, մի շարք խորհրդակցություններ երկու երկրների ԱԳ նախարարների հետ, շփումներ են եղել նաև Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ:
Ադրբեջանական կողմի նախաձեռնած գործողություններն աննախադեպ էին 1994 թվականից ի վեր: Տարեսկզբից արդեն գրանցվել է հրադադարի խախտման մոտ 18 հազար դեպք ադրբեջանական կողմից, այն դեպքում երբ 2013-ին տարվա ընթացքում այդ թիվը հասավ 13 հազարի: Հուլիսի 28-ից Ադրբեջանը դիվերսիոն և սադրիչ գործողությունների դիմեց հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում: Այդ գործողությունների արդյունքում հակառակորդի կորուստները 8-9 անգամ գերազանցեցին հայկական կոմի կորուստները:
«Եթե նախկինում լինում էին կրակոցների առնվազն 30-50 դրվագներ եւ օգտագործում էին մինչեւ 1000 փամփուշտ, այսօր փամփուշտների թիվը 3000-6000-ի է հասնում: Ես բազմիցս եմ ասել, որ մենք միայն պատասխանում ենք կանոնավոր դիպուկահարների կրակոցներին: Եթե լինում են սադրանքներ, մենք ձգտում ենք միայն չպաշտպանվել, այլև կանխել»,- ասել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի արձագանքին Ադրբեջանի սադրանքներին, երբ դատապարտվում են երկու կողմերը՝ Օհանյանն ասաց, որ «հայկական կողմը հանդես չի գալիս զիջողի դերում»:
«Մենք ևս կցանկանայինք, որ խախտումների դեպքում դատապարտվեր կոնկրետ մեղավոր կողմը: Բայց փորձը ցույց է տալիս, որ բանակցային գործընթացում մեզ հաջողվում է ներկայացնել մեր դիրքորոշումը, այն է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճաապարհով, բանակցությունների շրջանակում և փոխադարձ համաձայնությամբ»:
Նախարարը հայտարարեց, որ 2014 թվականը Պաշտպանության բանակի, ԼՂՀ-ի համար լարված տարի էր, և այդ լարված տարին առանձնացավ տարբեր տիպի դիվերսիոն-հետախուզական գործողություններով և այդ իրականության մեջ Պաշտպանության բանակի ղեկավարության և զորամասերի խնդիրը ոչ միայն պաշտպանական խնդիրներ իրականացնելն էր, այլ նաև կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնելը, որը շատ դեպքերում իրականացվում է մեր տարածքից դուրս:

29 Декабрь 2014 - 07:17 AMT
В МИД РФ считают, что встреча Саргсян-Алиев в Сочи снизила напряженность в зоне карабахского конфликта
В 2014 году Россия предпринимала целенаправленные усилия по разрешению конфликтов на пространстве СНГ. Об этом заявили в МИД РФ, подводя итоги уходящего года.
Во внешнеполитическом ведомстве отметили, что важным этапом посреднической работы России в рамках процесса нагорно-карабахского урегулирования стала организованная президентом России Владимиром Путиным в Сочи встреча лидеров Азербайджана и Армении 10 августа, которая позволила заметно снизить напряженность в зоне конфликта и уточнить позиции сторон.
Президенты Армении, Росии и Азербайджана провели трехстороннюю встречу в Сочи, где обсудили беспрецедентное обострение на линии соприкосновения армянских и азербайджанских вооруженных сил. В ходе встречи стороны подтвердили намерение продолжать усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта. Президенты Армении и Азербайджана выступили за скорейшее разрешение карабахский конфликт и рассчитывают на помощь России.
Также в МИД РФ отметили, что российская сторона активно работала в «тройке» сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Посредниками проведены 5 встреч с руководителями Азербайджана и Армении, серия консультаций с министрами иностранных дел двух стран, осуществлялись контакты с властями Нагорного Карабаха.
Предпринятые в последнее время азербайджанской стороной провокационные действия были беспрецедентными после 1994 года. 10 декабря министр обороны Армении Сейран Оганян заявил журналистам, что ситуация на границе постоянно меняется, и если раньше на карабахском участке за определенный период происходило 30-50 случаев нарушения перемирия и 1000 выстрелов, то теперь количество увеличилось до 170-200 случаев и 3-6 тысяч выстрелов.
«Армянская сторона отвечает лишь на прицельный огонь. Если происходят провокации, то в этом случае мы стремимся не только защищаться, но и пресекать», – подчеркнул министр.
Говоря о реакции ОБСЕ на провокации со стороны Азербайджана, когда в заявлениях осуждаются обе стороны, С.Оганян отметил, что «армянская сторона не выступает в роли уступающего».
«Мы бы тоже хотели, чтобы во время нарушений осуждались не обе, а конкретно виновная сторона. Но опыт показывает, что в переговорном процессе нам удается выражать свою позицию, а именно, что решение карабахского конфликта заключается в переговорах, мирных условиях, взаимном согласии», – заявил С.Оганян.
Министр заявил, что 2014 год был для Армии обороны НКР напряженным годом, который ознаменовался диверсионно-разведывательными действиями, и в такой ситуации задача руководства Армии обороны и воинских частей заключалась не только в реализации оборонительных, но и профилактических мер, которые в большинстве случаев осуществляются за пределами нашей страны.