Հունվարի լույս 3-ի գիշերը` ժամը 03:15-ի սահմաններում, ՊԲ սահմանային դիրքերի հարավային և արևելյան ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը ձեռնարկել է դիվերսիոն հետախուզական երկու գործողություն: Հակառակորդին դիմակայելու ընթացքում զոհվել են զինծառայողներ Կարեն Սամվելի Գրիգորյանը և Վարդան Մարտիկի Մկրտչյանը, վիրավորվել զինծառայող Վոլոդյա Գագիկի Հարությունյանը, տեղեկացնում է ՊԲ մամուլի ծառայությունը:
Բանակի առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ գործողությունների արդյունքում` հակառակորդը կորուստներ կրելով, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը:
Միջադեպի մանրամասները պարզելու համար տարվում է քննություն:
Դիվերսիոն վերջին փորձը հակառակորդը ձեռնարկել էր 2014-ի դեկտեմբերի 25-ի գիշերը շփման գծի հարավարևելյան ուղղությամբ։ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդին կորուստներ էին հասցրել և ստիպել նահանջել ելման դիրքեր: Հակառակորդին դիմակայելու ընթացքում պաշտպանության բանակը կորուստներ չէր ունեցել:
Հետախուզադիվերսիոն գործողությունները վնասազերծելուց հետո ՊԲ առաջապահ ուժերի առջև խնդիր էր դրվել հետախուզել ամբողջ առաջնագիծը: Արդյունքում պարզվել էր, որ բացի վերոնշյալ գործողություններից հակառակորդի հատուկ ջոկատայինները ևս երկու ուղղություններով (արևելյան և հյուսիսարևելյան) հատել են հակամարտ զորքերի միջդիրքային տարածքը և ականապատել որոշ հատվածներ:
Ձեռնարկված օպերատիվ միջոցառումների շնորհիվ, տեղադրված բոլոր ականները վնասազերծվել էին: Ականազերծման գործողությունների ընթացքում արտակարգ միջադեպեր չէին եղել:

3 Январь 2015 - 08:46 AMT
Азербайджанская сторона в ночь на 3 января примерно в 03:15 по местному времени предприняла 2 разведывательно-диверсионные операции на южном и восточном направлениях. При отражении нападения азербайджанских диверсантов погибли двое военнослужащих Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики Карен Самвелович Григорян и Вардан Мартикович Мкртчян, военнослужащий Володя Гагикович Арутюнян получил ранение, сообщает пресс-служба АО НКР.
В результате оперативных действий дислоцированных на передовой подразделений АО НКР противник, неся потери, был отброшен на исходные позиции.
Для выяснения обстоятельств инцидента ведется следствие.
В ночь на 25 декабря 2014-го года Армией обороны НКР были пресечены две диверсии на юго-восточном направлении линии соприкосновения с азербайджанскими войсками.
В ходе диверсионных действий противник использовал оружие разного калибра, в том числе ручные гранаты. Передовые подразделения АО НКР, вовремя заметив попытки проникновения спецотрядов противника, вынудили их отступить на исходные позиции, потерь с армянской стороны не было.
После нейтрализации диверсионных групп передовые подразделения обследовали всю линию соприкосновения. Выяснилось, что помимо двух диверсий азербайджанские военные также пересекли территорию между позициями АО НКР и ВС Азербайджана и установили мины на некоторых участках.
В результате предпринятых оперативных мероприятий все мины обезврежены, в ходе действий никто не пострадал, никаких инцидентов не зафиксировано.