6 Հունվար 2015 - 10:04 AMT
Ուրուգվայի արտգործնախարարությունը հունվարի 4-ին կոչ է արել միջազգայնորեն ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և նրա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, գրում է Prensa Armenia-ն։
Արտգործնախարար Լուիս Ալմագրոն հանդիպել է Ուրուգվայի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու իրավիճակը Հարավային Կովկասում։ Նա քննադատել է Ադրբեջանին հրադադարի ռեժիմը խախտելու համար և կարևորել ղարաբաղյան խնդրի հրատապ կարգավորումը՝ «հաշվի առնելով հայ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը՝ որպես անկախ պետություն՝ 1918-ի մայիս-1920-ի դեկտեմբեր ժամանակահատվածի սահմաններով»:
Ուրուգվայի արտգործնախարարության պաշտոնական հայտարարությունում ասվում է, որ հաշվի են առնելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը և նրա եզրակացությունները ԼՂՀ ճանաչման վերջնական որոշումն ընդունելու համար։
Ուրուգվայի արտգործնախարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու հնարավորության շուրջ քննարկումները սկսել է 2011-ից։ «Այդ ժամանակվանից ի վեր հանդիպումներ են տեղի ունեցել Ուրուգվայի կառավարության կանցլերի ու բարձրաստիճան պաշտոնյաների և Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների ու դեսպանների հետ»,- ասել է Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչը, մեջբերում է Civilnet-ը։
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը 2011-ի դեկտեմբերին այցելել էր Ուրուգվայ, հանդիպումներ ունեցել այդ երկրի օրենսդիր մարմնում։ 2012-ի նոյեմբերին Ուրուգվայի խորհրդարանականների պատվիրակությունն էր այցելել Լեռնային Ղարաբաղ։ 2014-ի հուլիսին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի Ուրուգվայ կատարած այցի ընթացքում այդ երկրի նախագահ Խոսե Մուջիկայի հետ ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ։

Министерство иностранных дел Уругвая призваол признать независимость Нагорно-Карабахской республики. Как сообщает Prensa Armenia, соответствующее заявление было озвучено 4 января, после встречи министра иностранных дел страны Луис Альмагро с представителями армянских диаспоральных организаций , в частности, с членами Армянского национального комитета Уругвая и членом бюро АРФ Дашнакцутюн Марио Налбандяном. В ходе встречи были обсуждены постоянные нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана. Альмагро осудил подобные действия азербайджанской стороны и отметил важность мирного решения карабахского конфликта «на основе принципов самоопределения народов и территориальной целостности Республики Армения в качестве независимого государства в границах 1918-1920 гг».
Уругвай рассматривает возможность признания независимости НКР с 2011 года. В течение последующих лет Республику Армения и НКР посетили несколько крупных уругвайских делегаций. В частности, 13 ноября в Нагорный Карабах прибыла делегация Палаты представителей Уругвая во главе с ее председателем Хорхе Оррико. Последний, в частности, заявил, что Уругвай всегда был сторонником свободы, и хоть у Монтевидео нет официальной позиции по данному вопросу, «никто не противится реальности, которая существует здесь». В 1965 году Уругвай стал первой страной, официально признавшей и осудившей Геноцид армян в Османской Турции.
Первая Республика Армения, просуществовавшая с 1918 до 1920 года, занимала фактическую территорию до 70 тыс. кв. км (до 170 тыс. по Севрскому мирному договору) и, помимо нынешней территории Республики Армения и НКР, включала в себя нынешнюю Нахиджеванскую Автономную республику, а также Карсскую область и Сурмалинский (Игдырский) уезд Ереванской области, отошедшие Азербайджану и Турции после армяно-турецкой войны, советизации Армении и разделу территорий по советско-турецкому Мовсковскому договору и последовавшему Карсскому договору.