Բրիտանիայի Թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի դիրիժոր Վարդան Մելքոնյանը դստեր՝ Վերոնիկայի հետ, 1000 կմ կանցնի ոտքով Թուրքիայից մինչև Լիբանան ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
Մելքոնյանը, որի նախնիները Մուշից են, մտադիր է սկսել արշավը Վանում և ավարտել Բեյրութի հայտնի հայկական «Թռչնյաց բույն» որբանոցում: Ամբողջ ճանապարհը մոտ 621 մղոն կամ 1000 կմ է: Մելքոնյանը պատմել է, որ ցեղասպանությունն անդրադարձել է իր ընտանիքի մի քանի սերունդների վրա: Նրա ծնողներն ամուսնացել են փախստականների ճամբարում, իսկ մայրը մահացել, երբ ապագա դիրիժորը 4 տարեկան էր, որից հետո նրան որբանոց են տարել: Նրա հայրը, որը ցեղասպանության ժամանակ երեխա էր, գրեթե ոչինչ չէր հիշում ոչ տան, ոչ ընտանիքի մասին, իսկ ծնողները մնացել էին հիշողության մեջ շրջապատված թուրք զինվորներով:
Երթուղին, որը նախանշել է դիրիժողորը, անցնում է Սիրիայի տարածքով և շատ վտանգավոր է «Իսլամական պետության» իսլամիստների գործողությունների պատճառով: Թուրքական «Ռադիկալ» թերթին տված հարցազրույցում Մելքոնյանը հայտնել է, որ Սիրիա կմտնի Կոբանիի կողմից, որտեղ քրդերի ու իսլամիստների միջև մարտեր են ընթանում: Երթուղին կազմվել էր դեռ մինչև տարածաշրջանում բռնության բռնկումը, սակայն դիրիժորը մտադիր չէ փոխել այն: Նա նշել է, որ վտանգավոր կարող է լինել նաև Թուրքիայի տարածքով անցնելը՝ հիշատակելով Հրանտ Դինքի և իտալացի նկարչուհի Պիպա Բաքքայի սպանությունը, սակայն ընդգծել է, որ մտադիր չէ հրաժարվել քայլարշավից:

7 Январь 2015 - 09:04 AMT
Дирижер Британского Королевского филармонического оркестра Вардан Мелконян вместе с дочерью Вероникой пройдет пешком 1000 километров из Турции в Ливан в память жертв депортаций и Геноцида армян в Османской империи.
Мелконян, предки которго были из Муша, планирует начать поход в Ване и закончить его в армянском детском приюте «Птичье гнездо» в Бейруте. Вся дорога займет 621 милю или около 1000 километров, сообщает Al-Monitor. Мелконян рассказал, что геноцид отразился на нескольких поколениях его семьи. Его родители поженились в лагере беженцев, а мать умерла, когда будущему дирижеру исполнилось 4 года, после чего его отправили в детский дом. Его отец, который был ребенком во время геноцида, почти ничего не помнил ни о доме, ни о семье, а своих родителей запомнил в окружении турецких солдат.
Маршрут, по которому пройдет дирижер, будет пролегать по территории Сирии, что содержит большой риск из-за активности исламистов ИГИЛ. В интервью турецкой газете «Радикал» Мелконян сообщил, что попадет в Сирию через Кобани, где идут бои курдов с исламистами. Маршрут был запланирован еще до всплеска насилия в регионе, однако дирижер не собирается менять его. Он отметил также, что опасность будет и на территории Турции, вспомнив в связи с этим убийство армянского журналиста Гранта Динка и итальянской художницы Пиппы Бакка, однако отметил, что не собирается отменять путешествие.