Հունվարի 9-ին «Իսլամական պետության» միավորման մաս հանդիսացող «Լիբանանի ազատագրման շարժման» ահաբեկիչներն ականանետներից գնդակոծել են Հալեպի Ալ Թիլալ թաղամասում գտնվող Սբ Ռիտայի հայ կաթողիկե եկեղեցին:
Ինչպես հայտնում է almasdarnews.com-ը, եկեղեցին նախկինում բազմիցս է դարձել իսլամիստների թիրախը: Ռազմավարական նշանակություն այն չունի, Հալեպի բնակիչները, ոչ միայն հայ կաթոլիկները, հաճախ են օգտվում եկեղեցու ջրհորներից ջրի պակասի պատճառով: Գնդակոծության հետևանքով քաղաքացիական անձինք չեն տուժել, հարվածներ են հասցվել նաև մոտակա բնակելի թաղամասերին, նշում է աղբյուրը:
2014-ի սեպտեմբերին ԻՊ-ն ականապատեց և պայթեցրեց սիրիական Դեր Զորում գտնվող Սբ Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Հիմնարկեքը կատարվել է 1985-ի մայիսի 12-ին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Գարեգին 2-րդի ձեռամբ: Շինարարական աշխատանքներն ավարտվել են 1990-ի նոյեմբերին: Այն ամբողջանում է Սրբոց Նահատակաց հուշահամալիրով։ Սրբոց Նահատակաց մատուռի ներքնահարկում են գտնվում Խաչելության, Նահատակության և Եղեռնի սրահները։ Այստեղ ամփոփվում են նաև Դեր Զորի անապատներում մարտիրոսացած Մեծ եղեռնի զոհերի մասունքները։Եկեղեցին տուժել էր նաև 2012-ին սիրիական զորքերի ավիահարվածի ժամանակ:
2013-ի սեպտեմբերին ԻՊ գրոհայինները թալանեցին Ռաքքայի հայկական եկեղեցին՝ վայր նետելով նաև խաչը, իսկ 2014-ի գարնանը Քեսաբի վրա հարձակման ժամանակ պղծվեց Սբ Երրորդության եկեղեցին:

10 Январь 2015 - 08:02 AMT
9 января террористы из входящей в объединение «Исламский фронт» группировки «Движение освобождения Ливана» подвергли минометному обстрелу армянскую католическую церковь Святой Рити в квартале Аль-Тиллал в Алеппо.
Как сообщает портал almasdarnews.com, церковь ранее неоднократно становилась мишенью исламистов. Стратегической ценности она не представляет, жители – в том, числе гражданские, не являющиеся армяно-католиками, часто пользуются колодцами церкви из-за проблем с водой в Алеппо. В ходе обстрела гражданские лица не пострадали. Тем не менее, удару были подвергнуты также близлежащие жилые кварталы, отмечает источник
В сентябре 2014 года группировка «Исламское государство» заминировала и взорвала армянскую церковь Святых Мучеников в сирийском городе Дейр-эз-Зор. Церковь была заложена 12-о мая 1985 года патриархом Великого дома Киликийского, будущего Католикоса всех армян Гарегина I. Работы были завершены в 1990-м году. Годами церковь была местом поклонения и дани памяти жертвам Геноцида армян 1915 года. Церковь пострадала также в 2012 году в ходе авианалета сирийских войск.
В сентябре 2013 года боевики ИГИЛ сорвали крест и ограбили армянскую католическую церковь в городе Ракка, а весной 2014 года в ходе нападения боевиков из ан-Нусры на армянонаселенный Кесаб, была осквернена Церковь Святой Троицы.