12 Հունվար 2015 - 08:24 AMT
Տավուշում հունվարի 11-ին ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած դիվերսիոն գործողություններից հետո որոշ ժամանակ շարունակվում էր լարվածությունը: Հայկական ստորաբաժանումները արժանի հակահարված են տվել բոլոր կրակոցներին: ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները ելնելով միջազգային մարդասիրական նորմերից թույլատրել են ադրբեջանական կողմին միջդիրքային տարածքից հանել դիվերսանտներից մեկի դին: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հունվարի 11-ին՝ ժամը 17:30-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի՝ Տավուշի մարզի Բաղանիս գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները դիվերսիոն փորձ են ձեռնարկել:
Հակառակորդի ստորաբաժանումների առաջխաղացումը ժամանակին հայտնաբերվել է: Հայկական բանակի արագ արձագանքման համապատասխան ստորաբաժանումը դարանակալել և ՀՀ պետական սահմանը խախտած դիվերսիոն խմբի գործողությունները չեզոքացրել է: Հակառակորդի դիվերսիոն խմբի մեկ անդամի դիակը գտնվում է միջդիրքային տարածքում:
Մինչդեռ նոյեմբերի 12-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ժամը 13.45-ի սահմաններում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈւ-ն հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցեց ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ էր:Ադրբեջանական կողմը 10 օր թույլ չէր տալիս տարհանել անձնակազմի զոհված անդամների դիերը: Դիերը տարհանվեցին ԼՂՀ ՊԲ հատուկ գործողության արդյունքում, որի ժամանակ երկու ադրբեջանցի զինվոր ոչնչացվեց:
Հունվարի 10-ին և լույս 11-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տակավին նկատվել է հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 200 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, արձակել է ավելի քան 2000 կրակոց:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, հակառակորդը շփման գծի որոշ հատվածներում օգտագործել է նաև անօդաչու թռչող սարքեր:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը առաջնագծի ողջ երկայնքով շարունակում են վստահորեն տիրապետել օպերատիվ մարտավարական իրադրությանը և անհրաժեշտության դեպքում դիմում համապատասխան գործողությունների:

12 Январь 2015 - 08:01 AMT
Армянская сторона дала армии Азербайджана вынести тело убитого диверсанта, над позициями НКР засечены беспилотники
Подразделения вооруженных сил Армении позволили азербайджанским солдатам забрать с нейтральной полосы тело погибшего диверсанта, убитого в ходе пресечения диверсии ВС Азербайджана.
Об этом сообщил на своей странице в Facebook Арцрун Ованнисян, отметив, что армянская сторона разрешила вывезти тело убитого, исходя из норм межународного гуманитарного права.
11 января, примерно в 17:30 по местному времени, на участке армяно-азербайджанской границы близ села Баганис Тавушской области РА азербайджанские подразделения совершили попытку диверсии. Продвижение подразделений противника было вовремя обнаружено, как минимум один диверсант был убит, его тело оставалось на нейтральной территории. Огнем с азербайджанской стороны был убит 80-летний пастух Сережа Саргсян.
При этом, 12 ноября вертолет МИ-24 Армии Обороны НКР, совершавший учебно-тренировочный полет, был сбит азербайджанской стороной на линии соприкосновения войск. Вертолет упал в нейтральной зоне, экипаж погиб. Азербайджанская сторона десять суток не позволяла забрать останки погибших, тела членов экипажа были возвращены в результате спецоперации АО НКР, в ходе которой были убиты двое азербайджанских солдат.
Пресс-служба Армии обороны НКР, в свою очередь, сообщает, что в ночь на 11 января подразделения ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня около 200 раз, произведя более 2000 выстрелов по армянским позициям. Также на некоторых участках линии соприкосновения были засечены беспилотники.