Թուրքական հասարակության մեջ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում հայերի զանգվածային կոտորածներն իբրև ցեղասպանություն ճանաչելու կողմանկիցները բացարձակ փոքրամասնություն են: Այդ մասին վկայում են Թուրքիայում հրապարակված սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները:
Ինչպես հայտնում է The Daily Star-ը` վկայակոչելով Agence France Presse գործակալությանը, այդ ողբերգության 100-ամյակի նախօրեին սոցհարցման արդյունքում պարզվել է, որ հարցվածների միայն 9.1%-ն է կարծում, որ Անկարան պետք է ներողություն խնդրի 1915 թվականին օսմանյան տիրապետության օրոք իրագործված կոտորածների համար և այն ցեղասպանություն ճանաչի:
Եվս 9.1%-ն էլ միայն ներողություն խնդրելու կողմնակից է` առանց Ցեղասպանության փաստի ճանաչման: Հարցումը 2014-ի նոյեմբեր-դեկտեմբերին անցկացրել է Ստամբուլում գործող Տնտեսագիտության և արտաքին քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնը, ասնաիցները 1508-ն էին:
Հարցվածների 23%-ը նշել է, որ 1915-ին զոհվածներից ոչ բոլորն էին հայեր, և որ կառավարությունը պետք է ցավակցություն հայտնի զոհված բոլոր օսմանյան քաղաքացիների համար:
Հարցման մասնակցածների 12%-ն էլ համոզված է, որ թուրքական կառավարությունը պետք է իր ցավակցությունը հայտնի 1915 թվականին զոհված հայերի համար, բայց չպետք է ներողություն խնդրի: Իսկ 21%-ն էլ նախընտրել է, որ Թուրքիան որևէ քայլով չարձագանքի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայերի պահանջներին:

13 Январь 2015 - 17:31 AMT
Мнение о том, что Турция должна признать массовое исстребление армян в ходе Первой мировой войны Геноцидом, разделяет меньшинство турецкого общества. Об этом свидетельствуют результаты соцопроса, проведенного в стране.
Как сообщеает The Daily Star со ссылкой на AFP, исследование общественного мнения, проведенное накануне 100-летней годовщины Геноцида армян выяснило, что 9.1% высказывается за извинения и признание событий геноцидом.
Другие 9.1% высказались за извинения, но против признания факта геноцида. 23% опрошенных заявили, что не все погибшие в 1915 году были армянами, и государство должно выразить соболезнования, но не извиняться. Еще 21% опрошенных заявил, что Анкара никак не должна реагировать на требования армян.
Опрос был проведен в ноябре-декабре 2014 года стамбульским Центром изучения экономики и внешней политики. В опросе приняло участие 1508 человек.