14 Հունվար 2015 - 13:43 AMT
Ցանկացած բռնություն շփման գծում ապակայունացնում է իրավիճակը, և դա կարող է հանգեցնել լարվածության վտանգավոր աճի կողմերի միջև, հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Ըստ նրա, ռազմական գործողությունը կարող է ձախողել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ջանքերը:
«Կողմերի տեսակետները լսելու համար մենք պարբերաբար այցելում ենք տարածաշրջան, սակայն մեր հերթական այցի ժամկետը դեռ որոշված չէ», ասել է նա:
«Առաջիկա շաբաթներին հնարավոր է նաև հանդիպում կողմերի արտգործնախարարների հետ: Մենք հուսով ենք, որ նախարարները կհանդիպեն ու կկարողանան քննարկել առաջ շարժվելու ուղիները: Մենք հուսով ենք նաև, որ նախագահները կկատարեն 2014-ի հոկտեմբերին Փարիզում ստանձնած պարտավորություններն ու կշարունակեն երկխոսությունը: Հակամարտության կարգավորումը բանակցությունների միջոցով հնարավոր է միմյանց հետ աշխատելու կողմերի քաղաքական կամքի առկայության դեպքում»,-ասել է նա:
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունվարի 13-ին և լույս 14-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 150 անգամ` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1.400 կրակոց: ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ պաշտպանության բանակի առաջապահ զորամասերը, անհրաժեշտության դեպքում դիմելով պատասխան քայլերի, շարունակել են վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:
Հունվարի 11-ին, ժամը 23:00-ի սահմաններում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և արևելյան (Ակնա) ուղղություններով արձանագրվել են հակառակորդի դիվերսիոն հետախուզական խմբերի ներթափանցման փորձեր:Երկու ուղղությամբ էլ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, ժամանակին հավաստանշելով ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը, դիմել են կանխարգելիչ գործողությունների և նրանց հետ շպրտել ելման դիրքեր:
Հունվարի 11-ին՝ ժամը 17:30-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի՝ Տավուշի մարզի Բաղանիս գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները դիվերսիոն փորձ են ձեռնարկել: Հակառակորդի ստորաբաժանումների առաջխաղացումը ժամանակին հայտնաբերվել է: Հայկական բանակի արագ արձագանքման համապատասխան ստորաբաժանումը դարանակալել և ՀՀ պետական սահմանը խախտած դիվերսիոն խմբի գործողությունները չեզոքացրել է: Հակառակորդի դիվերսիոն խմբի մեկ անդամի դիակը գտնվում է միջդիրքային տարածքում:
Արծրուն Հովհաննիսյանն ավելի վաղ հայտնել է, որ Տավուշում ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած դիվերսիոն գործողություններից հետո որոշ ժամանակ շարունակվում էր լարվածությունը: Հայկական ստորաբաժանումները արժանի հակահարված են տվել բոլոր կրակոցներին: ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները ելնելով միջազգային մարդասիրական նորմերից թույլատրել են ադրբեջանական կողմին միջդիրքային տարածքից հանել դիվերսանտներից մեկի դին:
Ավելի վաղ ԼՂՀ ՊՆ-ն հերքել էր լուրերը, ըստ որի ղարաբաղյան ուժերը ժադրբեջանական խաղաղ բնակավայրեր են գնդակոծել.«Դրանք ոչ այլ ինչ են, քան հերթական ապատեղեկատվություն: Արցախի զինված ուժերը խիստ անհրաժեշտության դեպքում միայն ու միայն թիրախային հարվածներ են հասցնում հակառակորդի առաջնագծի դիրքերին՝ նպատակ ունենալով ճնշել վերջին նախահարձակ ու սանձարձակ գործողությունները:
Խաղաղ բնակավայրերը պաշտպանության բանակի համար երբևէ չեն եղել հարվածի թիրախ: Հիշեցնենք, որ տվյալ վարքագիծը եղել ու մնում է ադրբեջանական զինուժի «մենաշնորհը», ինչի ապացույցն են հայ-ադրբեջանական սահմանահատվածին գտնվող հայկական բնակավայրերի վրա հակառակորդի կողմից պարբերաբար իրականացված և իրականացվող գնդակոծություններն ու արկակոծությունները»:

14 Январь 2015 - 13:13 AMT
Любое насилие вдоль линии фронта создает дестабилизацию, и это может привести к опасной эскалации напряженности между сторонами, заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, сообщает АПА.
По его словам, военная операция может свести на нет усилия по решению нагорно-карабахского конфликта мирным путем: «Для того чтобы услышать мнения сторон, мы совершаем регулярные визиты в регион. Но дата нашего очередного визита в регион пока не определена».
«В ближайшие несколько недель может состояться наша встреча с министрами иностранных дел. Мы надеемся, что министры встретятся и смогут обсудить пути движения вперед. Также мы надеемся, что президенты выполнят взятые на себя в октябре 2014 года в Париже обязательства и продолжат диалог. Решение конфликта путем переговоров возможно только в случае наличия у сторон политической воли для работы друг с другом», – сказал он.
По оперативным данным Армии обороны НКР, 13 января и в ночь на 14 января на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана противник нарушил режим прекращения огня порядка 150 раз. За этот период по арцахским позициям было произведено более 1400 выстрелов из стрелкового оружия разного калибра.
Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, передовые подразделения Армии обороны НКР в случае необходимости прибегают к ответным действиям и продолжают уверенно осуществлять боевое дежурство.
11 января, примерно в 23:00 по местному времени на северо-восточном (Джрабред) и восточном (Акна) направлении лини соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана были зафиксированы две попытки проникновения азербайджанских диверсионно-разведывательных групп. Передовые подразделения Армии обороны НКР, вовремя обнаружив азербайджанские группы, прибегли к ответным действиям и отбросили противника на исходные позиции.
В тот же день, примерно в 17:30 по местному времени, на участке армяно-азербайджанской границы близ села Баганис Тавушской области РА азербайджанские подразделения совершили попытку диверсии. Продвижение подразделений противника было вовремя обнаружено, сообщил пресс-секретарь Минобороны РА Арцрун Ованнисян в социальной сети Facebook. Соответствующее спецподразделение быстрого реагирования ВС РА пресекло действия нарушившей государственную границу Армении азербайджанской диверсионной группы. Тело одного из диверсантов осталось на нейтральной полосе. В результате перестрелки погиб армянский мирный житель – пастух Сережа Саргсян, 1935 г.р.
В последнее время ситуация на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана остается напряженной.