16 Հունվար 2015 - 08:08 AMT
Բրիտանական Ուոբրնում մեծացած դերասան, գրող Էրիկ Բոգոսյանը Քեմբրիջի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցում հակիրճ խոսել է իր «Նեմեսիս գործողություն» գրքի մասին, որը ներկայացնում է 1915-ից սկսված Հայոց ցեղասպանության համար պատասխանատու Օսմանյան Թուրքիայի առաջնորդներին սպանելու դավադրությունը:
The Boston Globe պարբերականի փոխանցմամբ, Բոգոսյանը, ում ծնողները հայեր են, տարբեր աշխատանքներ ունի, որը ներառում է «Ռադիո զրույց» (Talk Radio) պիեսը և դրան հաջորդած ֆիլմը, երեք վեպ և գլխավոր դերը «Օրենք և կարգ. Քրեական մտադրություն» (Law and Order: Criminal Intent) հեռուստասերիալում: «Նրա առաջին՝ «Օպերացիա Նեմեսիս» վավերագրական գիրքը լույս կտեսնի ապրիլին՝ ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին», – նշում է պարբերականը:
Բոգոսյանի գիրքը ներկայացնում է հայերի մի փոքր խմբի ջանքերը՝ հայտնաբերելու և սպանելու Օսմանյան կայսրության մի քանի առաջնորդներին, ներառյալ Ներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշային, որը 1918-ին՝ վարչակարգի անկումից հետո, փախավ Թուրքիայից:
«Կլարկի համալսարանի դասախոս և Հայոց ցեղասպանության ոլորտում մեծ հեղինակություն ունեցող, Թուրքիայում ծնված Թաներ Աքչամը նույնպես խոսեց՝ անդրադառնալով Ցեղասպանությանը հաջորդած տարիներին Ազգերի լիգայի կողմից հայ կանանց և որբերի փրկությանը»,- ընդգծում է պարբերականը:
«Նեմեսիս» գործողությունը ցեղասպանության կազմակերպիչների դեմ վրեժի գործողությունների շարք էր: Հայ վրիժառուները փաստացի իրականացրեցին փախուստի մեջ գտնվող ցեղասպանության մեջ մեղավոր մարդկանց մահվան դատավճիռը, որը կայացվել էր Կոնստանդնուպոլսի դատարանի կողմից: սպանվածների թվում էին, մասնավորապես, Թուրքիայի նախկին ներքին գործերի նախարար Թալեաթ-փաշան, նախկին մեծ վեզրի Սեիդ-Խալիմ Փաշան, Տրաբզոնի նախկին ղեկավար Ջեմալ Ամզին, Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի հրամանատար Ջեմալ փաշան և այլ պատասխանատու անձինք:

16 Январь 2015 - 10:50 AMT
Известный актер, писатель Эрик Богосян в церкви Святой Троицы в Кембридже кратко рассказал о книге под названием «Операция Немезис», в которой представлен заговор с целью убийства лидеров Османской Турции, ответственных за Геноцид армян 1915 года.
Издание «The Boston Globe» отмечает, что у Богосяна, родители которого – армяне, весьма внушительное резюме, включающее пьесу «Радио-беседа» (Talk Radio) и последовавший за ней фильм, три романа, а также главную роль в телесериале «Закон и порядок. Преступное намерение» (Law and Order: Criminal Intent). «Моя первая документальная книга под названием «Немезис» будет выпущена в апреле – к годовщине Геноцида армян», – отмечает издание.
Книга Богосяна рассказывает о действиях небольшой группы армян по выявлению и убийству нескольких лидеров Османской империи, включая министра внутренних дел Талаата-пашу, бежавшего из Турции в 1918 году, после падения правящего режима». «На мероприятии также выступил преподаватель университета Кларка, обладающий огромным авторитетом в деле исследования Геноцида армян, турецкий историк, социолог и публицист Танер Акчам, рассказав о спасении армянских женщин и детей, организованном Лигой наций в последующие годы», – подчеркивает издание.
Операция «Немезис» – это ряд действий, направленных на уничтожение турецких преступников, главных организаторов и исполнителей Геноцида армян. Фактически, армянские мстители привели в исполнение объявленный константинопольским судом приговор находящихся в бегстве людей, виновных в организации Геноцида армян. В числе убитых, в частности, бывший министр внутренних дел Турции Талаат-паша, бывший везирь Сеид Халим-паша, бывший глава Трапезунда Джемаль Азми а также бывший министр военно-морских сил Османской империи Джемаль.