Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը շարունակում է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարը:Հունվարի 16-ին և լույս 17-ի գիշերն այն խախտվել է մոտ 300 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 3000 կրակոց:
Մինչ այդ, ՊԲ օպերատիվ տվյալներով հունվարի 11-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդը հրադադարը խախտել է մոտ 1200 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 12.000 կրակոց:
Հունվարի 14-ին ԵԱՀԿ առաքելության Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծի պլանային դիտարկման ժամանակ ղարաբաղյան կողմը միջնորդների ներկայացուցիչներին դուրս էր բերել իր առաջապահ դիրքեր, սակայն ադրբեջանցիների արձակած կրակոցի պատճառով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներն անվտանգության նկատառումներից ելնելովնպատակահարմար են գտել ընդհատել դիտարկման անցկացումը:
Խախտումներից բացի, շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և արևելյան (Ակնա) ուղղություններով ադրբեջանական հատուկ նշանակության ջոկատայինները հունվարի 12-ինդիվերսիոն ներթափանցման փորձեր են ձեռնարկել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների օպերատիվ գործողությունների արդյունքում` հակառակորդի առաջխաղացումը կասեցվել է՝ հատուկ ջոկատայինները կորուստներ կրելով, հետ են շպրտվել ելման դիրքեր:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը վերահսկում են իրենց վստահված պետական սահմանը և պատրաստ են համարժեք հարված հասցնել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին:

17 Январь 2015 - 10:09 AMT
По оперативным данным Армии обороны, в ночь на 17 января на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана противник нарушил режим прекращения огня около 300 раз. По карабахским позициям было произведено более 3000 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.
Передовые подразделения Армии обороны дали адекватный ответ на провокационные действия противника и предприняли соответствующие шаги для обеспечения надежной обороны по всему периметру линии соприкосновения.
16 января президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в заседании Военного совета Армии обороны, посвященном подведению итогов 2014 года и планам на 2015 год.
В своем выступлении глава государства коснулся процесса военного строительства, отметил достижения и существующие проблемы. Президент дал удовлетворительную оценку проведенным в 2014 году работам. При этом Бако Саакян подчеркнул, что задачи, которые решает Армия обороны, были, есть и будут самыми важными и ключевыми направлениями для государства.
Говоря о планах на текущий год, президент НКР особо подчеркнул, что политическая повестка 2015 года достаточно насыщена рядом важнейших мероприятий общенационального и общегосударственного значения, которые потребуют дополнительной бдительности и подготовки также и от вооруженных сил, тем более что грубые нарушения режима перемирия и попытки дестабилизации ситуации в такие периоды стали одной из основ политики противника. Президент Бако Саакян подчеркнул, что агрессор должен всегда знать, что арцахцы сильнее, смелее и дадут достойный отпор на любое посягательство против их независимости, безопасности и достоинства.
Глава государства дал конкретные поручения министру обороны и высшему офицерскому составу армии по должному решению стоящих перед вооруженными силами задач.
В совещании приняли участие министр обороны Республики Армения Сейран Оганян, другие должностные лица.