Այսօր` հունվարի 19-ին, լրանում է պոլսահակ գրող, լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության 8-րդ տարելիցը, ինչի կապակցությամբ Թուրքիայում Ժողովուրդների դեմոկրատական քրդամետ կուսակցության Շիշլիի մասնաճյուղը քայլերթ է կազմակերպել, տեղեկացնում է «Ակօս»-ը:
Նրանք պնդել են, որ օրեր առաջ ձերբակալված Ջիզրեի ոստիկանապետը կապ ունի Դինքի սպանության հետ, և նշել, որ Դինքի սպանությունից հետո տեղի ունեցած հայազգի զինծառայող Սևակ Շահին Բալըքչըի և տարեց հայ կնոջ՝ Մարիցա Քյուչուքի սպանությունները Հայոց ցեղասպանության շարունակությունն են:
Ակցիայի մասնակիցները ստորագրահավաք են սկսել «Էրգենեկոնի» փողոցը Հրանտ Դինքի անունով կոչելու համար: Նրանք նաև փողոցում «Հրանտ Դինքի փողոց» գրությունն են փակցրել:
Ստորագրահավաքը շարունակվելու է մինչև Հայոց ցեղասպանության մեկնարկի օրը համարվող ապրիլի 24-ը:
«Առերեսվե՛ք Հրանտի հետ, Ցեղասպանությանը» պաստառը պարզած մոտ 50 մարդ քայլերթի ընթացքում տարբեր կարգախոսներով է հանդես եկել՝ մասնավորապես՝ «Քուրդ, թուրք, հայ. կեցցե՛ ազգերի եղբայրությունը», «Մեր եղբայրն ես, Հրա՛նտ», «Բոլորս Հրանտ ենք, բոլորս հայ ենք» և այլն:
Դինքի սպանության 8-րդ տարելիցի կապակցությամբ նրա գերեզմանին են այցելել հարազատներն ու նրան գնահատողները: Հիշատակի միջոցառմանը մասնակցել է նաև Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունից պատգամավոր Սեզգին Թանրըքուլուն, ով հիշեցրել է, որ Դինքը սպանվել է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության իշխանության տարիներին:
Նա հիշեցրել է, որ 3-5 «գործիքից» բացի, սպանության իրական կազմակերպիչները չեն բացահայտվել, գրում է Tert.am-ը:
Կասկածյալ Օգյուն Սամասթը ձերբակալվեց 32 ժամ անց: 2012 թվականի հունվարի 17-ին դատարանը մեղավոր ճանաչեց 19 մարդու «ահաբեկչական կազմակերպության անդամներ» մեղադրանքով: Յասին Հայալը ցմահ բանտարկության դատապարտվեց, անմիջական հանցագործ Օգյուն Սամասթը՝ 23 տարվա ազատազրկման: Մեղադրյալներն անցնում էին Թուրքիայի ՔՕ 220 հոդվածով՝ սպանության կազմակերպում ու իրագործում: 2014 թ. մարտին ոստիկանության հետախուզության նախկին պետը մեղադրվեց Հրանտ Դինքի գործով թերանալու մեջ ու հեռացվեց հետաքննությունից, թեև սկզբում վարչական դատարանը մերժեց քննությունից նրան հեռացնելու պահանջը: Դատական տեսուչներն իբր պարզել էին, որ ոչնչացված տեղեկատվությունը կարող է կապված լինել այն շրջանի հետ, երբ Դինքը սպանվեց սպառնալիքներ ստանալուց հետո:

19 Январь 2015 - 12:21 AMT
Со дня убийства Гранта Динка исполнилось 8 лет: Прокурдская партия призывает назвать его именем улицу
Сегодня, 19 января, исполнилось 8 лет со дня убийства главного редактора армяно-турецкой газеты «Агос» Гранта Динка. 19 января 2007 Грант Динк был убит прямо перед редакцией своей газеты. Подозреваемый в убийстве 17-летний Огюн Самаст был задержан через 32 часа после происшествия на основе явки с повинной. Летом 2011 г. суд Стамбула вынес приговор о лишении Самаста свободы сроком на 21 год. В ходе слушаний Самаст заявлял, что стал жертвой антиармянской пропаганды турецких властей. Адвокаты семьи Динка считают, что Самаст был пешкой в руках заказчиков преступления.
Как сообщает Tert.am, филиал прокурдской Народно-демократической партии Турции в Шишли организовал шествие, посвященное 8-ой годовщине убийства Гранта Динка.
Они утверждали, что арестованный на днях начальник полиции Джизре связан с убийством Динка и отметили, что убийства военнослужащего армянского происхождения Севака Балыкчи и пожилой армянки – Марицы Кючук являются продолжением Геноцида армян.
Участники акции начали сбор подписей с целью переименования улицы «Эргенекона» в улицу имени Гранта Динка. Они даже прикрепили на улице табличку с надписью «Улица Гранта Динка», пишет газета «Акос».
Сбор подписей продолжится до 24 апреля.
Около 50 человек с плакатом «Столкнитесь лицом к лицу с Грантом Динком и Геноцидом армян» прошли шествием и скандировали лозунги: «Курд, турок, армянин – да здравствует братство народов!», «Та наш брат, Грант!», «Мы все Гранты, мы все армяне» и др.