19 Հունվար 2015 - 10:07 AMT
Բեյրութի Հայկազյան համալսարանը և Հայոց ցեղասպանության Լիբանանի 100-ամյակի Կենտրոնական մարմինը հունվարի 31-ից փետրվարի 1-ը «Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակ. հետևանքներ և առաջադրանքներ» խորագրով միջազգային գիտաժողով ենկազմակերպում:
Հայկական ուսումնասիրությունների «ԱՆԻ-» կենտրոնի տեղեկացմամբ, զեկույցներով հանդես կգան Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը, («Հայոց ցեղասպանության ժողովրդագրական, մշակութային, աշխարհագրական, տնտեսական և քաղաքական հետևանքները»), միջազգային իրավունքի փորձագետ Վլադիմիր Վարդանյանը («Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացումը միջազգային իրավունքի միջոցներով»), Բեյրութի հայ ավետարանական քոլեջի տնօրեն Զավեն Մսըրլյանը («Միջազգային համայնքի հակազդեցությունը Հայոց ցեղասպանության ընթացքին և դրանից հետո»), լիբանանցի պատմաբան Սալեհ Զահրեդդինը («Պետությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության չարաշահումն ընդդեմ Թուրքիայի»), միջազգային իրավունքի փորձագետ Արսեն Ավագյանը («Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունները 1991-2014թթ.»), ԱՆԻ կենտրոնի փորձագետ Թաթուլ Հակոբյանը («Հայ-թուրք ոչ պետական hարաբերությունները»), թուրք պատմաբան Բյուլենթ Բիլմեզը («Թուրքիայի կեցվածքն իր փոքրամասնությունների հանդեպ (1923-2014)»), ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը («Հայերի կարգավիճակը ժամանակակից Թուրքիայում. իսլամաց(վ)ած հայերը»):
Գիտաժողովի փակումից առաջ կկայանա Դամասկոսի համալսարանի դասախոս Նորա Արիսյանի «100 արաբական վկայություն, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակ» և լրագրող, Երևանի ԱՆԻ կենտրոնի փորձագետ Թաթուլ Հակոբյանի «Արցախյան օրագիր. կանաչ ու սև» հատորների (արաբերենով) շնորհանդեսը: Գիտաժողովի հովանավորն է Մերձավոր Արևելքի Հայ ավետարանական եկեղեցիների միության նախագահ, Վերապատվելի Մկրտիչ Կարագյոզյանը:

19 Январь 2015 - 10:56 AMT
Бейрутский университет Айказян совместно с ливанским Центральным органом по 100-летию Геноцида армян с 31 января по 1 февраля организуют международную научную конференцию под девизом «Столетие Геноцида армян: Последствия и предложения».
По сообщению центра армянских исследований «Ани», с докладами выступят заместитель директора Музея-института Геноцида армян Сурен Манукян («Демографические, культурные, географические, экономические и политические последствия Геноцида армян»), эксперт по международному праву Владимир Варданян («Устранение последствий Геноцида армян средствами международного права»), директор армянского евангелистского колледжа в Бейруте Завен Мсрлян («Реакция международного сообщества как во время Геноцида армян, так и в последующие годы»), »), эксперт по международному праву Владимир Варданян Арсен Авагян («Отношения между Арменией и Турцией 1991-2014 гг.»), , эксперт ереванского центра «Ани» Татул Акопян («Армяно-турецкие негосударственные отншения»), турецкий историк Бюлент Билмез («Позиция Турции по отношению к своим национальным меньшинствам»), этнограф Грануш Харатян («Статус армян в современной Турции: Обращенные в ислам армяне»).
До закрытия научной конференции состоится презентация многотомных изданий «100 арабских свидетельств, 100-летие Геноцида армян» преподавателя Дамаскского университета Норы Арисян и журналиста, эксперта ереванского центра «Ани» Татула Акопяна «Арцахский дневник. Зеленое и черное» на арабском языке.
Спонсором мероприятия выступит председатель Союза Армянских Евангелистских церквей на Ближнем Востоке Мкртыч Карагезян