20 Հունվար 2015 - 10:42 AMT
Երբ Թուրքիայի նախագահի հրավերով Արքայազն Չարլզը, ինչպես նաև Ավսրալիայի և Նոր Զելանդիայի վարչապետները հավաքվեն Գալիպոլիում՝ նշելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի մարտերը, 1.5 միլիոն սպանված քրիստոնյա հայերի հոգիները կուղեկցեն նրանց:
Որպես դիվանագիտական հիմար քայլ՝ Թուրքիան պլանավորում է օգտագործել 1915-ին Անտանտի ներխուժումն իր իսկ տարածք՝ կոծկելու Օսմանյան Կայսրության տարիներին հայերին կոտորելու հիշողությունը, որը 20-րդ դարի առաջին կիսաարդյունաբերական ցեղասպանությունն էր, գրում է The Independent պարբերականի լրագրող, գրող Ռոբերտ Ֆիսկը:
Իմանալով հանդերձ, որ իր նախաձեռնությունը մերժվելու է, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրավիրեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին մասնակցելու Գալիպոլիի մարտերի տոնակատարություններին՝ մինչ այդ նախագահ Սարգսյանի կողմից նույն օրը Հայոց ցեղասպանությունը հիշատակող արարողություններին մասնակցելու հրավեր ստացած լինելով:
Հեղինակի խոսքով՝ սա ուղղակի դիվանագիտական չարաճճիություն չէ: Թուրքերին հայտնի է, որ Անտանտի երկրները սկսել են ներխուժումն ապրիլի 25-ին, բայց վախենում են, որ 1915-ը պատմության մեջ կման որպես հայերին բնաջնջելու տարեթիվ: Հայերը որոշեցին հիշատակել Ցեղասպանությունն ապրիլի 24-ին, որովհետև հենց այդ օրը Թուրքիայի ոստիկանությունը սկսեց Կոնստանդնուպոլսում հավաքագրել հայ ակադեմիկոսների, իրավաբանների, բժիշկների, ուսուցիչների և լրագրողների:
Գերմանիայի որոշ պատմաբանների նման, ովքեր ժխտում են հրեաների հոլոքոստը, Թուրքիան հրաժարվում է ընդունել Օսմանյան Կայսրության պատասխանատվությունը 1914-1918թթ. պատերազմի ամենամեծ հանցանքի, այդ արյունահեղության մեջ, որն այդ ժամանակ անհանգստացրել էր նույնիսկ Թուրքիայի դաշնակից Գերմանիային: 1915-ի Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են բազմաթիվ եվրոպական երկրներ և հարյուրավոր գիտնականներ: Թուրքիայի պնդումը, թե հայերը զոհ գնացին պատերազմի ցնցումներին, վաղուց արդեն կասկածի տակ է:
Մի քանի խիզախ թուրք գիտնական ուսումնասիրել են Օսմանյան փաստաթղթերը և ապացուցել, որ Կոնստանդնուպոլսից հրաման է ուղարկվել տարածքային պատասխանատուներին՝ ոչնչացնելու հայկական համայքները: Ստամբուլի Բիլգի համալսարանի պրոֆեսոր Այհան Ախթարը ծավալուն աշխատանք է նվիրել Գալիպոլիի մարտերում կռված հայերին, մասնավորապես՝ կապիտան Սարգիս Թորոսյանին, ում ծնողներն ու քույրը զոհվել են Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Պրոֆեսոր Ախթարին դատապարտել են թուրքական բանակի ծառայողներն ու մի շարք ակադեմիկոսներ, որոնք ժխտում են ինչպես Գալիպոլիի մարտերում հայերի մասնակցությունը, այնպես էլ կապիտան Թորոսյանի գոյությունը:
Բայց այժմ Թուրքիան փոխում է պատմությունը: Այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն վերջերս ընդունել է, որ ուրիշ էթնիկ խմբեր, ինչպիսիք են արաբներն ու հայերը, նույնպես կռվել են Գալիպոլիի մարտերում, և իբր դա է եղել Հայաստանի նախագահին հրավիրելու պատճառը:
Թուրք-հայկական պատմության ճշմարտացիության գործում մեծ է պրոֆեսոր Ախթարի և Թաներ Աքչամի ավանդը: Լուռ մնալու քաղաքական ճնշման տակ նրանք հազարավոր թուրքերի ստիպեցին քննարկել 1915-ի ահավոր դեպքերը: Շատ թուրքեր պարզեցին, որ իրենց տատիկներն իսլամացած հայեր են: Ախթարը հիշատակում է նաև Թուրքիայի համար կռված ուրիշ հայ զինվորների, մասնավորապես՝ ավագ լեյտենանտ Սուրմենյանին, ում հիշողությունները լույս տեսան Թորոսյանի մահից 13 տարի անց Բեյրութում:
Ֆիսկին տված իր հարցազրույցում Ախթարն ասել է. «Եթե նրանք ուզում էին պատվել Թուրքիայի համար զոհված հայ զինվորներին, ապա պետք է հրավիրեին Ստամբուլի հայոց պատրիարքին: Ինչո՞ւ են հրավիրում նախագահ Սարգսյանին, ում նախնիները հավանաբար կռվել են Ռուսաստանի կայսերական բանակում: Նա Ղարաբաղից է, եթե չեմ սխալվում: Սա շատ վիրավորական է նախագահ Սարգսյանի համար»:
Շատ հայեր կարող են նույն կարծիքն ունենալ: Տարիներ շարունակ նախագահ Սարգսյանը պատրաստ էր հայ-թուրքական սահմանը բացելու մասին դաշինք ստորագրել՝ փոխարենը ստանալով ցեղասպանության զուտ ձևական ուսումնասիրություն: Այն ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, մի շարք քաղաքական գործիչներ և լրագրողներ կողմ էին այդ գաղափարին: Սակայն հայկական սփյուռքը ցասումով արձագանքեց՝ ասելով, թե ինչ կզգային հրեաները, եթե Գերմանիայի հետ նրանց բարեկամությունը կախված լիներ հետաքննությունից, թե արդյոք հրեաների հոլոքոստն իսկապես եղել է:
«Գալիպոլիի թուրք հերոս, անխոս, Մուստաֆա Քեմալն էր, հետագայում՝ Աթաթուրք, ով դարձավ ժամանակակից թուրքական պետության հիմնադիրը: Նա չի մասնակցել 1915-ի հայերի մասսայական ջարդերին, բայց նրա գործընկերներից ոմանք ներգրավված են եղել, որն էլ, այնուամենայնիվ, կասկածի տակ է դնում թուրքական պետության պատմությունը: Գալիպոլիում Անտանտի արյունահեղ պարտությունը ստվեր գցեց Ուինսթոն Չերչիլի հետագա կարիերայի վրա, և այս փաստը քաջ հայտնի է հազարավոր ավսրտալացիների ու նորզելանդացիների, ովքեր այս տարի ապրիլին այցելելու են հին ռազմադաշտ: Թե ինչքանով են նրանք տեղեկացված ապրիլին կայանալիք մեկ ուրիշ, ավելի սարսափելի տարելիցի մասին, այլ հարց է», գրում է Ֆիսկը:

20 Январь 2015 - 13:52 AMT
The Independent. Празднование 100-летия битвы при Галлиполи – это позорная попытка скрыть Геноцид армян
Когда по приглашению президента Турции принц Чарльз, а также премьер-министры Австралии и Новой Зеландии соберутся в Галлиполи чтобы отметить 100-летие одной из битв Первой мировой войны, их будут сопровождать души 1,5 миллиона убитых армян.
Турция совершает беспрецедентно глупый дипломатический ход, решив использовать вторжение Антанты в 1915 году на ее территорию, чтобы отвлечь от организованной Османской Турцией резни армян, ставшей первым геноцидом 20-го века, пишет журналист британского издания The Independent Роберт Фиск.
Зная заранее, что его инициатива будет отклонена, президент Турции Реджеп Таиб Эрдоган пригласил президента Армении Сержа Саргсяна принять участие в праздновании битвы при Галлиполи, несмотря на то, что ранее президент РА пригласил Эрдогана в Ереван – 24 апреля 2015 года принять участие в мероприятиях, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
По словам автора, это не просто дипломатическая шалость. Туркам известно, что страны Антанты начали наступление 25 апреля, однако они боятся, что 1915 год в истории запомнится как дата массовой резни армян. Армяне решили отмечать Геноцид 24 апреля, так как именно в этот день полиция Турции в Константинополе начала набирать в армию армянских академиков, юристов, врачей, учителей и журналистов.
Как некоторые немецкие историки опровергают Холокост, так и Турция отказывается взять на себя ответственность за Геноцид армян, совершенный Османской империей, жестокость которого обеспокоила даже такого союзника как Германия.
Геноцид армян 1915 года признали многочисленные европейские страны и сотни ученых. Утверждение Турции о том, что армяне стали лишь жертвами потрясений войны, уже давно поставлено под сомнение. Несколько отважившихся турецких ученых изучили Османские документы и доказали, что из Константинополя местным правителям был отправлен приказ об уничтожении армянских общин.
Профессор стамбульского Университета Билги Айхан Ахтар посвятил объемный труд армянам, участвовавшим в битве при Галлиполи, в частности, Саргису Торосяну, чьи родители и сестры погибли во время Геноцида армян. Профессора Ахтара осудили военнослужащие турецкой армии и некоторые академикие, опровергающие как участие армян в битве при Галлиполи, так и существование самого капитана Торосяна. Однако теперь Турция пытается изменить историю. Министр иностранных дел этой страны Мевлют Чавушоглу недавно признал, что и другие этнические группы, такие как армяне или арабы, также принимали участие в битве при Галлиполи, и, якобы именно это стало причиной приглашеия президента Армении.
В правдивости изложения армяно-турецкой истории велика роль профессора Ахтара и Танера Акчама. Они заставили тысячи турок задуматься об ужасающих событиях 1915 года. Многие из них выяснили, что их бабушки – обращенные в ислам армянки. Ахтар указывает и на других армянских военнослужащих, сражавшихся на стороне Турции, в частности, о старшем лейтенанте Сурменяне, чьи воспоминания были опубликованы спустя 13 лет, после его смерти в Бейруте.
В интервью, данном журналисту Фиску, Ахтар сказал: «Если они хотели отдать дань погибшим за Турцию армянам, они должны были сперва пригласить армянского патриарха Стамбула. Зачем они пригласили Сержа Саргсяна, чьи предки, вероятно, сражались в армии Российской империи? Если не ошибаюсь, он родом из Карабаха. Это весьма оскорбительно для него».
Многие армяне могут придерживаться такого же мнения. Вот уже несколько лет президент Саргсян готов к подписанию резолюции об открытии армяно-турецкой границы, получая в ответ лишь отговорки о формальных исследованиях Геноцида армян. Хиллари Клинтон, которая в те годы была госсекретарем США, а также ряд политических деятелей и журналистов были за претворение этой идеи в жизнь. Однако армянская диаспора гневно восприняла эту идею, спрашивая, как бы отнеслись к подобному евреи, если бы их дружба с Германией зависела от исследований, ставящих под сомнрние сам факт Холокоста .
«Турецким героем битвы при Галлиполи, без сомнений, был Мустафа Кемаль, впоследствии – Ататюрк, ставший основателем современного турецкого государства. Он не участвовал в массовых погромах армян в 1915 году, однако некоторые из его сотратников участвовали в этом, вот что ставит под сомнение историю турецкого государства. Кровопролитное поражение Антанты в битве при Галлиполи впоследствии бросило тень на карьеру Уинстона Черчилля, и этот факт хорошо известен многим австралийцам и новозеландцам, готовым в апреле этого года посетить поле боя в Галлиполи. А насколько они информированы о другой – более ужасающей годовщине, отмечаемой в апреле, это уже совсем другой вопрос», – пишет Фиск.