Ուրուգվայի նախագահ Խոսե Մուխիկան, որը հեռանում է նախագահի պաշտոնից, հայ համայնքի հետ հրաժեշտի հանդիպմանը խոստացել է աջակցել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված բոլոր միջոցառումներին:
«Ես վստահ եմ, որ թուրքերը կնեղանան, բայց Հայոց ցեղասպանությունն իրողություն է, և, եթե կարող եմ ինչ-որ կերպ նպաստել ճանաչման գործին, ուրախությամբ կանեմ դա»,- հայտարարել է Մուխիկան:
Մուխիկան նշել է նաև, որ Հայոց ցեղասպանության հարցում հնարավոր չէ արդարության հասնել, քանի որ հայ ժողովրդի կրած ցավն ու կորուստներն անհնար է հատուցել:
«Կան պետական շահեր, որոնք խանգարում են այդ հարցին: Սակայն, նվազագույնն, ինչ այսօր պետք է անի Անկարան, ինքնաքննադատության քաջություն ունենա և ընդունի կատարած վայրագությունները»,-ասել է նա:
2014-ի դեկտեմբերին Ուրուգվայի նախագահ ընտրվեց Տաբարե Վասկեսը, որը ստանձնում է պաշտոնը 2015-ի մարտի 1-ին:
Պաշտոնապես առաջինը Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել և դատապարտել է Ուրուգվայը 1965թ.:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Լիտվան, Իտալիայի խորհրդարանի ստորին պալատը, ԱՄՆ նահանգների մեծ մասը, Հունաստանի, Կիպրոսի, Արգենտինայի, Բելգիայի, Ուելսի խորհրդարանները, Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը, Կանադայի խորհրդարանի Համայնքների պալատը և Լեհաստանի սեյմը, ինչպես նաև Վատիկանը, Եվրախորհրդարանը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

21 Январь 2015 - 11:19 AMT
Президент Уругвая Хосе Мухика, покидающий пост президента страны, на прощальной встрече с армянской общиной Уругвая пообещал содействовать проведению всех мероприятий, приуроченных к столетию Геноцида армян.
«Я уверен, что турки обидятся на нас, но Геноцид армян имел место быть и если я могу быть хоть чем-то полезен в деле его признания, то сделаю это с радостью», – заявил Мухика.
Мухика также отметил, что в вопросе Геноцида армян невозможно достичь справедливости, поскольку та боль и урон, которые были нанесены армянскому народу в начале XX века невозможно компенсировать.
«Есть государственные интересы, которые мешают решению этого вопроса. Однако, меньшее, что может сделать сегодня Анкара – это взять на себе смелость самокритики и принять содеянные зверства», – сказал он.
В декабре 2014 года президентом Уругвая был избран Табаре Васкес, который вступит в должность 1 марта 2015 года.
Геноцид армян признан многими странами, в частности, Россией, Францией, Литвой; нижней палатой парламента Италии; большинством штатов США; парламентами Греции, Кипра, Аргентины, Бельгии, Уэльса; Национальным Советом Швейцарии; Палатой общин парламента Канады и сеймом Польши.