ԱՄՆ Նևադա նահանգի Քլարկ վարչական շրջանը որոշել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան կառուցել, որը կտեղադրվի Լաս Վեգասի «Սանսեթ փարք» զբոսայգում: Հուշարձանի դիզայնի, կառուցման ու տեղադրաման ծախսերը կազմում են 120.000 դոլար: Անհրաժեշտ գումարը կտրամադրի Հայ-ամերիկյան միությունը, հայտնում է Նևադայի հանրային ռադիոն: Ամեն տարի ապրիլի 24-ին հազարավոր ամերիկահայեր հավաքվում են՝ ոգեկոչելու Օսմանյան կայսրությունում զոհերի հիշատակը: Բացի սպանվածներից, հազարավոր հայեր նաև տեղահանվել են և ուղարկվել համակենտրոնացման ճամբարներ, նշում է աղբյուրը:
Ինչպես նշել է վարչական շրջանի հանձնաժողովի նախագահ Մերի Բեթ Սքոուն, հանձնաժողովի հանդիպումներին մոտավորապես 50 հայ էր եկել՝ կոթողը տեղադրելու խնդրանքով: «Զգացինք, որ հուշարձանի կառուցման ժամանակը հասունացել է»,- նշել է նա:
«2015-ի լրանում է Հայող ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Մեկուկես միլիոն հայ է զովել այդ տարիներին… Այս հուշարձանը կդառնա հիշատակի ծաղիկներ դնելու մի վայր»,- ասել է Լաս Վեգասի հայ-ամերիկյան միության խորհրդի անդամ Էնդի Արմենյանը:
Հայ-ամերիկյան միությունը հույս է հայտնել, որ նախագծի իրականացումն ավարտին կհասցվի մեկ տարվա ընթացքում:
Լոս Անջելեսում հայերը բնակվում են դեռ 19-րդ դարավերջից։ Համայնքը ձևավորվել է Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո, երբ Արևմտյան, ինչպես նաև Արևելյան Հայաստանից ԱՄՆ են գաղթել բազմաթիվ հայեր։ Նրանց թիվն ավելացել է Երկրորդ համաշխարհայինից հետո և այժմ էլ շարունակվում Է Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրներից ու Հայաստանից։ 2001-ին Լոս Անջելեսի քադաքապետարանի որոշմամբ Հոլիվուդի մի թաղամաս կոչվել Է «Փոքրիկ Հայաստան»): 2003 թվականի տվյալով Լոս Անջելեսում և շրջակա քաղաքներում (Մոնթեբելո, Գլենդել, Փասադենա, Հոլիվուդ, էնսինո, Բևեռլի Հիլզ, Սանտա Մոնիկա) բնակվում է մոտ 600.000 հայ։ Լոս Անջելեսի համայնքն ամենահայաշատն է ԱՄՆ-ում։

22 Январь 2015 - 12:35 AMT
Административный округ Кларк штата Невада в США принял решение об установке в самом парке Сансет-парк в Лас-Вегасе, памятника, посвященного жертвам Геноцида армян.
Расходы на дизайн, строительство и установку памятника составят 120 000 долларов. Необходимую сумму предоставит Армяно-американский союз, сообщает Общественное радио Невады. Каждый год 24 апреля тысячи американских армян собираются вместе, чтобы воздать дань памяти жертвам Османской империи. Многие тысячи армян, избежавшие смерти во время Геноцида армян были депортированы и отправлены в концентрационные лагеря, отмечает источник.
Как отметила председатель комиссии административного округа Мэри Бет Скоун, около 50 армян обратились в комиссию с просьбой об установке памятника жертвам Геноцида. «И мы почувствовали, что наступило время воздвигнуть такой памятник», – отметила она.
«В 2015 году будет отмечено 100-летие Геноцида армян. В те годы погибли полтора миллиона армян… Этот памятник станет местом, куда можно будет возложить цветы впамять о жертвах Геноцида», – сказал член совета Армяно-американского союза Лас-Вегаса Энди Арменян.
Армяно-американский союз выразил надежду, что реализация данного проекта будет завершена в течение года.