30 Հունվար 2015 - 09:39 AMT
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն «սխալմամբ» հրապարակել է Ծիծեռնակաբերդի լուսանկարը Չանաքքալեի ճակատամարտին նվիրված օրացույցում
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը, «սխալմամբ» հրապարակել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի լուսանկարը իր պաշտոնական օրացույցում, որը պատրաստվել էր Չանաքքալեի ճակատամարտի հարյուրամյակի նշանավորման առիթով, հայտնել է Hurriyet-ը Tert.am-ի փոխանցմամբ:
Ծիծեռնակաբերդի լուսանկարը տեղ է գտել ապրիլ ամսվա էջում: Դրանից հետո գերատեսչության ներկայացուցիչը թուրքական լրատվամիջոցին ասել է, որ «լուսանկարը պատահմամբ այլ լուսանկարների հետ է տեղ գտել» օրացույցում: Այդ դիպվածի բերումով հետաքննություն է սկսվել՝ պարզելու մեղավորին: Այդ օրացույցների մեծ մասը դեռ չի տարածվել:
Վերջերս Թուրքիայի իշխանությունները Չանաքքալեի ճակատամարտի մարտյան արարողությունը որոշեցին այս տարի նշել ապրիլի 24-ին, այն դեպքում, երբ ամեն տարի այն նշվել է մարտի 18-ին: Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հրավիրեց ՀՀ նախագահին մասնակցելու Չանաքքալեի ճակատամարտի հարյուրամյակի ապրիլի 24-ին կայանլիք միջոցառմանը:
Էրդողանի առաջարակը լայնորեն քննարկվեց ԶԼՄ-ներում, հիմնականում, բացասական արձագանք ստանալով:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հերքել է նաև այն վարկածը, թե դա գուցե Հայաստանի հետ նոր երկխոսություն սկսելու ջանք է:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ի պատասխան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի նամակի, որտեղ Թուրքիայի նախագահը Հայաստանի Հանրապետության նախագահին հրավիրել է ապրիլի 24-ին ներկա լինելու Թուրքիայում Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումներին, պատասխան նամակ է հղել, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Ի՞նչ նպատակ է սա հետապնդում, եթե ոչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից շեղելու պարզունակ նպատակ: Մինչդեռ, մինչև հիշատակի միջոցառում նախաձեռնելը, Թուրքիան շատ ավելի կարևոր պարտականություն ուներ սեփական ժողովրդի և ամբողջ մարդկության հանդեպ, այն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը»:

Министерство иностранных дел Турции опубликовало фотографию Цицернакаберда – мемориального комплекса, посвященного невинным жертвам Геноцида армян 1915 года в Османской империи, в календаре, посвященном столетию битвы при Дарданеллах, – передает Tert.am со ссылкой на турецкую газету Хюрриет.
Фотография Цицернакабреда оказалась на апрельской странице календаря, после чего представитель соответсвующего ведомства заявил турецким СМИ, что «фотография оказалась в календаре по ошибке».
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригласил Сержа Саргсяна в Турцию – участвовать 24 апреля на праздновании 100-летия битвы при Дарданеллах.
Приглашение Эрдогана широко обсуждалось в международных СМИ, получив отрицателььную оценку.
По данному случаю назначено расследование для выяснения виновных. Большая часть злополучных календарей пока не распространялась.
МИД Турции отрицает, что этот случай – попытка начать диалог в армянской стороной.
Президент Серж Саргсян в ответ на письмо президента Турции Реджепа Эрдогана, в котором президент Турции приглашает Президента Республики Армения 24 апреля с.г. присутствовать на мемориальных мероприятиях, посвященных столетию Галлиполийского сражения, направил ответное письмо Эргдогану, отметив, в частности:
«К сожалению, Турция продолжает свою традиционную политику отрицания, из года в год «совершенствуя» свой инструментарий искажения истории: столетие Галлиполийских боев в этом году впервые отмечает 24 апреля, в то время как они начались 18 марта 1915 года и продолжались до конца января 1916 года, а операция по высадке союзников – Галлиполийские сухопутные бои начались 25 апреля. Какую цель это преследует, если не простую цель отвлечь внимание мирового сообщества от мероприятий 100-летия Геноцида армян? В то же время, перед тем как инициировать мемориальное мероприятие, Турция имела намного более важную обязанность перед собственным народом и всем человечеством – признать и осудить Геноцид армян».