Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ասել է, որ Թուրքիան պատրաստ է «գին վճարել» 1915-ի համար՝ միայն ու միայն այն դեպքում, եթե «անկողմնակալ պատմաբանների թիմը» համաձայնի նրան, որ հոգեվարքի մեջ գտնվող Օսմանյան կայսրությունը իսկապես մեղավոր է ոճրի համար:
Էրդողանը, France Presse-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասել է թուրքական պետական TRT հեռուստաընկերության եթերում:
«Եթե արդյունքները ցույց տան, որ մենք ոճիր ենք գործել, եթե մենք պետք է գին վճարենքն, ապա որպես Թուրքիա՝ մենք կգնահատենք դա և կձեռնարկենք անհրաժեշտ միջոցները»,-ասել է նա:
Աղբյուրը նկատում է, որ Էրդողանն իր հայտարարությունն անում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի սպասվող արարողությունների նախօրեին:
Իր հայտարարության մեջ Էրդողանը խոսել է նաև թուրքական «բացված» արխիվների մասին և Հայաստանին կոչ արել ևս արխիվներ բացել Ցեղասպանության առնչությամբ, եթե այդպիսիսք կան, մեջբերում է Tert.am_ը:
Ավելի վաղ Էրդողանն ուղիղ եթերում պատասխանել է լրագրողների հարցերին` անդրադառնալով նաև Հայաստանի և հայերի հետ հարաբերություններին վերաբերող հարցին.«Հայկական սփյուռքը ոչ մի կերպ չի հանդարտվում, նրանք անվերջ ինչ-որ բաներ են նախաձեռնում, այս հարցում Թուրքիայի հետ բանավեճի, նույնիսկ վեճի մեջ մտնել են ուզում: Մենք չենք կարող նման բան հանդուրժել: Մենք պարտավոր չենք ինչ-որ մեկի պատվերով ընդունել Հայոց ցեղասպանության փաստը: Մենք միանգամայն անկեղծ պատրաստ ենք նստել սեղանի շուրջ, բայց հայերը փախչում են և խնդրի հետ ոչ մի կապ չունեցող երկրների խորհրդարաններում օրենքներ են ընդունել տալիս»:
2014-ի ապրիլի 23-ին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հանդես եկավ հայտարարությամբ` նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարելիցին: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Օսմանյան կայսրության թուրք, քուրդ, արաբ, հայ և այլ ազգությունների քաղաքացիների համար, անկախ նրանց կրոնական ու ազգային պատկանելությունից, բարդ շրջան էր, լի դառը իրադարձություններով: Անընդունելի է 1915 թվականի իրադարձություններն որպես պատրվակ ու Թուրքիայի հետ քաղաքական դիմակայության առարկա օգտագործելը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի իրադարձությունները մեր բոլորիս ընդհանուր ցավն են: Ողբերգական իրադարձությունները պետք է դիտարկվեն «արդար հիշողության» տեսակետից: Այնպիսի անմարդկային իրադարձությունները, ինչպիսին մարդկանց վերաբնակեցումն է, չպետք է խոչընդոտ դառնան թուրքերի ու հայերի միջև հարաբերությունների հաստատման համար»:
Միևնույն ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Դարդանելիի պատերազմական գործողությունների 100 ամյակի կապակցությամբ պետականորեն կազմակերպելիք միջոցառումներին, ի թիվս աշխարհի երկրների այլ նախագահների, նախատեսել է հրավիրել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգիսյանին: Նշվում է, որ Անկարան պատրաստվում է 2015-ի ապրիլի 23-24-ին հյուրընկալել 102 երկրի նախագահի կամ վարչապետի, որոնց ուղարկվել են մասնակցության հրավերներ: Նույն օրը ՀՀ նախագահը պատասխանել է հրավերին մերժումով:
Հունվարի 29-ին այոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստում Սերժ Սարգսյանը կրկին անդրադարձել է թեմային.
«Երբ ստացա այդ անպարկեշտ հրավերը, անհրաժեշտ համարեցի անմիջապես և հանրայնորեն պատասխանել Ռեջեփ Էրդողանին, քանի որ ակնհայտ էր, որ հրավերի փաստը կարող է թյուր կերպով հասկացվել և մեկնաբանվել միջազգային լրատվամիջոցների և հանրության կողմից: Կարծում եմ, որ իմ պատասխանը և դրան հետևած միջազգային և հենց Թուրքիայի ներսում տեղ գտած արձագանքները ապացուցում են այդ թերհաշվարկված քայլի սին լինելը:
Այդ քայլը սին է, ինչպես և ժխտողականության բոլոր դրսևորումները: Ժխտողականությունը ոչ միայն քաղաքական թուլության և անլիարժեքության բարդույթների դրսևորում է, այլև իրավական կատեգորիա: Այն կապում է Թուրքիայի գործող իշխանությունները ցեղասպանության հանցագործությունը կատարած իրենց նախորդների հետ, դարձնում նրանց մեղսակից մարդկության դեմ այդ ծանրագույն հանցատեսակում: Եվ հենց դրանով էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում երեկ զբաղված Թուրքիայի Հանրապետությունը»:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция готова «заплатить цену» за 1915 год только и только в том случае, если «команда беспристрастных историков» согласится с тем, что Османская империя, находящаяся в агонии на самом деле виновна в злодеянии.
Об этом, по сообщению France Press, Эрдоган заявил в эфире турецкого государственного канала TRT. «Если результаты покажут, что мы совершили преступление и если мы должны заплатить за это цену, то мы, как Турция, обязательно оценим это и предпримем необходимые меры», – сказал он.
Источник отмечает, что Эрдоган сделал свое заявление в преддверии мероприятий повященных столетию Геноцида армян.
Эрдоган также затронул вопрос «открытых» турецких архивов и призвал Армению также открыть свои архивы касательно Геноцида армян, если есть таковые, цитирует слова турецкого президента Tert.am.
Ранее, обращаясь к вопросу Геноцида армян и армяно-турецких отношений и отвечая на вопросы журналистов Эрдоган в прямом эфире заявил:
«Армянская диаспора никак не может успокоиться, она постоянно что-то предпринимает, пытаясь вовлечь Турцию в диспут и даже спор. Мы не можем стерпеть такое. Мы не обязаны принять факт Геноцида армян по чьему-то заказу. Мы совершенно искренне готовы сесть за стол переговоров, однако армяне избегают этого и заставляют парламенты различных стран, не имеющих ничего общего с проблемой, принимать законы».
23 апреля 2014 года премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган выступил с заявлением в связи с 99-ой годовщиной Геноцида армян, ставшим, по сути, очередным актом отрицания Геноцида. В заявлении, в частности, отмечается: «События Первой мировой войны, являются общей болью для всех нас. Трагические события должны быть рассмотрены с позиции «справедливой памяти». Такие негуманные меры, как переселение людей, не должны становиться помехой для установления отношений между турками и армянами, и что Турция, будучи страной с уверенностью, смотрящей в будущее, «всегда поддерживала научные и всеобъемлющие исследования для верного понимания истории», а также заявил, что Турция вспоминает о всех гражданах Османской империи, «какой бы этнической или религиозной принадлежности они не были», которые погибли в тот же период в подобных условиях.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригласил Сержа Саргсяна в Турцию – участвовать 24 апреля на праздновании 100-летия битвы при Дарданеллах. Порядка 120 высокопоставленных официальных лиц по всему миру также получили приглашение на участие в этом мероприятии.
В тот же день президент Армении ответил отказом на приглашение.
29 января во время 5-го заседания Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г., президент Армении Серж Саргсян вновь обратился к этому вопросу:
«Получив это непристойное приглашение, я сочел нужным ответить на Эрдогану сразу и публично, поскольку было очевидно, что факт приглашение мог быть неправильно истолкован и прокомментирован международной общественностью и СМИ.
Думаю, что мой ответ и последовавшие за ним международные отклики, а также реакция в Турции доказывают тщетность этого необдуманного шага.
Этот поступок – тщетен и пуст, так же как и все проявления политики отрицания. Отрицание – не только показатель политической слабости и комплекса неполносценности, но также и правовая категория, которая связывает действующие в Турции власти со своими предшественниками, совершившими тежелейшее преступление, превращая их в сообщников перед лицом человечества. И именно этим занималась Турция в Европейском Суде по правам человека».