Փետրվարի 3-ին Ռուսաստանի մայրաքաղաքի «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի կունենա գերմանաբնակ նշանավոր թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի «Սպի» ֆիլմի շնորհանդեսը:
Փետրվարի 2-ին Մոսկվայի եկեղեցական համալիրում տեղի ունեցավ գերմանաբնակ նշանավոր թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի հանդիպումը Թեմակալ Առաջնորդ Եզրաս Սրբազանի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին պրոդյուսերներ Ռուբեն Դիշդիշյանը, Արամ Մովսիսյանը, Տիգրան Մանասյանը, դերասանուհի Արևիկ Մարտիրոսյանը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հայտնել Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի մամուլի ծառայությունում, Առաջնորդարանում կայացած զրույցի հիմնական թեման հայոց Մեծ Եղեռնին էր նվիրված: Սրբազան հայրը բարձր է գնահատել թուրք ռեժիսորի քաջարի և արդարամիտ նախաձեռնությունը, որ խիզախել է անդրադառնալ մի թեմայի, ինչը պաշտոնական Անկարայի կողմից ոչ միայն խեղաթյուրված է ներկայացվում, այլև այդ մասին բարձրաձայնողները դատարպարտվում են օրենքի ուժով: «Դուք շնորհ ունեք, որ տրված է Ձեզ ի վերուստ, ասաց Սրբազան հայրը թուրք ռեժիսորին,- դեմ առ դեմ քաջաբար կանգնել թուրքական պետության մերժողական քաղաքականության դեմ և հակադրվել կեղծիքին` վեր հանելով պատմական ճշմարտությունը: Սա նաև անձնուրաց հերսություն է և ամեն մարդու վերապահված չէ լինել ճշմարտության կրող ու վկա: Ես վստահ եմ, որ Ձեր այս նախաձեռնությունը գալիս է ի սեր ձեր ժողովրդի, որովհետև ճշմարտությունը կոծկելու քաղաքականությունը փակել է շատերի հոգու դռները, և նրանք չեն տեսնում ապագան, որը կարող է լուսավոր լինել, եթե ընդունեն իրենց մեղքը, խոստովանեն կատարած չարագործությունը և հարևանների հետ ապրեն խաղաղ ու համերաշխ»,-ասաց Սրբազան հայրն իր խոսքում:
Պատմելով «Սպի» ֆիլմի նախապատրաստական աշխատանքների ու տարբեր երկրներում կատարած նկարահանումների մասին` Ֆաթիհ Աքինն անդրադարձել է նաև ֆիլմի ստեղծման դրդապատճառներին: «Ես ծնվել, մեծացել եմ Գերմանիայում, իսկ ծնողներս Թուրքիայից են: Միայն հասուն տարիքում եմ բացահայտել ճշմարտությունը, որը դեռևս պատանեկության տարիներից քողարկված է եղել ինձ համար: Ճշմարտության հետ առճակատումը հոգիս տակնուվրա արեց և արժանապատվության գիտակցումը ստիպեց ուսումնասիրել եղելությունը: Եվ ահա ճշմարտությունը վեր հանելու և խաբված չլինելու համար ես նախաձեռնեցի այս գործը: Հիմա, երբ շփվում եմ հայերի հետ, առավել խորն եմ զգում այն ցավն ու կորուստը, որ կրել են հայերը 1915 թվականին»,- իր խոսքում ասաց թուրք ռեժիսորը:
Հանդիպման ավարտին Ֆաթիհ Աքինն ասաց. «Թեպետ ես չեմ կարող խոսել ողջ թուրք ժողովրդի անունից, սակայն ինքս ներողություն եմ խնդրում այն մեծ ցավի համար, որ պատճառել են իմ նախնիները ձեզ` հայերիդ և ուզում եմ Ավետարանական խոսքով դիմել Ձեզ` «Հայր, ներիր նրանց, որովհետև չգիտեն, թե ինչ են անում»:
Ֆաթիհ Աքինը գերմանաբնակ թուրք ռեժիսոր է, սցենարիստ, պրոդյուսեր և դերասան: Ծնվել է 1973 թ. օգոստոսի 25-ին Համբուրգում: Նրա ծնողներն արտագաղթել են Թուրքիայից: Առաջին ֆիլմը նա ներկայացրել է 1998 թ.՝ «Արագ և անցավ», որի համար արժանացել է Լոկարնոյի փառատոնի «Բրոնզե ընձառյուծ» պարգևին և « Pierrot» մրցանակին Մյունխենում, որպես լավագույն երիտասարդ ռեժիսոր:
Աքինի չորրորդ ֆիլմը լիամետրաժ «Գլխով պատին» ֆիլմն է, որն արժանացել է Բեռլինի կինոփառատոնի «Ոսեկ արջ» մրցանակին:
2005-ին Աքինը եղել է Կաննի կինոփառատոնի ժյուրիի անդամ, 2007-ին մասնակցել է փառատոնին «Դրախտի ծայրին» ֆիլմով և ստացել է մրցանակ լավագույն սցենարի համար:

3 февраля в кинотеатре «Москва» в российской столице состоялась презентация фильма немецкого режиссера турецкого происхождения, обладателя наград Берлинского и Венецианского кинофестивалей Фатиха Акина «Шрам», рассказывающего о Геноциде армян.
Накануне, 2 февраля, в московском храмовом комплексе состоялась встреча Фатиха Акина с главой Ново-Нахичеванской и Российской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископом Езрасом. На встрече присутствовали продюсеры Рубен Дишдишян, Арам Мовсисян, Тигран Манасян и актриса Аревик Мартиросян.
Как пишет PanARMENIAN.Net со ссылкой на пресс-службу Российской и Ново-Нахичеванской епархии ААЦ, основная часть беседы была посвящена теме Геноцида армян. Глава епархии высоко оценил мужественную и справедливую позицию турецкого режиссера, рискнувшего обратиться к теме, которая искаженно представляется официальной Анкарой, а озвучивающие ее лица преследуются в судебном порядке.
«Вы не спасовали перед политикой отрицания, которую проводит турецкое государство, и не побоялись противостоять лжи имя защиты исторической правды. Это также и личное мужество, и не каждому человеку уготовано быть носителем и свидетелем истины. Я убежден, что эта инициатива исходит из любви к вашему народу, поскольку политика сокрытия правды закрыла двери для будущего двух народов, которое может быть светлым, если принять собственную вину, сознаться в содеянном зле и жить в мире с соседями» – сказал режиссеру владыка.
Рассказывая о подготовительных работах к фильму «Шрам» и съемках в разных странах, Фатих Акин остановился также на причинах, побудивших его снять фильм. «Я родился и вырос в Германии, родители мои – выходцы из Турции. Лишь в зрелом возрасте я открыл для себя истину, которую с юных лет скрывали от меня. Дабы помочь истине восторжествовать и из нежелания быть обманутым я предпринял данное дело. Теперь, общаясь с армянами, я еще глубже чувствую боль утраты, которую они пережили в 1915 году», – поделился турецкий режиссер.
В конце встречи Фатих Акин заявил: «Хотя я не могу говорить от имени всего турецкого народа, но от себя лично прошу прощения за ту великую боль, которую мои предки причинили армянам. Я хотел бы обратиться к вам со словами из Евангелия: «Отче, прости им, ибо не ведают, что творят».
Фильм «Шрам» повествует о спасшемся во время Геноцида армян Назарете Манукяне. Спустя годы он узнает о том, что его дочери-близнецы, возможно, живы. В поисках дочерей, Назарет доходит из родной деревни Мардин в пустыню Месопотамии, а затем в Новый Свет — в Гавану и Северную Дакоту.
Продолжительность фильма – 138 минут, язык – английский, авторы сценария – Фатих Акин и Мардик Мартин. В фильме снялись Арсине Ханджян, Симон Абгарян, Акин Газин и др.