Ադրբեջանը չի մասնակցի մարտի 16-18-ը Երևանում կայանալիք «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանին, հայտնել է «Եվրանեսթ»-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Էլհան Սուլեյմանովը: Ըստ նրա, ադրբեջանական պատվիրակությունը 2011-2014 թթ. «Եվրանեսթ» ԽՎ նստաշրջաններում և բյուրոյի նիստերում հետևողականորեն բողոքել է Հայաստանում Վեհաժողովի բյուրոյի և կոմիտեների նիստերի անցկացման, ինչպես նաև Վեհաժողովում Հայաստանի համանախագահության դեմ, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
«Ադրբեջանական պատվիրակությունը միանշանակ հայտարարել է, որ չի մասնակցելու Հայաստանում անցկացվող նստաշրջաններին ու նիստերին: Երևանում «Եվրանեսթ»-ի լիագումար նստաշրջանի անցկացման որոշումը ընդունվել է ադրբեջանական պատվիրակության բողոքներին հակառակ»,-նշել է Սուլեյմանովը:
Ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարն արդեն բազմիցս է իր «դժգոհությունը» հայտնել նստաշրջանը Երևանում անցկացնելու վերաբերյալ:
Երբ 2014-ի հոկտեմբերին որոշվեց նստաշրջանը Երևանում անցկացնել, ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարը հայտարարեց. «Նստաշրջանի անցկացումը Երևանում վիրավորական է Ադրբեջանի համար: Դա վկայում է «Եվրանեսթի» ու եվրոպական ինստիտուտների երկակի ստանդարտների, Ադրբեջանի հանդեպ սուբյեկտիվ վերաբերմունքի մասին»,-ասել է ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարը:

Азербайджан не примет участия на 4-ой сессии ПА «Евронест», которая должна состояться в Ереване 16-18 марта 2015 года, этом сообщил руководитель азербайджанской делегации в ПА «Евронест» Эльхан Сулейманов.
По его словам, азербайджанская делегация в 2011-2014 гг. на заседаниях Бюро и сессиях ПА «Евронест» последовательно и решительно протестовала против проведения в Армении заседаний Бюро и комитетов, а также против сопредседательства Армении в ПА Евронест, пишет АПА.
«Азербайджанская делегация однозначно объявила, что не будет участвовать в сессиях и заседаниях, которые будут проводиться в Армении. Решение о проведении пленарной сессии ПА Евронест в Ереване было принято вопреки решительным протестам азербайджанской делегации», – отметил Сулейманов.
Глава азербайджанской делегации уже не раз выражал свое «негодование» по поводу проведения заседания в Ереване.
После того, как в октябре 2014 года на заседании Бюро «Евронест» было принято решение о проведении сессии в Ереване, глава азербайджанской делегации заявил:
«Проведение сессии в Ереване является оскорблением для Азербайджана. Это является показателем двойных стандартов «Евронеста» и европейских институтов, субъективного отношения к Азербайджану», – сказал глава азербайджанской делегации.